14. října 2010 16:35, aktualizováno  18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za ránu pěstí Bohuslavu Sobotkovi dostal útočník podmínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se poprvé po svém zranění zúčastnil předvolebního mítinku strany ve Vyškově. (Vpravo jeho stranický kolega Jeroným Tejc) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se poprvé po svém zranění zúčastnil předvolebního mítinku strany ve Vyškově. (Vpravo jeho stranický kolega Jeroným Tejc) | foto: ČTK

PRAHA Brněnský městský soud udělil podmíněný trest Miroslavu Dvořákovi za to, že letos v květnu na předvolebním mítinku v Brně v opilosti napadl tehdejšího prvního místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku.

Ranou pěstí do obličeje mu způsobil lehké pohmoždění páteře. Sobotka byl následně hospitalizován a pak několik dní musel nosit na krku límec zpevňující páteř. Soud Dvořáka odsoudil k osmi měsícům vězení s podmíněným odkladem na 30 měsíců. Podle soudu se dopustil zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu výtržnictví.

Policie zadržela muže, který dal na mítinku ČSSD v Brně pěstí Bohuslavu Sobotkovi. Nadýchal 1,88 promile.

Dvořák se při minulém soudním líčení k útoku přiznal. Uvedl, že Sobotkovi "udělil políček". Jednal prý v nezvládnutém afektu a opilosti. Motiv činu blíže nevysvětlil. Po napadení uvedl, že Sobotku napadl kvůli své zásadní nespokojenosti s projednáváním stížností, které podal na politika, když byl ministrem financí. Tehdy měl zásadní výhrady k deregulaci nájemného.

V době útoku na mítinku, který se konal 5. května večer na brněnském Makovského náměstí, měl Dvořák v těle 1,88 promile alkoholu. Sobotka byl ránou viditelně otřesen, nečekal ho. Podle jeho stranického kolegy a přímého svědka napadení Jeronýma Tejce byl Dvořákův útok velmi brutální, nečekaný a zákeřný.

Obě strany se rozcházely v popisu intenzity útoku. Dvořák mluvil o políčku, nicméně soudní znalec z oboru lékařství Zdeněk Krejzlík dospěl k závěru, že Sobotka dostal pěstí. Rána nebyla vedena velkou, ale jen "větší (tedy mírnější) silou". Výsledkem proto nebyl otřes mozku. Napadený utržil pohmoždění páteře, které soudní znalec označil jako lehké zranění. Sobotka musel nosit límec zpevňující páteř. Dva týdny byl takto omezen v pohybu. Lékaři doporučují, aby takto postižení pacienti zůstali v klidu.

Záchranáři odvážejí místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku do nemocnice poté, co dostal na mítinku strany pěstí.

Šest dní po útoku se ale Sobotka vrátil do vrcholící volební kampaně do Poslanecké sněmovny. Tento brzký návrat k aktivní činnosti mohl podle znalce způsobit to, že zdravotní potíže, v Sobotkově případě bolest při otáčení hlavy, budou přetrvávat déle, než lékaři předpokládali.

Úřadující šéf ČSSD vypovídal při procesu k rozsahu svých zranění. Zdůraznil, že se s fyzickým útokem na svoji osobu setkal vůbec poprvé a velmi jej překvapil. "Pro mě to tedy byla především složitá psychická zkušenost. Úder byl bolestivý. Následně jsem několik dní pociťoval bolest hlavy," uvedl s tím, že nyní je ale již vše v pořádku. Následky tedy nemá.

Některá média v souvislosti s útokem upozornila na to, že bratr výtržníka je členem ČSSD a jejím zastupitelem za Brno-Maloměřice a Obřany. Z výpovědi Dvořáka vyplývá, že v minulosti sám volil ČSSD.

ČTK
  • 29Diskuse