4. prosince 2008 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za prohranou při může Klausovo veto

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy prezident Václav Klaus | foto: Igor ŠefrČTK

LUCEMBURK/BRUSEL Evropský soudní dvůr (ESD) odsoudil Českou republiku za to, že do své legislativy včas nepřevedla unijní normy o rovnosti mužů a žen v systémech sociálních zabezpečení pracovníků. Praha musí zaplatit náklady soudního řízení, které dosahují maximálně několika tisíc eur.

Nyní se celá věc vrátí do Evropské komise, která na ČR žalobu podala. Ta bude muset zjistit, zda došlo k nápravě. Pokud by tomu tak nebylo, zahájila by komise s Českem novou proceduru pro porušení práva. Ta by Prahu mohla znovu dostat před ESD a nakonec by mohla skončit až výraznou pokutou ve výši stovek milionů korun. To se nicméně v EU stává jen ve velmi ojedinělých případech.

Směrnice (86/378/EHS a 96/97/ES) se vztahují třeba na zaměstnance či na osoby samostatně výdělečně činné, kteří museli přerušit svou činnost kvůli nemoci, mateřství či třeba kvůli úrazu. Spadají pod ní i lidé, kteří žádají o zaměstnání, a starobní důchodci a invalidové. Normy pak stanovují, že všichni musí mít zajištěno rovné zacházení v přístupu k systémům sociálního zabezpečení v dané zemi.

Situaci by zřejmě vyřešilo, pokud by Česká republika schválila takzvaný antidiskriminační zákon. Ten sice už parlament schválil, avšak vetoval ho prezident Václav Klaus.

K jeho přehlasování je ve sněmovně potřeba nejméně 101 hlas. Poslanci toto rozhodnutí už půl roku odsouvají. Dostatečná podpora totiž není jistá. Do konce roku o normě zřejmě hlasovat nebudou.

Podle soudu je nesporné, že Česko všechna opatření a příslušné směrnice do svého právního řádu nepromítlo. "Žalobu podanou Evropskou komisí je třeba považovat za opodstatněnou," uvedl soud v rozsudku.

Lidovky.cz
  • 60Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.