3. prosince 2008 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za vraždu choreografa dostal 12 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Dmitrij Nikitin (vpravo), kterého obžaloba viní z vraždy známého ruského baletního choreografa Dmitrije Brjanceva, vinu odmítá. Tvrdí, že Brjanceva zastřelil jejich obchodní partner Jaroslav Roza.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Nikitin (vpravo), kterého obžaloba viní z vraždy známého ruského baletního choreografa Dmitrije Brjanceva, vinu odmítá. Tvrdí, že Brjanceva zastřelil jejich obchodní partner Jaroslav Roza. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Dvaatřicetiletý Dmitrij Nikitin byl u krajského soudu v Hradci Králové odsouzen na 12 let za vraždu známého ruského choreografa Dmitrije Brjanceva. Vrah měl svou oběť podle spisu zastřelit v červnu 2004. Nikitin vinu před soudem odmítl.

Dnešní rozsudek soudu dosud není pravomocný, státní zástupce Milan Vacek i Nikitinův obhájce si ponechali lhůty na odvolání.

"K činu došlo na základě hádky. Obžalovaný měl strach, Brjancev byl osobou mocnou," zdůvodnil rozsudek předseda senátu Jiří Vacek. Podle něj soud považuje za přímý důkaz výpověď svědka Jaroslava Rozy, který s Nikitinem a Brjancevem jel autem a řekl, že střílel Nikitin. Ten však vinu svaluje na Rozu. "Svěděk Roza nebyl na Brjanceva tak finančně vázaný jako Nikitin," řekl Vacek.

Soud vyhoštění odmítl
Nikitin pro Brjanceva zajišťoval v České republice například nákup nemovitostí, společně s Rozou připravovali také firmu na provoz rychlého občerstvení. Firma však nepřinášela zisky. Brjancev po Nikitinovi požadoval doklady o hospodaření firmy a nechtěl do projektu investovat další peníze.

Státní zástupce ve svém závěrečném návrhu požadoval pro Nikitina kromě trestu za vraždu také trest vyhoštění, soud však dosud netrestaného Nikitina nevyhostil. Oproti původní obžalobě se podle Vacka neprokázalo, že by motivem vraždy měl být majetkový prospěch.

Obhájce Nikita naopak navrhl zprostit klienta obžaloby. "Je zde plno pochybností, důkazy nenasvědčují tomu, že by trestný čin spáchal můj klient. Naopak nelze vyloučit, že mohl střílet Jaroslav Roza," řekl právní zástupce.

Život Brjanceva ukončily čtyři výstřely
Nikitin dnes řekl, že pro vraždu Brjanceva neměl žádný motiv a nepřipadalo v úvahu mu ublížit. "Nikdy jsem nikomu neublížil, obžaloba se mě snaží představit jako lupiče, který vraždil pro peníze, ale zakládá se na lživých obviněních," řekl dnes soudu Nikitin.

Podle spisu Nikitin střelil pistolí Brjanceva nejméně čtyřikrát do levého boku. Tělo Nikitin ukryl v lese a přivlastnil si nejméně 8000 dolarů, osobní doklady a další cennosti. Ostatky zavražděného umělce našel v roce 2007 u Budčevsi na Jičínsku hledač pokladů, totožnost mrtvého potvrdila zkouška DNA.

Někdejší umělecký vedoucí moskevského Hudebního divadla K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče - Dančenka Dmitrij Brjancev, který se narodil 17. února 1947, do Prahy přiletěl 25. června 2004. O tři dny později se nevrátil do pokoje hotelu na Václavském náměstí, ve kterém zanechal zavazadla a osobní věci. Policie po něm následně vyhlásila pátrání.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!