22. prosince 2008 11:28, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za nehodu vlaku má podmínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse

MĚLNÍK Za loňskou srážku vlaku s osobním autem u Vraňan Okresní soud v Mělníku uložil bývalému výpravčímu Ladislavu Tomkovi dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Zároveň mu zakázal na tři roky vykonávat funkci výpravčího. Tomek zastavil provoz na špatné trati.

Mělnický soud jej v létě obžaloby zprostil, státní zástupkyně se však odvolala. Krajský soud následně rozsudek zrušil a vrátil do Mělníka k novému projednání. Dnes již soud návrhu státní zástupkyně vyhověl. Podle obžaloby se Tomek dopustil obecného ohrožení z nedbalosti, muž se ale oproti dnešnímu verdiktu odvolal.

Právě připomínky krajského soudu přiměly soudkyni Lenku Mrázkovou rozhodnout jinak než v létě. "Jsem vázána právním názorem krajského soudu," řekla Mrázková. Viditelně rozladěný Tomek se k rozsudku nechtěl vyjadřovat.

Krajský soud ve svém rozhodnutí upozornil na to, že informace o autě na kolejích, kterou Tomkovi předal policejní dispečer, by měla být dostačující. Obhajoba se totiž celé soudní líčení odvolávala na to, že tento údaj byl nepřesně formulovaný. Sporným se stal především termín "hlavní trať", jímž policista místo označil. Takový pojem prý pracovníci železnice neznají.

Policista podle telefonních záznamů hlásil Tomkovi zaklíněné auto "na přejezdu na silnici mezi Lužcem a Horními Beřkovicemi" a dodal, že jde o hlavní trať. Dispečer měl tímto na mysli frekventovanou trať Praha - Děčín. Tomek však myslel, že policista mluví o železniční trati mezi Lužcem a Horními Beřkovicemi, a tudíž i o jiném přejezdu. Krajský soud ale upozornil na to, že přímá trať mezi těmito dvěma obcemi neexistuje, do Lužce i Beřkovic odbočují jednotlivě koleje právě z trati Praha - Děčín. Podle krajského soudu měl Tomek jako dlouholetý výpravčí se znalostmi místních reálií tuto informaci vyhodnotit správně.

Nehoda se stala loni 19. března večer. Na přejezdu mezi Cítovem a Vraňany zůstal zaklíněný osobní vůz. Hlášení o této události podal výpravčímu operační důstojník policie, Tomek však zastavil provoz na jiné trati. Do auta poté narazil rychlík, který vykolejil. Dva lidé byli zraněni. Při nehodě vznikla škoda 20 milionů. Později policie zjistila, že šlo o fingovanou nehodu a pokus o pojistný podvod. Tři viníky již krajský soud potrestal.

Lidovky.cz
  • 5Diskuse