Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Za smogu kraj více přidusí firmy

Česko

Omezte výrobu ještě více, požádá moravskoslezské hejtmanství za smogové situace firmy, které znečišťují ovzduší. Stejně jako ministerstvo chtějí i politici, aby firmy kývly dobrovolně.

OSTRAVA Moravskoslezský kraj jedná s největšími znečišťovateli o zpřísnění ekologických opatření při smogových situacích. Firmy by se musely řídit svými regulačními řády dříve, než jim to ukládá zákon. Náměstek hejtmana Miroslav Novák (ČSSD) hodlá s firmami ještě letos v prosinci podepsat memorandum, v němž by se k tomuto zpřísňujícímu opatření zavázaly. Regulační řády, které firmy zpracovaly a jež odkývly úřady, stanovují ekologická opatření při smogových situacích. Firmy například omezují výrobu či mění paliva a suroviny za kvalitnější, ale dražší.

Podle zákona se ale musí regulačními řády začít řídit až ve chvíli, kdy Český hydrometeorologický ústav vydá signál regulace. Tomu předchází signál upozornění, který podniky upozorňuje právě na možné vyhlášení signálu regulace. Kraj nyní po firmách požaduje, aby regulační řády dodržovaly už v době upozornění, které navíc může zůstat v platnosti i po odvolání signálu regulace. Například při poslední smogové situaci v regionu by to znamenalo, že by firmy dodržovaly opatření místo tří dnů devět.

Novák dodal, že toto zpřísňující opatření by platilo pro společnosti a jejich provozy, které jsou uvedeny nejen v ústředním, ale i v krajském regulačním řádu. „Zástupci všech devíti společností, které podléhají regulačním řádům, mě mile překvapili svou vstřícností a ochotou jednat,“ uvedl. V oblasti druhotné prašnosti, která se bezprostředně dotýká okolí jednotlivých provozů a závodů, jsou k tomu podniky připraveny téměř okamžitě.

Podobný požadavek už vznesl i ministr životního prostředí Pavel Drobil. „Nabízím firmám informace, například při přípravě nových předpisů. Musí se ale zavázat k dalším omezením navíc,“ řekl LN.

Milan Wagner z teplárenské společnosti Dalkia tvrdí, že po přizpůsobení provozních řádů by firma s novým opatřením neměla mít problémy. „Jsme přesvědčeni, že po úpravě v našich provozních řádech jsme schopni regulovat i dříve, než nám to zákon ukládá,“ uvedl Wagner. Při několikadenním dodržování těchto opatření by firmě neměly vzniknout žádné technické problémy. Výrazně zhoršená kvalita vzduchu činí severní Moravu a Slezsko jednou z ekologicky nejproblémovějších oblastí v republice. Kromě koncentrace výroby a husté dopravy se na stavu podepisuje i blízkost k podobným průmyslovým zónám v Polsku. Naši i tamní vědci se nyní pokoušejí zjistit, jak se vlastně prach a další znečištění pohybuje mezi oběma regiony.

Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace. Původně paradoxně město zastupovala právě kancelář nynějšího ministra Drobila, to se ale už změnilo. Firmy argumentují tím, že vysoké investice do ekologizace závodů uvolňují postupně.

VÝZKUM Odborníci se zaměří na „DNA prachu“

Odborníci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava společně s dalšími experty připravují projekt, který by mohl zpřesnit, jakou měrou se konkrétní zdroje podílejí na znečištění ovzduší. Laicky řečeno se hodlají pokusit rozklíčovat jakousi „DNA prachu“ měřeného v kontrolních bodech. Pokud by se to podařilo, určili by, odkud pochází nejvíce prachu. Náklady dosáhnou asi 20 milionů korun a podílet by se na nich mohl kraj i Operační program Životní prostředí. Výsledky by mohly být známy do dvou let a posloužit pro další jednání se znečišťovateli.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...