Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Za války tam hráli terezínští vězni fotbal. Teď se bývalé kasárny rozpadají

Česko

  6:29
PRAHA - Bývalé Drážďanské kasárny v Terezíně, kde za války hráli vězni fotbal a které nacistům sloužily k natáčení propagandistických filmů, jsou téměř na spadnutí. Rozjíždí se zdi, propadají se stropy, trámy hnijí. Zkáze, kterou způsobily povodně, chtělo město už před lety zamezit. Plán přeměny v univerzitní kampus za necelou miliardu však nevyšel.

Do areálu bývalých kasáren zavítali studenti Přírodní školy. Vytvořili internetový projekt o táboře v Terezíně. foto: Terezínská štafeta

Po prosinci 1941 byly do Drážďanských kasáren v Terezíně umísťováni vězni, nejdříve ženy s jejich dětmi. Část rozlehlého prostoru sloužila v hrůzné době jako společenský prostor - vedle kulturních akcí ale kasárny též zvané jako „Velké pěchotní“ či „Jana Žižky z Trocnova“ prosluly především kopanou. 

Mezi lety 1942-1944 se na pavlači mezi silnými zdmi scházeli příznivci sportu z řad terezínských vězňů. Čtrnáctka amatérských i profesionálních fotbalistů se jednou za čas utkala v zápase takzvané terezínské ligy. Sportovní život uvnitř války, stejně jako propagandistické filmy o kopané v terezínském táboře, toto místo připomíná už přes 70 let. 

Město nemá peníze na opravu

Jenže nyní historicky významný areál chátrá a město nemá finanční prostředky na jeho opravu. Na děsivém stavu se podepsal odchod armády po více než 200 letech (s přestávkou v době, kdy probíhala druhá světová válka) a hlavně pak ničivé povodně z roku 2002 a 2013.

Aktuální stav budovy město trápí. Propadají se stropy, kvůli dřevokazné houbě uhnívají konce stropních trámku, čímž dochází k narušení krovů, rozjíždí se i zdivo pavlačí do vnitřních dvorů. Kasárny vypadají stejně ponuře jako před mnoha lety. 

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Záběr z propagandistického filmu o fotbale v terezínském ghettu.
Do areálu bývalých kasáren zavítali studenti Přírodní školy. Vytvořili...

„V současné době probíhá hloubkový statický průzkum, z kterého se dozvíme více o stavu narušení objektu a co je s tím zapotřebí dělat,“ řekl serveru Lidovky.cz tajemník Městského úřadu v Terezíně Miloslav Kubíček. Do areálu už se nikdo jen tak nedostane, město má totiž strach, že by se mohla střecha budovy zbortit a někoho zranit. 

Snímky použité v článku vznikly jen za dozoru úředníků, kteří se vstupem do prostoru souhlasili. „Jinak bychom se tam se školou nedostali. Viděli jsme, jak je to tam celé zdevastované,“ říká Matouš Bičák, bývalý student alternativní Přírodní školy a šéf internetového projektu Vedem-terezin.cz, jež připomíná příběhy a život v terezínském táboře.

Do míst, kde se hrál za války fotbal, se vydal kvůli tomu, aby mohl pořídit aktuální fotografie. S ostatními studenty si pak po vzoru vězňů, z nichž většina válku nepřežila, zakopali do balonu.

Školy neměly o kampus zájem

Terezín přitom měl bohaté plány, jak bývalé armádní prostory proměnit. Na místech Drážďanských kasáren měly za 906 milionů korun vzniknout ubytovací prostory plánovaného vysokoškolského kampusu nazvaného Europrojekt. Jenže školy neprojevily zájem se do Terezína stěhovat, a tak veškeré sny o rekonstrukci zůstaly jen na papíře. Ačkoli město následně připravilo reálnější plán, který počítal jen s polovičním rozpočtem, k rekonstrukci nakonec nedošlo.

Nyní čeká město na zprávy od statiků o stavu areálu, které by měly rozhodnout o dalším osudu historicky významné části terezínské pevnosti. Úředníci plánují, že se v brzké době obrátí na ministerstvo kultury o pomoc. Zatím totiž Terezín nemá ani na opravu zničené střechy. 

Podle informací serveru Lidovky.cz vedení města nemá žádné konkrétní představy o tom, co se s objektem stane. Jejich snahou je hlavně místo zachránit před úplným zničením. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!