28. prosince 2009 9:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za chladnokrevnou vraždu obchodníka dostal muž 19 let vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Střelec (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelec (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Za loupežnou vraždu obchodníka, která se stala loni v dubnu v lese u Mazelova na Českobudějovicku, dostal devětačtyřicetiletý Jan Čermák z Tábora znovu výjimečný trest 19 let vězení. Ve středu o tom opět rozhodl českobudějovický krajský soud. Původní rozsudek z letošního září zrušil vrchní soud, protože jedna z přísedících krajského soudu při verdiktu neměla platný mandát.

Krajský soud o případu rozhodl 18. září. Až po vynesení rozsudku ho zastupitelstvo kraje vyrozumělo, že 15. září neprodloužilo po 15 letech mandát jedné z přísedících. Rozhodnutím, na kterém se podílela, tak byl porušen zákon. Píše dnešní Českobudějovický deník. O vině a trestu proto musel znovu rozhodnout senát v jiném složení, píše list.

Nový verdikt není pravomocný, protože obě strany si ponechaly lhůtu na podání odvolání. Muž si podle obžaloby vraždu předem připravil a spáchal ji zvláště zavrženíhodným způsobem. Obchodníka zastřelil loni v dubnu dvěma výstřely do hlavy a břicha z neoprávněně drženého revolveru a oběť okradl.

Loupeží chtěl řešit svoje dluhy. Od bank si v minulosti vypůjčil přes 400 000 korun a neměl je z čeho splácet. Policisté Čermáka dopadli loni v prosinci.

Loupežná vražda

Vražda se stala 1. dubna odpoledne. Šestatřicetiletý obchodní zástupce z Benešovska, který se zabýval prodejem motorových olejů, tehdy zastavil se služebním autem Škoda Octavia na odpočívadle u silnice I/24 mezi obcemi Lomnice nad Lužnicí a Veselí nad Lužnicí. Čermák si k němu přisedl a s revolverem v ruce ho přinutil k vydání peněz, platebních karet a PIN kódu.

Přikázal mu, aby odjel na lesní cestu. Tam ho zastřelil a okradl o další věci.

Lidovky.cz, ČTK