Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Radista z operace Platinum. Ikoně československých výsadkářů Klemešovi je 95 let

Lidé

  10:54
PRAHA - Generálmajor ve výslužbě Jaroslav Klemeš je posledním žijícím vojákem, který byl vysazen na území protektorátu Čechy a Morava. Stalo se tak 17. února 1945 v rámci operace Platinum-Pewter. Klemeš, který sloužil jako radista, byl také důležitou postavou Pražského povstání, když vysílal z vysílačky v pražských Kobylisích. V úterý se Klemeš dožívá 95 let.

Jaroslav Klemeš foto: MAFRA - Michal Růžička

Jaroslav Klemeš, poslední žijící československý parašutista, se podílel na přípravě výstavy.

Jaroslav Klemeš se narodil v roce 31. ledna 1922 v obci Čadca na severu Slovenska, poblíž hranic s Českem a Polskem. V roce 1940 se rozhodl emigrovat do Maďarska, kde byl chvíli vězněn. Poté se dostal přes balkánskou cestu do Sýrie, odkud se dostal do Francie, kde bojoval ve spojovací četě. Po porážce Francie se Klemeš uchýlil do Anglie, kde nastoupil do výcviku.

Od roku 1942 byl Klemeš připravován na shoz na nepřátelské území. V Anglii a poté ve Skotsku Klemeš absolvoval sabotážní kurz, výcvik ve střelbě a parašutistický výcvik. Po absolvování závěrečných testů v roce 1944 se přesunul do Itálie na základnu Laureto.

V noci ze 16. na 17. února 1945 byl společně s kapitánem Jaromírem Nechanským, rotným Jaroslavem Pešánem a rotným Aloisem Vyhňákem shozen poblíž Nasavrk u obce Javorná v Železných horách. Výsadek parašutisté absolvovali z paluby letadla Halifax 301. perutě RAF.

Diváci potleskem vítají generála Jaroslava Klemeše na premiéře filmu Anthropoid

Klemeš, který byl v době výsadku četařem, byl jedním ze dvou radistů, kteří se výsadku účastnili. Úkolem operace bylo navázat a udržet rádiový kontakt s československou exilovou vládou v Londýně v oblasti Českomoravské vrchoviny a zpravodajská služba.

Klemeš se v dubnu 1945 přesunul do Prahy, odkud monitoroval průběh Pražského povstání pomocí vysílačky, ukryté v jednom z bytů v Kobylisích. Jeho vysílání se stalo důležitým komunikačním kanálem mezi Prahou, Londýnem a Košicemi, kde tou dobou sídlila československá vláda. Klemešovo vysílání převzala i britská BBC, která jej dál předávala do zbytku Evropy.

Veterán vysazený v protektorátu i hrdina s židlí. Dostanou zřejmě medaili od Zemana

Po konci války Klemeš povýšil do hodnosti nadporučíka a v lednu 1946 se připojil k 2. pěšímu pluku v Litoměřicích.

Zlom nastal 15. prosince 1950, kdy byl Klemeš nejprve propuštěn z aktivní služby a poté i uvězněn. Po patnácti měsících ve vyšetřovací vazbě jej soud odsoudil na dva roky nepodmíněně za neohlášení protistátní činnosti. Komunisté Klemeše degradovali a také přišel o veškerá vyznamenání. Mezi nimi i Československý válečný kříž nebo medaile za chrabrost.

Jaroslav Klemeš, poslední žijící československý parašutista, se podílel na...
Na dobovém snímku. Radista z operace Platinum, Jaroslav Klemeš. Ikoně...

V roce 1968 proběhla Klemešova rehabilitace a byla mu navrácena hodnost i vyznamenání. Naposledy jej povýšil prezident Miloš Zeman v roce 2013 do hodnosti generálmajora ve výslužbě. Loni 28. října jej pak vyznamenal řádem Bílého lva.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!