Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Za Klause Senát Sváčka neschválil. Projde jako Zemanův kůň?

Česko

  17:15
PRAHA - Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se v pátek stal devátým nominantem prezidenta Miloše Zemana do funkce ústavního soudce. Senát doposud schválil sedm z osmi Zemanem navržených osobností. Sváčkova nominace je zajímavá hlavně proto, že horní komora už jednou odmítla, to když soudce navrhoval exprezident Václav Klaus.

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček foto: ČTK

Sami senátoři se k opětovné nominaci Jana Sváčka zatím staví poměrně rezervovaně. Sváček před ně předstoupí nikoli jako kandidát Václava Klause, ale jako "favorit" Miloše Zemana. Zdálo by se, že v situaci, kdy Senátu dominuje se Zemanem po dlouhá léta spjatá ČSSD (40 z celkových 81 křesel), by Sváčkova startovní pozice mohla být příznivější.

Opětovná Sváčkova nominace senátory zaskočila

Senátorům se logicky nemusí líbit, že jim Zeman opět nabízí člověka, o němž už jednou rozhodli. Senátorka Alena Dernerová serveru Lidovky.cz sdělila, že Senátem odmítnutý kandidát by se znovu navrhovat neměl a že ji Sváčkova nominace velmi překvapila, a předem prohlásila, že ona sama ji nepodpoří. Někteří senátoři mohou Zemanův krok chápat rovněž jako zpochybnění svých pravomocí. Ostrá slova volil Jiří Dienstbier: podle něj je Sváčkova opětovná nominace nevkusná a prezident Senátem pohrdá, když nerespektuje jeho předchozí rozhodnutí.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak Vladimír Dryml, předseda senátorského klubu SPOZ, KSČM a Severočech, Dienstbierův postoj nesdílí. "Pana soudce JUDr. Sváčka znám jako odborníka i z odborných přednášek v CEPU a nechápu zbytečné osobní výpady magistra Dienstbiera, které vedly k předešlému neschválení jeho kandidatury především hlasy ČSSD! Já jsem již poprvé podpořil JUDr. Sváčka, i když ho navrhl president Klaus, a nevidím důvod svůj názor měnit," napsal Dryml serveru Lidovky.cz v sms. Zemanův příznivce rovněž řekl, že on osobně a pravděpodobně celý senátorský klub, jehož je členem, zatím vždy podpořil všechny Zemanovy návrhy; přiznal však, že ne vždy zcela jednomyslně.

'Nejdřív se poradíme'

Předseda senátorského klubu starostové a Ostravak Jan Horník si Sváčkovy šance netroufá odhadovat. Připomněl, že mezi dnešní Senát a Senát loňský nelze klást rovnítko, a proto není namístě jakékoli předjímání názorů. Podle Horníka bude důležité i to, jakým způsobem se bude Sváček prezentovat na jednání senátorských klubů.

"Náš klub hlasuje vždy každý sám za sebe. Myslím že nebudeme měnit názor," řekl serveru Lidovky.cz předseda klubu KDU-ČSL a nezávislých a starosta Horní Čermné Petr Šilar. "Poradíme se o tom ve vedení ČSSD a našeho senátního klubu. Zajímavé je, že se o ostatní návrhy nezajímáte," vzkázal zase Zdeněk Škromach.

Sváček a jeho minulost

Při prvním pokusu získat křeslo na Ústavním soudu Sváčkovi neprospělo stanovisko senátního výboru pro lidská práva. Proti němu se pěti hlasy z osmi vyslovil i ústavně-právní výbor. Nepřízeň výborů se nakonec projevila i v tajném hlasování, kdy Sváček získal hlas 38 senátorů ze 79 přítomných

Proti Sváčkově jmenování se tehdy postavili především senátoři ČSSD. Nejhlasitěji Sváčka kritizoval Jiří Dienstbier, jenž mu vyčítal kontakty s kontroverzními osobnostmi, mimo jiné. s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, právníkem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem či členství v Lions clubu, který založil odsouzený lékař Jaroslav Barták. Sváčkova kandidatura však budila negativní reakce i mimo politické kruhy: vystupovali proti ní i někteří umělci, kteří poukazovali na Sváčkovu rozporuplnou předlistopadovou kariéru a jeho krátké členství v KSČ

Václav Klaus loni prohlásil, že odmítnutí Sváčka na postu ústavního soudce byla chyba. Uvažoval dokonce o tom, že by předsedu Mětského soudu v Praze navrhl Senátu podruhé. Štafety se tak chopil Miloš Zeman.

Autoři: