21. září 2009 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za rozsáhlý požár v Táboře může nejspíše technická závada na autě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Požár autodílny v Táboře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár autodílny v Táboře. | foto: ČTK

TÁBOR Rozsáhlý požár v táborském areálu společnosti Comett plus, který v noci na pátek napáchal škody za zhruba 70 milionů korun, podle zdroje ČTK nejspíš vznikl kvůli technické závadě na autě.

Vyšetřování je ale na samém počátku, kriminalisté mohou dospět ke zcela jinému závěru.

Hasiči v areálu při postupném rozebírání trosek stále ještě dohašují hořící materiály.

"Vyšetřovatelé se do některých částí dostali až v sobotu v poledne po poradě se statikem. Odklízení trosek a tedy i šetření na místě potrvá ještě několik dnů," řekl dnes ČTK mluvčí krajské policie Jiří Matzner. Smyslem počínání je najít v tom rozsáhlém areálu ohnisko požáru, a to se čtyři až pět dnů měnit nebude, zdůraznil. Trosky hasiči odklízejí pod dohledem kriminalistů. Na místě jsou i experti z pražského kriminalistického ústavu.

Škody se o víkendu z původně odhadovaných 50 milionů zvýšily na 75 milionů korun.

Vysoké škody po požáru a zničená hala podle ředitele společnosti Comett plus Zdeňka Tučka chod dopravní firmy nijak zásadně neovlivní. Hala byla pojištěná, a provozy jako je servis pro auta IVECO, pneuservis či diagnostika nákladních aut dnes firma přestěhovala do náhradních prostor.

Velké škody ale podle Tučka vznikly především společnosti Czech-Pack, která v areálu měla pronajaté prostory. Shořel jí prakticky celý provoz na výrobu papírových lepících pásek a termosvařitelných materiálů. Celý areál byl střežen, a právě ostraha zavolala na místo hasiče. Tuček se nedomnívá, že by někdo mohl požár založit úmyslně.

Plameny ostraha uviděla v noci na pátek kolem půlnoci. K požáru se sjelo osm hasičských jednotek, kontrolu nad ním převzaly až po sedmi hodinách, třetí den na požářiště dohlížejí. Hořela hala zděné konstrukce s plechovou střechou o rozměrech 70 krát 35 metrů, ve kterém bylo uskladněno dřevo, papír, obalový materiál, pneumatiky a nákladní auto Iveco. Práce byly ztíženy v okamžiku, kdy se zřítila plechová střecha haly. Ta zakryla požářiště, takže bylo složité dostat se ke všem ohniskům.

Hasičům se podařilo vůz Iveco z objektu vyvézt ven, stejně tak jako zachránili uložené tlakové lahve a počítače z některých kanceláří. Dále pak byly uchráněny další okolo zaparkované automobily a byla jednotkami ochlazována sousední hala vzdálená asi 35 metrů. V průběhu zásahu vnikli hasiči do skladu olejů a podařilo se jim asi 4 000 litrů oleje vynést z hořícího objektu ven. I dnes pokračovali v rozebírání konstrukcí a dohašování v místech pod odstraněnou střechou.

Při požáru nebyl nikdo zraněn. "Příčina vzniku požáru je pořád v šetření, nejsou zatím stanovené ani možné verze vzniku," uvedla dnes mluvčí hasičů Vendula Matějů.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz