20. listopadu 2008 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za prodej pozemku hrozí zastupitelům vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Paragraf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paragraf | foto: Lidovky.cz

LIBEREC Třiadvaceti členům libereckého městského zastupitelstva hrozí až pět let vězení za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Loni totiž prodali manželům Volavkovým pozemek nedaleko průmyslové zóny Jih a podle obvinění tím způsobili škodu zhruba tři miliony korun.

Třímilionovou škodu hodnotí zákon jako značnou. Při porušování povinnosti při správě cizího majetku pro ni platí středně přísná trestní sazba a nejmenším možným trestem je půl roku vězení.

"Za obviněním zastupitelů stíháním není žádná politika. Vždyť pro prodej pozemku hlasovala také opozice - členové Strany zelených a KSČM. Za kauzou tuším osobní majetkové spory lidí z okruhu mimo zastupitelstvo. Někomu pravděpodobně vadil prodej pozemku manželům Volavkovým," dodal zastupitel.

Primátor Jiří Kittner (ODS) naopak vidí za obviněním politický boj. Případ vyšetřuje liberecká kriminálka. Mluvčí policie a okresního státní zastupitelství však zatím odmítají k obvinění zastupitelů poskytovat jakékoli informace.

Zastupitelstvo prodalo pozemek o rozloze přes 3300 metrů čtverečních za 1,49 milionu korun bez výběrového řízení. Karlu Volavkovi patří firma Autotrend, která magistrátu tehdy dodávala služební automobily. Zastupitel za opoziční Stranu pro otevřenou společnost Jiří Šolc s prodejem nesouhlasil. Tržní cenu pozemku odhadoval až za 4,5 milionu korun.

Primátor Kittner ale obchod považoval za výhodný pro město. "Pozemek leží vedle ulice České mládeže na nijak zvláště atraktivním místě. Nikdo jiný o něj nepožádal. Prodali jsme ho v souladu s našimi předpisy za obvyklou cenu a dostali jsme slušné peníze," řekl loni Kittner. Z pozemku o rozloze 3344 metrů čtverečných zabírá stavební parcela 627 metrů. Prodej pozemku schválili kromě jednoho komunisty a dvou zelených koaliční zastupitelé z ODS, ČSSD, Unie pro sport a zdraví.

Kdyby Kittner tušil, co se kolem standardního obchodu s pozemkem v ulici
České mládeže strhne, uvažoval by prý raději o dražbě, při níž se v
minulosti prodávaly třeba lukrativní pozemky na jižních úbočích Jizerských
hor. O pozemku v ulici České mládeže vyšel loni v opozičním občasníku
Liberecký zastupitel velký článek s titulkem Jak levně nakoupit stavební
parcelu. Občasník vychází v nákladu 40.000 kusů.

Hromadná žaloba na zastupitele není v České republice první. U soudu
skončili v minulosti kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele a
porušování povinnosti při správě cizího majetku zastupitelé Českého
Krumlova. Kauza se týkala obvinění tří členů vedení města kvůli machinacím
se státním příspěvkem na rekonstrukci sportovní haly.

Lidovky.cz
  • 8Diskuse