12. dubna 2008 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za tohle všechno ODS draze zaplatí!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 244Diskuse
Místopředseda pražské ODS Jiří Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda pražské ODS Jiří Janeček | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Jiří Janeček, místopředseda pražské ODS, kritizuje Topolánkovo chování a bydlení, Čunkův návrat a hlavně neplnění Modré šance.

LN Jste jeden z hlavních kritiků Topolánkovy vlády. Kdy jste došel k názoru, že kabinet překročil pro vás únosnou mez?

Do ODS jsem vstoupil v roce 2002, když prohrála volby. Měl jsem zajištěné podnikání, podnikal jsem už od svých dvaceti let…

LN Ve stravovacích službách…

 Ano. Vybudoval jsem firmu, teď ji řídí sestra. Veškerý majetek, který mám, tedy dům a auta, jsem měl před vstupem do politiky. Já jsem tam šel něco změnit. Přesně si ten okamžik pamatuju. Seděl jsem v neděli v křesle a koukal jsem na vyhlašování výsledků. A úplně mě mrazilo, když jsem viděl, jak se k moci dostává levice a že tady bolševici se socanama budou vládnout. Tak jsem ještě ten den napsal dopis do kanceláře ODS, že chci vstoupit, protože chci pro tu zemi něco udělat.

LN Byl jste takový ten mladý a rozrušený?

 Tak. Možná narušený, ale to nevím…

LN Proč jste tedy byl předtím u Mladých sociálních demokratů?

 Jo, to byli Mladí sociální demokraté… No… Jak bych to řekl. Já vám to řeknu, jak to bylo doopravdy. Mám kamaráda Dana Žáka, který chodil s dcerou Dienstbiera. A my jsme popíjeli asi před osmi lety ve sklípku. Tam jsme se zpili a v nestřeženém okamžiku jsme si řekli, že vstoupíme mezi Mladé sociální demokraty. Byl jsem tam asi do sedmadvaceti, členské příspěvky jsem zaplatil jen tehdy v hospodě. Pak už nikdy. A víte, jak se to říká? Kdo není do třiceti nalevo, nemá srdce, kdo není po třiceti napravo, nemá rozum. Teď to dělám kvůli svým vizím. No a když my lidem slíbíme tu Modrou šanci, a pak na to zapomeneme a snažíme se jen za každou cenu vládnout, nedokážu si představit, že za dva roky budeme lidem zas něco slibovat. Praha tady Pražanům taky slíbila poměrně ambiciózní program. A každé tři měsíce se scházíme a děláme si revizi! Každé tři měsíce se zpovídáme primátorovi… A opravdu je to o tom: „Plníš? Neplníš? Tak končíš, chlapče.“

LN Jenže to máte jednodušší než Topolánek ve vládě. V radě máte devět členů ODS a jen jednoho za zelené a jednoho za SNK ED.

 Uznávám, že to máme jednodušší. Samozřejmě nemáme v Praze parlament, kde by to bylo sto na sto.

 LN Pojďme konkrétně. Co vám na vládě nejvíc vadí?

 Já jsem všem členům pražské organizace ODS rozdal naši známou smlouvu s voliči, ve které například říkáme, že daňové přiznání bude na jednom papíru. Já jsem teď vyplňoval daňové přiznání, a těch stránek bylo osm! Nebo snad dokonce devět! V tomhle jsme nepokročili skoro vůbec. Je to hrozná škoda. Nebo kde je kolečko Vlastimila Tlustého? To byl úžasný nápad! Dnes bychom se těm lidem měli omluvit, že jsme to nebyli schopni dotáhnout! Ale víte, když pustíme ministerstvo financí Kalouskovi… Podívejte se, finance jsou v čudu! Jestli se pamatujete, tak při sestavování vlády jsme říkali: „Nepustíme MMR a nepustíme ministerstvo financí. Jinak nebudeme moci plnit základní body Modré šance.“ Tohle pro nás bude jednou hrozně drahá záležitost.

