Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zabít čtyřletého chlapce i těhotnou ženu. Expolicista promluvil o příkazech filipínského prezidenta

Svět

  18:51
MANILA/PRAHA - Bývalý policista Arturo Lascanas promluvil o ilegálním zabíjení nařizovaném filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Teď je z něj nejžádanější muž Filipín - schovává se v bezpečném domě, který nepřetržitě střeží ochranka, po večerech si čte Nový zákon a modlí se, aby kvůli jeho výpovědi netrpěla rodina.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. foto: AP/ČTK

„Hoďte je do oceánu nebo do lomu. Ať je to čisté. Ujistěte se, že nezbudou žádné stopy po jejich tělech,“ měl filipínský prezident Rodrigen Duterte přikázat komandu smrti ve městě Davao, kde byl 22 let starostou, informoval list the Guardian.

Tehdy byl známý jako „starosta Rudy“ a na tom, jak Davao očistil od zločinů spojeným s drogovým podsvětím za použití extrémního násilí, si založil i svou prezidentskou kampaň. Příběh teď ale mění právě expolicista Lascanas: ten poprvé před měsícem vystoupil s vlastní výpovědí toho, jak válka s drogami v Davau vlastně fungovala.

Lascanas dříve svou roli v eskadrách smrti, komandech vykonávajících teroristickou činnost s napojením na významné politické postavy, dlouhodobě tajil, údajně ze strachu o svou rodinu. V šestihodinovém výpovědi před senátem ale svá předchozí vyjádření stáhl. „Jediná cesta ven z tohoto zla je říct pravdu,“ uvedl Lascanas.

Výpověď teď Lascanas zopakoval britskému týdeníku The Observer. „Byli jsme první komando smrti během jeho éry,“ řekl o Dutertem, před kterým se teď schovává v zajištěném domě ve filipínské Manile a předpokládá, že ho čeká smrt.

V kategorii „reportáž“ zvítězila série zobrazující Filipíny a boj proti drogám.
V kategorii „reportáž“ zvítězila série z Filipín a boje proti drogám.

Vymazat všechny stopy

Všechna obvinění o existenci a činnosti eskadry smrti v Davau byla léta ignorována. Loni v září o nich promluvil bývalý nájemný vrah Edgar Matobato. Senátu tvrdil, že prezident Duterte měl ruku v ilegálním vyhlazování podezřelých z dealování drog, ale nedokázal předložit žádné důkazy. Mluvčí prezidenta obvinění popřeli.

Všechno změnil až Lascanas. Šestapadesátiletý expolicista prý sám zabil kolem 200 lidí, což řekl i senátní komisi, která měla vyšetřit právě ilegální činnost napojenou na policii v Davau.

Lascanas popsal, že komando smrti v Davau dostávalo příkazy často přímo od tehdejšího starosty Duterteho. Zaplaceno policisté pak dostávali podle toho, jak významné cíle se jim podařilo zasáhnout. Lascanas údajně více než 30 let slepě věřil tomu, že se jeho skutky daly přirovnat k ušlechtilé službě veřejnosti. Noční můry mu údajně ale přinesl jeden úkol z roku 1996.

Tehdy jim měl Duterte osobně přikázat, aby zavraždili podezřelého, jeho těhotnou manželku a čtyřletého syna.

Brala úplatky od drogových bossů? Chce mě umlčet, tvrdí Duterteho filipínská rivalka

„Toho čtyřletého kluka jsem chtěl zachránit,“ řekl Larcanas. Podle instrukcí osobně posvěcených Dutertem by je ale chlapec mohl později poznat a identifikovat. „Měli jsme vymazat - zabít - všechny,“ vzpomínal Lascanas. Sám se prý jakožto mladý člen komanda na zabití rodiny nepodílel. Namísto toho pomohl odtáhnout mrtvá těla a vhodit do masového hrobu na dně štěrkového lomu.

Odvolání prezidenta Duterteho je nepravděpodobné

Duterte již během kampaně sliboval, že zemi zbaví drog a zločinu, že nechá zabít každého dealera a závislého, a jejich mrtvolami nakrmí ryby v Manilské zátoce. Odvolával se právě na úspěchy v Davau (kde je ovšem stále nejvyšší počet vražd a druhý největší počet znásilnění v zemi).

Během Duterteho devíti měsíců v prezidentském úřadě již zemřelo při boji proti drogám podle odhadů 6 tisíc lidí. Mnoho Filipínců si připadá ve větším bezpečí a výzkumy ukazují, že Duterteho popularita zůstává vysoká. Jeho kontroverzní prohlášení, urážky světových vůdců a žerty o znásilnění z něj v očích mnoha lidí dělají odpůrce establishmentu, který se nebojí říct pravdu.

„Co se děje tady v Manile, je to samé, co se dělo v Davau,“ říká Lascanas. V počátku Duterteho úřadování se na ulicích objevovaly stovky těl s hlavami omotanými páskou, vedle nich kusy kartónu s nápisy jako „užitavel drog“, „dealer“, „násilník“ - přesně jako tomu bylo pod Dutertem v Davau.

Podle analýz Lascanasova odhalení příliš nezmění. „Politicky Duterteho neohrozí válka s drogami ani ilegální zabíjení,“ tvrdí Antonio Laña, filipínský profesor ústavního práva. „Ohrozí ho, když zabíjení bude mít ekonomický dopad.“

Filipínská vláda existenci smrtících komand v Davau dlouhodobě popírá. Šéf státní policie Ronald Dela Rosa je nazval „vynálezem médií“ a tisk kritizoval i za to, že kolem smrtí spojených s drogovou válkou vytváří senzace.

Opoziční senátor Antonio Trillanes ale v Lascanasových odhaleních vidí naději. „Zabít zločince je jedna věc, ale vědět, že Duterte zabil nebo nechal zabít čtyřleté dítě a těhotnou ženu, to je něco úplně jiného. Mění to příběh,“ tvrdí Trillanes, který Duterteho dlouhodobě kritizuje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!