25. dubna 2009 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za potlesku Romů radikálové opustili Krupku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policejní těžkooděnci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní těžkooděnci. | foto: Libor ZavoralČTK

KRUPKA Akce extremistů v Krupce skončila. Dělnická strana a její sympatizanti, kteří se odpoledne pokusili proniknout na sídliště, které obývají převážně Romové, neuspěli. Po několika potyčkách a hlasitém skandování se extremisté za doprovodu policie přesunuli na vlakové nádraží, kde je policie hlídala až do jejich odjezdu.

Dělnická strana ustupovala za potlesku Romů. Ještě předtím však extremisté spustili sborové: "Cikáni do práce" a "Cikáni jsou problém, my jsme řešení".

Kolem 16. hodiny se situace u sídliště lehce přiostřila. Obě demonstrující skupiny - Romové i pravicoví extrémisté - byly stále hlasitější. Policistů bylo přitom výrazně méně, než demonstrujících. Pokud by se jedna ze skupin rozhodla prorazit policejní kordon, patrně by se jí to podařilo. Policie byla je připravena k zásahu - velitel vydal příkaz, aby si policisté stáhli štíty helem přes obličej.

"My jsme to tam zahradili, protože nedovolíme náckům přijít naši ulici, pokud by to chtěli, budeme se bránit a bude násilí, které nechceme", řekl LN zhruba čtyřicetiletý Rom. Obyvatelé sídliště radikálům také pustili romskou hudbu, ti reagovali pískotem.


V Krupce se kolem šestnácté hodiny odehrálo i několik násilných potyček. Policie musela do rozvášněného davu vhodit i několik dělbuchů, podle České televize byl jeden ze zasahujících policistů zraněn. Zadrženi byli dva Romové, když vhodili mezi pochodující radikály pivní láhve.

Přístupové cesty k sídlišti hlídají desítky policistů, proti nim stojí na pět set Romů z celé republiky, desítky anarchistů a na druhé straně zhruba tři sta radikálů. Policisté vyznačují zapovězená místa v Krupce , kam se sjeli příznivci extremistické Dělnické strany

Průvod extremistů provázený policejními jednotkami vyrazil po 13:00 hodině a jeho členové pochodovali po obvodu sídliště, rozdávali lidem noviny a letáky. Skandovali také různá hesla, například: "Čechy Čechům!", "Nic než národ!" nebo "Češi, pojďte s náma!"  Na mítink DS přišel místostarosta Krupky, který zodpovídal dotazy lidí. Pobouření místních vyvolal tvrzením, že situace na sídlišti se zlepšuje. Členové DS také na místě rozdávají přihlášky do strany.

Místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb ještě před zahájením pochodu nabádal jeho účastníky, ať se nenechají vyprovokovat. ČTK řekl, že za tři týdny chystá strana další shromáždění v blíže neurčeném severočeském městě. Kotáb také vyjádřil nespokojenost s odklonem pochodu od plánované trasy a zvažuje prý trestní oznámení.

Policie dopoledne kontrolovala na příjezdu do města automobily. "Policie zabavila 20 předmětů sloužících jako zbraně, například baseballové pálky, kladivo, teleskopický obušek nebo mačetu," řekla policejní mluvčí Ilona Novotná. Všechny předměty byly zabaveny Romům, kteří přijeli podpořit místní obyvatele. Podobně postupovala policie minulý týden, Novotná řekla, že zabavené zbraně pak policisté vrátili těm, kdo se o ně přihlásil. Stejně to hodlají udělat také dnes.

Odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb hovoří ke shromážděným Romům na sídlišti v Krupce

Při akci Dělnické strany minulou sobotu museli policisté od sebe oddělit asi 40 členů takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, které chtěli napadnout někteří z místních rozezlených obyvatel.

Na sídliště do Krupky přijeli i Romové ze vzdálenějších oblastí na podporu místních. Dorazil i ministr pro lidská práva a menšiny v demisi Michael Kocáb, který hodlá situaci sledovat na místě.Romové v Krupce

Poslední velké policejní manévry proti extremistům zažilo uplynulou sobotu Ústí nad Labem, kam se na údajně pietní akci k připomínce bombardování města sjelo asi 500 pravicových extremistů. Policie hlídala nádraží, prohledávala automobily směřující do města a zabavovala zbraně a nebezpečné předměty. Místo srazu uzavřela a každého, kdo na něj mířil, zkontrolovala.Během akce nakonec zasáhla proti odpůrcům pochodu. Náklady na bezpečnostní opatření policisté vyčíslili nejméně na šest milionů.

Lidovky.cz, ČTK, Bedřich Kratochvíl
Najdete na Lidovky.cz