Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za smrtí Němcova stál Kadyrov, tvrdí opoziční politik Jašin rok po vraždě

Svět

  11:54
MOSKVA - Ruský opoziční politik Ilja Jašin zveřejnil zprávu, v níž obvinil čečenského vůdce Ramzana Kadyrova z podílu na loňské vraždě svého stranického kolegy Borise Němcova. Informuje o tom agentura AP. Bývalý vicepremiér a vyhlášený kritik Kremlu byl zastřelen před rokem.

Protest proti vraždě Borise Němcova. foto: Reuters

Za pachatele označily úřady bývalého příslušníka speciálního čečenského bezpečnostního praporu Sever a jeho komplice. Jašin současně varoval, že Kadyrov vytvořil z autonomního Čečenska vlastní kalifát, který potenciálně může hrozit svatou válkou proti Rusku.

Jsou to tlachy, říká Kadyrov

Podle Jašina není pochyb o tom, že Kadyrov stál v pozadí vraždy. Údajný vykonavatel vraždy Zaur Dadajev a osoby, které mu pomáhaly, by nejednaly bez Kadyrovova souhlasu, dodal. Sám Kadyrov, který patří mezi radikální zastánce ruského prezidenta Vladimira Putina, Jašinova obvinění podle AP označil za „tlachy“.

Ruští vyšetřovatelé loni v prosinci oznámili, že objednavatelem vraždy byl bývalý důstojník praporu Sever Ruslan Muchudinov. Advokát pozůstalých ale označil tento krok za manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí Kadyrova.

Zpronevěra dotací

Jašin ve své zprávě také uvedl, že Kadyrov zpronevěřuje štědré federální dotace, které využívá ke svému obohacení a odměňování svých příznivců. Spoléhá prý také na svou silnou osobní armádu, kterou vybudoval. „Čečensko se stalo islámským státem uvnitř Ruska a nepodřizuje se (ruským) zákonům,“ uvedl Jašin. Za hlavní úkol opozice označil požadavek, aby byl Kadyrov okamžitě sesazen a za četné zločiny postaven před soud.

Vražda Němcova

Němcov byl zastřelen 27. února, když se svou přítelkyní šel po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Podezřelými z politikovy vraždy jsou kromě Dadajeva ještě další Čečenci, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Proti pětici bylo vzneseno obvinění.

Kadyrov podle Jašina prakticky odmítá federální zákony a ignoruje ruskou ústavu. Režim v Čečensku je ohrožením národní bezpečnosti a časovanou bombou na severním Kavkaze. Ta by mohla v případě vážné politické krize vybuchnout a způsobit třetí čečenskou válku, dodal Jašin.

Hrozba bombou a repliky dolarů

Jeho projev přerušila bombová hrozba a sál, v němž politik svou zprávu představil, policie nechala vyklidit, uvedla AP. Neznámý člověk hodil na Jašina repliky dolarových bankovek, čímž chtěl naznačit, že ruskou opozici podle něj finančně podporují Spojené státy.

Ilja Jašin obvinil čečenského vůdce Ramzana Kadyrova z podílu na vraždě Němcova. Neznámý člověk hodil na Jašina repliky dolarových bankovek, čímž chtěl naznačit, že ruskou opozici podle něj finančně podporují Spojené státy.

Sám Kadyrov, jehož další funkční období v čele autonomního Čečenska se chýlí ke konci, v rozhlasovém rozhovoru prohlásil, že o svém dalším působení ještě nejednal, ale prý by si přál odejít bojovat.

„Myslím, že jsem svou misi splnil. Vše je vůle Alláhova. Jsem pěšák. Pokud mi řeknou, abych dál sloužil, tak budu sloužit. Pokud řeknou na shledanou, tak se rozloučím,“ řekl čečenský vůdce. Svěřil se také, že sní o tom, jak vytvoří divizi a povede ji do boje.

Kadyrov v minulosti hovořil o přání nasadit své Čečence proti islamistům v Sýrii, kde pod vlajkou hnutí Islámský stát (IS) válčí i mnoho jeho odpůrců z řad krajanů.

Další vraždy ruských osobností

3. července 1998 - Jeden z nejznámějších ruských opozičních poslanců, generál Lev Rochlin, byl zastřelen na své chalupě u Moskvy. Za vraždu byla v listopadu 2000 odsouzena jeho žena Tamara Rochlinová, později však byla osvobozena. Rochlinová se nejprve k zabití manžela přiznala, později však vypověděla, že jej kvůli jeho ostré kritice tehdejšího prezidenta Borise Jelcina připravili o život jeho tělesní strážci.

20. listopadu 1998 - Poslankyně ruské Státní dumy Galina Starovojtovová byla zastřelena ve svém petrohradském bytě. Vražda liberální političky vyvolala velký rozruch. Bezprostřední pachatele se po letech podařilo dopadnout a odsoudit, až loni v srpnu byl ale odsouzen organizátor vraždy. Bývalý ruský poslanec za nacionalisty Michail Gluščenko byl odsouzen k 17 letům vězení. Podle Gluščenka byl k vraždě donucen mafií.

7. října 2006 - Před svým domem byla zastřelena novinářka Anna Politkovská, která kritizovala politiku Kremlu v Čečensku. Případ Politkovské vyvolal celosvětovou pozornost a na Západě byl označován za důkaz nátlaku, jemuž jsou v Rusku vystaveni kritici Kremlu. Skandál vyvolal první proces s údajnými spolupachateli vraždy v roce 2009. Porota tehdy pustila obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu, nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření. V červnu 2014 poslal soud za vraždu Politkovské do vězení na doživotí Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova. Tři další pachatelé dostali vysoké tresty vězení. Za organizátora vraždy byl kromě Gajtukajeva označen bývalý policista Sergej Chadžikurbanov, který dostal 20 let.

23. listopadu 2006 - V Londýně zemřel na otravu radioaktivním poloniem 210 bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který již před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat. Látku mu přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom londýnském hotelu. Podle lednovéhooznámení britského soudce vraždu "pravděpodobně schválil" ruský prezident Vladimir Putin.

16. listopadu 2009 - V moskevské vazební věznici zemřel za dosud nevyjasněných okolností auditor a právník Sergej Magnitskij, který byl zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V roce 2013 bylo vyšetřování jeho smrti ukončeno s tím, že úmrtí souviselo se špatným zdravotní stavem Magnitského, jehož úmrtí vedlo USA k přijetí takzvaného Magnitského zákona, který zakazuje vstup do země a nařizuje zmrazení účtů téměř dvěma desítkám ruských představitelů, kteří jsou podle USA zapleteni do porušování lidských práv a mohli se nějakým způsobem podílet na Magnitského smrti. Rusko zareagovalo vlastním seznamem nežádoucích Američanů, jakož i zákazem adopcí ruských sirotků do USA. V roce 2014 zahraniční výbor Evropského parlamentu vyzval země EU, aby přijaly obdobu amerického zákona.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...