LN Jste spokojen v oblasti zdravotnictví? V noci ze středy na čtvrtek vláda schválila Julínkovu reformu, přičemž ODS ustoupila v několika bodech…

Zase to je asi dané tím, že to mohlo být lépe ošetřeno v naší koaliční smlouvě. Ty malé politické strany nás vydírají. Zelení a lidovci ve své podstatě vládnou této republice! To je samozřejmě blbě. Dáváme jim moc velký prostor.

LN Kdo je viník? Mirek Topolánek? Jak si to analyzujete?

 Já si to analyzuj u tak, že bychom prostě měli být daleko tvrdší. Třeba si myslím, že než jsme s nimi šli do koalice, raději jsme si měli znovu ty volby zopáknout. Proč vládnout za každou cenu? My příliš chceme vládnout a je to chyba.

 LN Jenže Vlastimil Tlustý logicky už před volbami upozorňoval, že jeho kolečko se konat nebude, protože by ODS musela získat přes padesát procent.

 To souhlasím, no. Padesát procent samozřejmě není reálné. Ale kdyby ve vládě seděl Vlastimil Tlustý a měl by na starosti finance, bylo by to určitě lepší.

LN Ministr Nečas spravuje oblast, kterou máte na starosti na magistrátu. Komunikuje s vámi?

 Ministr Nečas si na mě udělá kdykoli čas, bere mi telefony, komunikuje se mnou…

Místopředseda pražské ODS Jiří JanečekLN Topolánek vám bere telefony?

 Tomu ani nevolám. Občas mu napíšu esemesku, ale ani mi neodpověděl. To je o té komunikaci. Já jsem třeba čekal, že teď po tom mém kritickém projevu na pražské ODS mi zavolá a třeba mi řekne: „Hele, nemáš pravdu“ nebo „Hele, máš pravdu“… Ale prostě se tak nestalo. My vůbec netušíme, kde se ta politika tvoří. Pak si to jen přečteme z médií. Typický příklad – Julínek chtěl lidem rozdat peníze, které by dostal z privatizace zdravotních pojišťoven. Tak to si připadám, jako kdybychom se vrátili do socialismu, kdy všechno bylo zadarmo. Dokud ekonomika takhle šlape, tak musíme řešit závazky. Dlužíme přes bilion korun. Ty lidi stejně nevytrhne, když dostanou nějakou tisícovku navíc, nebo ne.

 LN Když říkáte, jak se všechno dozvídáte z médií, tak nenese vinu i váš nadřízený Pavel Bém? I on byl na zmíněném nočním jednání K9 o Julínkově reformě.

 Ale já jsem se o tom dočetl až v médiích, noviny to asi otiskly ze dne na den… Takže jsme spolu o tom určitě nemluvili.

 LN Přemýšlel jste o tom, z kolika procent je podle vás Modrá šance plněna?

 Myslím, že tak z třiceti, maximálně ze čtyřiceti procent.

 LN To není tak špatné vzhledem k tomu, že vláda je koaliční.

 Já jsem myslel spíš to programové prohlášení vlády. U Modré šance jsme tak na deseti patnácti procentech. Ani to možná ne.

LN Mluvil jste o tom, že je vám jedno, zda je ve vládě Topolánek, nebo Bém. Je vám jedno, že je tam Čunek?

 Ne, to mi teda jedno není. To mi vadí! Když si vezmete, že kvůli osobním ambicím nějakého člověka bylo ministerstvo tak dlouho paralyzované! Čunek tohle ministerstvo paralyzoval jen proto, aby se tam dostal. Už dávno to mohlo šlapat jako hodinky. Já tomu nerozumím. Netuším, co k tomu Topolánka vedlo. Ale ODS za to ve volbách hrozně zaplatí. Je to další hřebíček do rakve ODS. Lidi nám to neodpustí. Já jsem se díval na nějakou anketu o Čunkovi a ten člověk už nemá v politice co dělat. No a on škodí i své vlastní straně!

LN Tak to už není vaše starost. Možná spíš radost.

