4. prosince 2008 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za utonutí mladíka plavčice nemohou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Jedna z obžalovaných plavčic Markéta Chalupecká přichází k okresnímu soudu v Kladně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z obžalovaných plavčic Markéta Chalupecká přichází k okresnímu soudu v Kladně | foto: ČTK

KLADNO Okresní soud v Kladně opět osvobodil dvě plavčice obžalované kvůli loňskému utonutí mladíka z Konga v kladenském akvaparku. Státní zástupce je vinil z nedbalostního trestného činu. Podle soudu ale nelze prokázat souvislost mezi případným zanedbáním povinností plavčic a mladíkovým úmrtím.

Žalobkyně se na místě proti rozsudku odvolala, případ tak bude znovu posuzovat krajský soud.

Mladík, žijící v pražském azylovém zařízení pro uprchlíky, utonul na
atrakci zvané space bowl loni 22. dubna. Neštěstí se pravděpodobně stalo při střídání plavčíků. Na dně bazénu ležel přibližně hodinu, teprve poté ho objevila nová směna. Příčinou úmrtí bylo udušení z utonutí.

Kladenský soud vynesl zprošťující verdikt už letos v červnu, krajský soud ho ale následně zrušil a případ vrátil k novému projednání. Neuložil nicméně provést nové důkazy, jen přehodnotit ty dosavadní.
Samosoudce Ladislav Koudelka dnes vynesl stejný rozsudek jako při předchozím projednávání případu. "Nezjistil jsem souvislost mezi smrtí poškozeného a případným porušením povinností obou plavčic," řekl novinářům.

I kdyby soud uznal, že dívky své povinnosti porušily, nebylo v jejich silách neštěstí zabránit, míní. Určitý podíl viny za mladíkovu smrt by podle soudce mohl nést i provozovatel akvaparku či vychovatel, který mladíky z azylového zařízení v areálu doprovázel. Mladý cizinec navíc po zdolání atrakce dopadl do míst obtížně sledovatelných ze stanovišť, kde se plavčíci obvykle pohybují.

Kromě toho zůstal pod vodou a už se nevynořil, což ztížilo možnost jeho záchrany. Space bowl je tobogan zakončený velkým trychtýřem, ve kterém návštěvník chvíli krouží, než spadne do vody. Ačkoli je přístupný až dětem od 12 let, před třemi lety na něm v Kladně utonul jedenáctiletý chlapec z Příbrami. Vedení akvaparku poté zvýšilo počet plavčíků a začalo areál vybavovat kamerami. Chlapci z Konga bylo údajně 16 let, podle pitvy byl ale jeho věk kolem 25 let.

Lidovky.cz
  • 18Diskuse