22. února 2010 12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za hackerským útokem proti Googlu stojí Číňan spojený s vládou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zastoupení společnosti Google v čínském Pekingu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastoupení společnosti Google v čínském Pekingu | foto: ČTK

PEKING Klíčovou část hackerského softwaru, který loni v Číně napadl americký internetový gigant Google, napsal Číňan napojený na čínské vládní úřady, samotný útok ale nespustil. Napsal to dnes list Financial Times s odvoláním na nejmenovaného analytika, který pracuje pro vládu Spojených států.

Autorem programu je muž přes 30 let, který úseky programu zveřejnil na hackerském fóru jako svoji práci. Jde o nezávislého pracovníka, ale čínští představitelé prý mají "zvláštní přístup" k jeho programům. Zpráva však neuvádí, jak se analytici dozvěděli o napojení programátora na vládu.

Sporem kolem hackerského útoku na aktivity Googlu v Číně se zabývají Washington i Peking, protože světově největší internetový vyhledávač v lednu pohrozil, že z Číny odejde a zavře svůj portál Google.cn. Odvolal se přitom na nesouhlas s čínskou cenzurou a rafinované hackerské útoky.

Washington jeho postoj podpořil. Peking se však ohradil, že s hackery bojuje také.

Zpráva ve Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje také potvrzuje jinou zprávu z listu New York Times. Podle ní přivedly analytiky stopy internetových útoků ke dvěma vzdělávacím institucím, Šanghajské univerzitě komunikačních technologií a Lan-siangské odborné škole. Obě zařízení zprávy popřela.

Hackeři přitom mohli internetové adresy škol pouze zneužít, aby po sobě zahladili stopy. Lan-siangská odborná škola se na svých internetových stránkách ale chlubí, že má největší počítačovou laboratoř na světě, napsala agentura Reuters.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz