26. listopadu 2008 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za dvojnásobnou vraždu doživotí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Obviněný Robert Tempel přichází k soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obviněný Robert Tempel přichází k soudu. | foto: ČTK

PRAHA Středočeský krajský soud dnes uložil Robertu Tempelovi za vraždu dvou mladých mužů z léta 2001 doživotní trest vězení. Prvoinstanční senát tak v pátém kole procesu dospěl k jinému závěru než v minulosti plzeňský krajský soud, který Tempela čtyřikrát osvobodil. Všechny zprošťující verdikty však odvolací soud zrušil. Dnešní rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Událost se podle spisu stala koncem srpna 2001 na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel zde měl podle obžaloby předat 400.000 korun za auto, které si prý chtěl koupit od Lukáše Svobody. Místo toho ale podle spisu vytáhl zbraň a Svobodu zastřelil. Zasáhl údajně i Michaela Vičara, který přijel se Svobodou, a následně jej prý dobil údery do hlavy. Obě těla podle obžaloby následující den za pomoci Lubomíra Václava zakopal ve Staré
Vodě na Chebsku.

Za účast na vraždě byl v minulosti stíhán i Václav z Karlových Varů, byl však soudy pravomocně osvobozen. V kauze tak vystupuje jako klíčový svědek. Václav i Tempel tvrdí, že vraždil ten druhý.

Václav v minulosti uvedl, že když viděl, jak Tempel oba muže zabil, ze strachu mu pomohl těla pohřbít. Bál se prý Tempelových výhrůžek, že ho také zabije a že má známé na policii. Pětatřicetiletý Tempel však tvrdí, že oba zavraždil Václav, Vičara podle něho dobil baseballovou pálkou. Tempel prý vraždu neohlásil a Václavovi pomohl, jelikož měl strach. Protože je trestaný násilník, tak se prý bál, že vina by padla na něj. Václav mu podle něho navíc hrozil, že ublíží jeho přítelkyni.

Tempel, kterému se prý přezdívá Psychi, si v současnosti odpykává souhrnný trest 13,5 roku vězení za loupež. Novinář Janek Kroupa před časem uvedl, že Tempel patří k elitě mezi nájemnými vrahy. Obviněný to popírá.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse