25. června 2009 23:43, aktualizováno 26. 6 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za smrtí Michaela Jacksona jsou zřejmě léky, které zpěvák bral

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 219Diskuse
Michael Jackson. V roce 1993 vystoupil Jackson na Superbowlu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson. V roce 1993 vystoupil Jackson na Superbowlu. | foto: APČTK

LOS ANGELES "Král" světového popu Michael Jackson zemřel. Tragickou zvěst o smrti padesátileté popové legendy potvrdil Ústav soudního lékařství v Los Angeles. Slavný zpěvák byl před půlnocí SEČ naléhavě převezen na kliniku UCLA v kalifornském Los Angeles. Podle svědků už nedýchal.

Podle agentury AP se okamžitě po zprávě o Jacksonově smrti začaly shromažďovat u budovy losangeleské kliniky UCLA stovky zpěvákových příznivců. "Zástup roste každou minutu, někteří lidé pláčou," konstatuje AP. Situaci sledují ze vzduchu vrtulníky zpravodajských agentur, k nemocnici dorazila i vozidla různých redakcí.

Do nemocnice přijeli rovněž někteří příslušníci Jacksonovy rodiny včetně jejího mluvčího Briana Oxmana. Ten řekl CNN, že "všichni se shromáždili v nemocničním pokoji. Jsou tiší a pláčou." Příčinu zpěvákova úmrtí ale Oxman neupřesnil. Podle serveru TMZ zemřel Jackson na zástavu srdce a lékařům, kteří přijeli k němu domů, se ho už nepodařilo oživit a dostat z hlubokého bezvědomí.

"Sledoval sebezničující cestu"
Podle Oxmana zřejmě souvisí Jacksonova smrt s jeho přípravou na nadcházející sérii koncertů v Londýně, kterou měl zpěvák odstartovat 13. července. V rozhovoru pro CNN Oxman prohlásil, že Jackson konzumoval posilující prostředky a jeho úmrtí "není nic neočekávaného..., vzhledem k lékům, které užíval".


"Lidé z jeho okolí mu dovolili přístup k lékům. Nevím sice, jaké léky užíval, ale to, co jsem slyšel od rodiny, je velmi důležité," řekl advokát.

Jacksonovou smrtí nebyl překvapen ani jeho někdejší mluvčí Michael Levine. "Michael sledoval neuvěřitelně nebezpečnou a často sebezničující cestu, a to už celé roky. Jeho talent byl neoddiskutovatelný, ale jeho postoj k pravidlům tohoto světa také. Žádný člověk nemůže tak obrovský stres," řekl Levine.

"Je to obrovská ztráta.", "Hudbě zůstane navždy"

Quincy Jones (producent přelomového alba Thriller z roku 1982)
"Michael nás opustil tak náhle a tak mladý. Nedostává se mi slov... Byl to dokonalý umělec a jeho příspěvek (populární hudbě) a jeho odkaz bude navždy pociťovat celý svět. Ztratil jsem svého mladšího bratra, odešla s ním i část mé duše."

Lisa Marie Presleyová (bývalá manželka)
"Jsem velmi zarmoucená..., především kvůli jeho dětem, které pro něho byly vším, a také kvůli jeho rodině. Je to obrovská ztráta.

Janet Jacksonová (sestra)
"Jsem zasažená zármutkem a zničená náhlou ztrátou bratra."

Madonna (zpěvačka)
"Nad tou smutnou zprávou nepřestávám plakat... Vždy jsem Michaela Jacksona obdivovala. Svět ztratil jednoho ze svých velikánů, hudbě ale zůstane navždy."

Arnold Schwarzenegger (kalifornský guvernér)
"Michael byl fenomén popu, který nikdy nepřestal uplatňovat svoji kreativitu. Ačkoli jeho osobní život provázely otazníky, byl bezpochyby velkým umělcem a jeho popularita zasáhla několik generací planety."

Justin Timberlake (zpěvák a Jacksonův obdivovatel)
"Ztratili jsme génia a skutečného vyslance nejen popové, ale veškeré hudby. Byl inspirací pro mnoho generací a já budu navždy hýčkat okamžiky, které jsem s ním sdílel na pódiu."

Steven Spielberg (režisér)
"Stejně jako nikdy nebude další Fred Astaire nebo Chuck Berry nebo Elvis Presley, tak už nikdy nebude nikdo srovnatelný s Michaelem Jacksonem. Jeho talent, jeho úžasnost a jeho záhadnost z něj činily legendu."

Brooke Shieldsová (herečka a dlouholetá přítelkyně)
"Mé srdce je naplněno smutkem z té ničivé ztráty, kterou pro mne znamená smrt skutečného přítele. Byl to mimořádný kamarád a umělec. Spolu s jeho rodinou i obdivovateli truchlím nad jeho smrtí."

Michael Levine (bývalý Jacksonův mluvčí)
"Byl jako učedník P.T. Barnuma, protože také uměl využít všech reklamních fíglů a nabubřelých kampaní. Jackson působil jako křehký člověk, ale pokud jde o využívání hudebního průmyslu, byl mimořádně mazaný a dokázal ho chytře využít, aniž to někdo věděl. Připadalo mi, že jeho niterná podstata byla ve válce s normami našeho světa. Bylo to, jako by se snažil pokořit přitažlivost."

Dionne Warwicková (zpěvačka)
"Svět ztratil bezpochyby jednoho z největších umělců na světě. Měla jsem to štěstí, že jsem s ním mohla pracovat..., ztratili jsme ikonu populární hudby."

Neil Portnow (šéf Recording Academy organizující Grammy Awards)
"Velmi vzácně svět obdrží dar tak mimořádného uměleckého mistrovství, talentu a vize, jaký měl Michael Jackson. Byla to skutečná hudební ikona, jejíž nezaměnitelný hlas, novátorský přístup k tanečním kreacím, ohromující hudební všestrannost a naprosto hvězdná síla ji vedla již od dětství až k celosvětové slávě."

Al Sharpton (americký obránce lidských práv)
"Jako Michaelův přítel po celých 35 let se obracím na lidi celého světa, aby se modlili za něho i za jeho rodinu. Znal jsem Michaela od dob, kdy jsme oba byli mladíci, pracoval jsem s ním, kráčel s ním a hostil v našem newyorském Domě spravedlnosti a spolu jsme velebili náš společný idol, Jamese Browna."

Liza Minelliová (herečka)
"Byl to milý, jemný a okouzlujícího muž a také jeden z největších umělců, kteří kdy žili. Bude mi chybět."

Michaleův bratr Jermaine, který je oficiálním mluvčím rodiny, na tiskové konferenci oznámil, že lékaři se snažili oživit zpěváka téměř hodinu, když přijeli k němu domů. Dostat z hlubokého bezvědomí už se jim ale Jacksona nepodařilo. Oživit se snažil zpěváka i jeho osobní lékař, který byl v dané době u něho, řekl Jermaine. "Naše rodina žádá sdělovací prostředky, aby během této obtížné chvíle respektovaly naše soukromí," řekl Jermaine.

Podle kapitána Stevea Rudy z losangeleského hasičského sboru přijala centrála služby rychlé zdravotní pomoci telefonát z Jacksonova domu na tísňovou linku 911 kolem 12:26 hod. místního času, tedy ve 21:26 SELČ. V době příjezdu zdravotníků prý zpěvák nedýchal.

Ruda upřesnil, že lékaři se snažili Jacksona na místě resuscitovat, poté ho přepravili do nemocnice, kde měl být zpěvák v komatu. Zatím není jasné, jaký lékařský zákrok Jackson v nemocnici podstoupil, jeho mluvčí dosud případ nekomentoval.

Mluvčí ústavu Fred Corral oznámil zpěvákovu smrt ve zpravodajské televizní stanici CNN. Sdělil, že Jackson byl prohlášen za mrtvého ve čtvrtek krátce poté, co byl přivezen do nemocnice s úplnou zástavou srdce. "Byl přijat již v bezvědomí a jeho smrt byla konstatována ve 14:26 hod. (23:26 SELČ)," prohlásil mluvčí. Dodal, že pitva bude provedena zřejmě již dnes (v pátek).

Jackson se podle agentury AP zařadil vedle největších velikánů světového popu, jako byli Elvis Presley a Beatles.

Padesátiletý zpěvák měl 13. července odstartovat v Londýně sérii koncertů plánovanou až do března 2010. Celkem mělo jít o 50 vystoupení, o něž měli Jacksonovi příznivci obrovský zájem. Po vstupenkách byla taková poptávka, že byly vyprodány během pouhých několika hodin.

Jackson začal svoji hvězdnou kariéru před víc než 40 lety jako člen rodinného kvintetu Jackson Five. Od roku 2005, kdy čelil obvinění ze sexuálního obtěžování dětí, žil víceméně v ústraní. V posledních letech vyvolával zpěvákův zdravotní stav obavy, proslýchalo se také, že trpí rakovinou kůže. Oficiálně ale nikdo tyto informace nepotvrdil, ani nevyvrátil.

