Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Z převodu Policejní akademie pod vnitro nakonec sejde. Mihola ustoupil

Česko

  14:31
PRAHA - Převod Policejní akademie pod ministerstvo vnitra se pravděpodobně prozatím neuskuteční. Už není součástí komplexního pozměňovacího návrhu k novele vysokoškolského zákona. Ve středu o tom rozhodl sněmovní školský výbor, potvrdil jeho předseda Jiří Zlatuška. O návrhu by se mohlo hlasovat, jen pokud by ho někdo znovu samostatně předložil při projednávání zákona. Předkladatel původního návrhu Jiří Mihola (KDU-ČSL) tak neučiní.

Areál Policejní akademie ČR v pražské Lhotce. foto: Policejní akademie

Snaha o to, aby se Policejní akademie stala součástí ministerstva vnitra, byla odůvodňována ekonomickými úsporami a sjednocením právního postavení státních vysokých škol. Univerzita obrany je totiž součástí ministerstva obrany. V Policejní akademii a také v Radě vysokých škol (RVŠ) tento bod vyvolal ostré nesouhlasné reakce. Podle RVŠ by tím mohla být ohrožena autonomie a apolitičnost vzdělávací instituce, která připravuje příslušníky bezpečnostních sborů i řadu civilních studentů.

O případu jsme psali:

Policejní akademie je na rozdíl od vojenské VŠ multiresortní, upozornila RVŠ. Jsou tam vzděláváni i příslušníci organizací, které nespadají pod ministerstvo vnitra. Jde o Vězeňskou službu, Celní správu, Bezpečnostní informační službu a Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Mihola nakonec od svého návrhu ustoupil a souhlasil s jeho vyjmutím z komplexního návrhu, který na základě různých poslaneckých návrhů zpracovalo ministerstvo školství. Je možné, že tato snaha bude v budoucnu pokračovat. „Z dalších konzultací s ministerstvem vnitra vyplynulo, že si to připraví jako samostatný zákon, aby se to řešilo maximálně otevřeně. Budou to řešit ti, kteří jsou k tomu kompetentnější,“ řekl ČTK Mihola.

Když ho ministerstvo vnitra požádalo o předložení tohoto návrhu, nezdál se mu být vzhledem k odůvodnění problematický. Uznával argumenty o úsporách a sjednocení praxe s Univerzitou obrany. „Přišlo mi to srozumitelné,“ řekl. Poukázal na to, že na jednání podvýboru pro vysoké školy se proti tomu nepostavil nikdo s výjimkou rektora Policejní akademie Josefa Salače. Na školském výboru k tomu následně měly neutrální stanovisko Česká konference rektorů i ministerstvo školství. „Jediný, kdo byl proti, byla paní poslankyně (Anna) Putnová (TOP 09),“ poznamenal Mihola.

Stáhnutí návrhu

Bezpečnostní výbor 21. října tento návrh zásadně odmítl a požádal školský výbor o přehodnocení postoje. Mihola si posteskl, že poslanci z tohoto výboru s ním osobně o Policejní akademii nekomunikovali. Situace nakonec dospěla k tomu, že po dohodě s ministerstvem vnitra ustoupil a návrh byl minimálně prozatím stažen.

Vedení Policejní akademie mělo letos s ministerstvem vnitra vleklé spory. Škola se kvůli údajným nestandardním krokům ze strany ministerstva obávala o svou budoucnost. Mimo jiné kvůli lukrativním pozemkům, na nichž areál školy v Praze 4 stojí. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale opakovaně ujišťoval, že úřad nechce školu zprivatizovat ani jí škodit. Hodlal prý jen prověřit její hospodaření.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!