 Ale s kým pak bude ta ODS vládnout? Ale třeba Karel Schwarzenberg... Ten člověk je mi hrozně sympatický, jo? Nebojí se, je ekonomicky zajištěný, je schopný odejít z vlády, protože se mu něco nelíbí… To je bezvadný. Takových je málo.

LN Nakonec ale zůstal, ačkoli na audit teprve čeká a jsou stíháni lidé, kteří v kauze křivě svědčili v Čunkův prospěch…

 Ano, nakonec neodešel. Ale minimálně to začal řešit. Tak je mi sympatický. A taky mi udělal úžasnou radost s tou reklamou! Jak řekl, co na té volbě prezidenta měl dělat jiného než spát! To je přesně ono!

LN Už jste zmínil několik – podle vás – hřebíčků do rakve ODS. Myslíte, že vám uškodí i to, kde bydlí premiér Topolánek s Lucií Talmanovou?

 No já se předsedovi vlády hrozně divím, že už dávno nebydlí ve vládní vile. Nechápu, že mu to stojí za to a bydlí levně v obecním bytě u paní Talmanové. Sám bych tam už dávno nebyl. Po právní stránce je to v pořádku. Ale s tou morální stránkou to trošku kulhá. Hodně to kulhá.

LN Může to ublížit ODS?

 Myslím, že ODS to může ublížit. Ale ODS spíš ublíží to, že se Topolánek v médiích prezentuje dost mizerně. Myslím i jeho výstupy v parlamentu. Víte, o čem mluvím.

LN Jakou má Topolánek v ODS autoritu?

 Byl zvolen na posledním kongresu, takže ta autorita tam asi nějaká je. Ale musí komunikovat. I napříč regiony. Vždyť my v Praze jsme nejlepší regionální oblast, měli jsme nejlepší volební výsledek, Mirek Topolánek u nás kandidoval jako jednička, ale už k nám podruhé nepřišel! Po tom mém projevu se strhla diskuse a já jsem byl moc rád. Tam měl Topolánek být, sedět a poslouchat! Pro mě je hodně důležité i to, aby Praha v budoucnosti měla daleko větší zastoupení ve vládě. Praha vyhrála volby, jsme největší region, ale nemáme jediného ministra! Nemáme ten přímý vliv na řízení téhle země! Praha s takovýmto ekonomickým potenciálem má na finance daleko menší vliv než Kalousek s Bursíkem! My máme čtrnáct poslanců, a zelených není ani polovic!

Místopředseda pražské ODS Jiří Janeček

LN Vidíte v ODS člověka, který by mohl Topolánka nahradit?

 Já určitě o některých lidech vím!

LN Asi myslíte svého šéfa Pavla Béma, že?

 Samozřejmě. Ale i hejtman Tošenovský je určitě jeden z kvalitních lidí, kteří by to mohli dělat.

LN Tak možná se šance podruhé nedává. On už kdysi svoji kandidaturu na předsedu stáhl.

 Ať už je předsedou Topolánek, či Bém, alfou a omegou je program. Všimněte si, že hejtmani vůbec nechtějí pomáhat, nechtějí být slučovaní s republikovou politikou…

LN Ano, to v médiích tvrdil právě Tošenovský.

 Tak. Přesně. Hejtmani si nechtějí ublížit.

LN Když ale mluvím třeba s Alexandrem Vondrou, mám dojem, že Topolánek se opravdu může uhonit, dělá, co může.

 Já vidím ty výsledky. Preference nám poklesly skoro o devět procent, Paroubkovi stoupají… I když to je asi dáno tím, že nic nedělá.

LN Jestliže váš kolega Kladívko odejde na podzim do Senátu, vy postoupíte do sněmovny.

 Na druhou stranu já jsem Pavlovi slíbil, že tady odvedu kus nějaké práce, mám tu hodně rozdělaných projektů… Parlament je taky důležitý, ale Praha je pro mě priorita.

 LN Takže máte misky vah, na jedné jsou – vašimi slovy – „sliby dané Pavlovi“, na druhé pomoc při prosazování Modré šance.