"Krále popu" provázely sláva i skandály

V 80. letech si americký zpěvák a tanečník Michael Jackson vysloužil pověst "krále popu." Jeho deska Thriller se stala nejprodávanějším albem v historii žánru a Jacksonovy velkolepé klipy hltaly miliony fanoušků po celém světě. V následujícím desetiletí však zpěvák už více než hudbou poutal pozornost svým excentrickým životním stylem a s ním spojenými skandály.

Letos plánoval Jackson návrat na koncertní pódia, který se měl odehrát v červenci sérií 50 koncertů v Londýně. Před měsícem se ale objevily v britském tisku informace, že se zpěvák tajně léčí s rakovinou kůže. Michael Joseph Jackson se narodil v srpnu 1958 v městečku Gary ve státě Indiana. Již odmala zpíval se svými čtyřmi bratry v populární skupině Jackson 5, které pevnou rukou vládl jejich autoritativní otec. Odvrácenou stranou slávy této sourozenecké skupiny však byla ztráta dětství jejích členů.

Souběžně s působením v Jackson 5 odstartoval Michael i svou sólovou kariéru. Jeho první hit, balada Got to Be There, vyšel v roce 1971. O osm let později už album s názvem Off The Wall překonalo hranici deseti milionů prodaných kopií.

Vrcholu kariéry se Michael Jackson dočkal v roce 1982. Deska Thriller, které se prodalo více než 100 milionů kusů, se stala nejprodávanějším albem v historii pop-music. Velkolepé filmové ztvárnění titulní písně navíc odstartovalo novou éru v oblasti hudebních klipů.

Další desky Bad (1987), Dangerous (1991) či HIStory (1995) se sice prodávaly také po desítkách milionů kusů, historický úspěch Thrilleru už ale nepřekonaly. Jacksonovu popularitu zvýšila i autobiografická knížka Moonwalk a film Moonwalker. Obě díla vznikla v roce 1988 a byla pojmenována po slavném tanečním kroku, jímž se Jackson proslavil ve svých klipech i na stále bombastičtějších koncertních turné.

Přelom 80. a 90. let se však stal také dobou, kdy Jackson začal více poutat pozornost ani ne tak hudbou, jako svým stále bizarnějším vzhledem a různými skandály. Stránky bulváru plnily mimo jiné dohady o počtu plastických operací obličeje, které údajně Jackson podstoupil. Stále bledší odstín hudebníkovy pleti, chorobná touha po čistotě i nezbytná rouška přes ústa - to vše zavdávalo podnět k nekonečným spekulacím o zpěvákově zdravotním stavu.

Hlavní problém se však objevil v roce 1993, kdy byl Jackson poprvé obžalován ze sexuálního zneužití třináctiletého chlapce. Podezření se sice neprokázalo, ale Jackson se přesto s rodinou chlapce dohodl na mimosoudním vyrovnání. Tím přišel nejen o část svého tehdy ještě rozsáhlého majetku, ale i o pečlivě budovanou image ochránce slabých a utlačovaných, který duší stále zůstává dítětem. V listopadu 2003 byl na Jacksona kvůli zneužívání dětí vydán další zatykač, ale soud hudebníka v roce 2005 osvobodil.

Odpovědí na spekulace o intimních sférách Jacksonova života se měla stát svatba s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií v červenci 1994. Manželství však po roce a půl skončilo rozvodem. Stejný konec měl v roce 1999 i svazek se zdravotní sestrou Debbie Roweovou. Během zhruba tříletého manželství s ní Michael Jackson zplodil syna Prince Michaela I. a dceru Paris. Matka zpěvákova třetího dítěte, Prince Michaela II., není známa.

Kromě Jacksonova osobního života (slavný zpěvák například loni v listopadu údajně konvertoval k islámu) budily v poslední době velkou pozornost i jeho neutěšené majetkové poměry. Kvůli nim se musel vzdát svého pohádkového ranče Neverland a nejnověji čelil žalobě ze strany bahrajnského šajcha. Syn panovníka ostrovního státečku v Perském zálivu, kam se Jackson uchýlil po soudních tahanicích v roce 2005, po něm požadoval sedm milionů dolarů. Sumu prý zpěvákovi vyplatil jako zálohu za nedodané album a autobiografii. Spor loni na podzim skončil dohodou.

ČTK, Lidovky.cz
  • 219Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz