29. března 2010 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za útoky v moskevském metru stojí čečenské 'mučednice', tvrdí CNN

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Oběti atentátu ve stanici Lubjanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti atentátu ve stanici Lubjanka. |

Ranní útoky na dvou stanicích moskevského metra, které si vedle téměř čtyř desítek mrtvých vyžádaly přes sto zraněných, spáchaly pomocí tří kilogramů trhavin dvě sebevražedné atentátnice. Televizní stanice CNN bez podrobností uvedla, že k odpovědnosti za útok se na nejmenovaném webu přihlásili čečenští separatisté.

První výbuch nastal v 08:00 místního času (06:00 SELČ) ve stanici metra Lubjanka, nad níž se nachází sídlo ruské Federální bezpečnostní služby (FSB, kontrarozvědky). Další výbuch otřásl po 40 minutách stanicí Park kultury. Atentát v moskevském metru ve stanici Lubjanka

Podle mluvčího ruské generální prokuratury Vladimira Markina má explozi ve stanici Park kultury na svědomí žena, která měla na těle ve výšce 1,2 metru nad zemí připevněn pás s plastickou výbušninou hexogen. Při příjezdu do stanice nálož odpálila v době, kdy se otevřely dveře vagonu a cestující vystupovali a nastupovali. Podobný scénář se prý odehrál i na Lubjance.

Zbytky těl atentátnic, včetně jedné oddělené hlavy, byly již údajně nalezeny. Není vyloučeno, že se jejich totožnost díky analýze DNA podaří zjistit. Tváře žen navíc podle Markina zachytily kamerové systémy metra.

Přečtěte si reakce očitých svědků

Obě vstoupily do podzemní dráhy ve stanici Jugo-Zapadnaja v doprovodu dalších dvou žen "slovanského typu", po nichž nyní policie pátrá. Šéf FSB Alexandr Bortnikov podle agentury ITAR-TASS novinářům řekl, že atentátnice byly příslušnicemi teroristické skupiny ze severního Kavkazu.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv svolal do Kremlu zvláštní poradu věnovanou situaci v metropoli. V první reakci na exploze prohlásil, že "boj státu s terorismem bude pokračovat bez zaváhání a do konce". Naznačil, že dosavadní opatření, která měla odvrátit teroristické hrozby, byla nedostatečná.

Mezi oběťmi nejsou podle předběžných informací žádní Češi ani Slováci.

Český premiér Jan Fischer zaslal Vladimiru Putinovi soustrastný telegram, v němž nad "odsouzeníhodným aktem nenávisti" vyjádřil hlubokou lítost.

Fischer poslal soustrastný telegram
Atentáty důrazně odsoudilo i české ministerstvo zahraničí, které útok označilo za "otřesný barbarský akt násilí". Ministr zahraničí Jan Kohout zaslal kondolenci příbuzným obětí a celému ruskému národu.

Americký prezident Barack Obama ve zvláštním prohlášení označil moskevské exploze za "hyenismus" a napsal, že Američané stojí po boku ruského lidu v boji proti násilnému extremismu a teroristickým útokům. "Mé myšlenky a modlitby směřují k těm, kdo ztratili své blízké," uvedl Obama. Rozhořčení nad ztrátou desítek životů nevinných lidí dnes vyjádřily vlády Německa, Francie, Británie a mnoha dalších zemí.

Moskevský rozhlas s odvoláním na zdroje ruské kontrarozvědky uvedl, že útok by mohl být odvetou za zesílené operace ruské armády a policie proti radikálním islamistům na severním Kavkazu.

Kdo stojí za útoky?

Centrum Moskvy bylo po explozích pro dopravu uzavřeno, v ulicích podle ruských agentur zavládl chaos a kolony vozidel zablokovaly hlavní třídy. Pomoc postiženým na místě zajišťovaly desítky záchranářských týmů, kromě sanitek byly nasazeny i vrtulníky. Ve velké části městského centra v důsledku přetížení vypadla mobilní síť.

Podle moskevských médií byly v metru krátce po explozích zaznamenány útoky proti ženám v muslimských oděvech. K jednomu z nich došlo mezi stanicemi Avtozavodskaja a Paveleckaja, kde před šesti lety při obdobném atentátu zahynulo přes 40 lidí.

Bezpečnostní opatření byla dnes zesílena na moskevských letištích. Posílené hlídky patrolují v metru v Petrohradě a dalších velkých ruských městech, ale například i v Minsku nebo Baku. Úterý bylo v Moskvě vyhlášeno dnem státního smutku. Ruská opozice se vzhledem k situaci ve městě rozhodla zrušit demonstraci za dodržování ústavních svobod, plánovanou na 31. března na moskevském Triumfálním náměstí.

Najdete na Lidovky.cz