 Myslím, že se to dá skloubit, já o tom teď s Pavlem hodně mluvím. Pokud zjistím, že to dělám blbě, nebo nestíhám a trpí tím rodina, tak bych ten parlament určitě pustil.

LN Proč jste vůbec do celostátních voleb kandidoval, když se do parlamentu nehrnete a mluvíte o utrpení rodiny? To je přece taky nějaký závazek, ne?

 Je to závazek, ale když jsme šli do voleb, měli jsme deset poslanců. Sestavovali jsme kandidátku, já jsem před sebou pouštěl ještě nějaké lidi, protože jsem chtěl být co nejdál. Nakonec se mi podařilo zůstat až na šestnáctém místě.

 LN Takže jste se do parlamentu vůbec nechtěl dostat, a stejně vám to skočilo na záda.

 Přesně tak. To nebyl můj cíl. Ale kandidátka se stavěla tak, aby tam byli kvalitní a trošku známí lidé.

Místopředseda pražské ODS Jiří Janeček

LN Myslíte, že po našem rozhovoru vám Topolánek ten telefon zvedne?

 Uvidíme. Ona bude ideová konference… Nevím, jestli to stihnu, protože zrovna budu na rallye, abych si vyčistil hlavu… Ale snad to rozproudí diskusi a nějaká komise zreviduje náš volební program.

 LN Kdo by se toho měl podle vás ujmout?

 Určitě se obrátím na zástupce výkonné rady za Prahu.

LN Už jste se v této otázce obrátil na Pavla Béma?

 Určitě. Už jsem mu to dneska říkal. A v pondělí je grémium, tak by se to tam mělo po řešit. Myslím, že s Pavlem jsme v tomto na téže lodi. V tomhle mám podporu. On si taky uvědomuje, že v tuto chvíli je důležitá Modrá šance, a ne to, jestli vládne Topolánek, nebo někdo jiný a jací jsou tam ministři. Ty lidi musí mít pocit, že jsme pro to udělali maximum. Že jsme nezpronevěřili ten jejich hlas.

LN Na tom grémiu by se mělo jednat jen o programu, nebo i o personálních otázkách?

 O programu. Já budu navrhovat, abychom iniciovali vznik odborné skupiny, která udělá revizi Modré šance. Když jsem lidem v pražské ODS rozdal tuhle smlouvu s občany, tak všem tuhl úsměv. Já jsem si v tu chvíli řekl: „Tak teď jsem ťal do živého.“ Na druhou stranu jsem z toho byl hrozně smutnej. Říkal jsem jim: „Přečtěte si to, ať víte, co jsme těm lidem slíbili!“ Děsí mě, že mám signály z vlády a od poslanců, že se vlastně vládne dobře a že už to nějak dokopeme. My nikomu za nic hlavu neutrhnem, ale musíme se o tom bavit. Nemůžeme za čtyři roky vládnutí říct, že se nám to nepovedlo, a svést to na zelené a na lidovce. Ať tam Topolánek klidně je. Ale takhle tam budeme čtyři roky, a pak zůstaneme osm let v opozici.

LN Nevyčítá vám ODS, že žijete v bigamii? V jednom domě prý máte manželku i milenku…

 Ne, já samozřejmě nežiju v domě s manželkou i přítelkyní. My jsme jeden čas chtěli jít se ženou od sebe. Našel jsem si přítelkyni a ta otěhotněla. Jenže mám s manželkou postiženou dceru a usoudili jsme, že v zájmu kvality života naší dcery zůstaneme pohromadě. Tak jsme se k sobě vrátili. Mám dvě děti se svou normální ženou, se kterou žiju. A pak mám syna s přítelkyní. Za tím chodím o víkendech. Teda spíš si ho beru do svého domu. Tohle je ve společnosti dneska běžné. Víte co, mně je třicet čtyři… Někde jsem četl, že kdo není úspěšný, nemá víc ženských. Pan primátor si ze mě dělá srandu, že jsem bigamista, ale tak to není… A navíc jsem někde četl – to tam napište – že kdo má dvě tři ženské, má dobrou imunitu. A já jsem úplně zdravej!

  • 244Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na Lidovky.cz