Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

ANKETA: Zabrušovat, máslo, Čapí hnízdo, sorry jako... Hlasujte pro Slovo roku 2017

Česko

  6:00
PRAHA - Které slovo nejvýstižněji charakterizuje rok 2017? Tradiční hlasování Lidových novin a serveru Lidovky.cz se pokouší nalézt nejreprezentativnější výraz. Z redakčních diskusí vyplynul výběr třinácti slov, které se podle našeho názoru nejtěsněji pojí s událostmi, trendy a tématy roku. Ve čtvrtek do 15.00 máte poslední možnost vybrat slovo roku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto:  Dan Materna, MAFRA

Anketa

Jaké slovo podle Vás nejlépe vystihuje rok 2017?

Hypotéka. 35
Máslo. 163
Bitcoin. 48
Sdílená ekonomika. 33
Sorry jako. 2789
Me Too. 79
Zabrušovat. 1119
Burkini. 32
Fake news. 83
Účelovka a kampaň. 301
Šuman. 100
Čapí hnízdo. 117
Antibabiš. 79

Výsledky čtenářského hlasování i redakční volby přinesou Lidové noviny i Lidovky.cz v posledním prosincovém týdnu. Vodítkem při pátrání po slovu roku mohou být titulky novin i webů. Ještě na počátku letošního roku se editoři rozpakovali používat v nich slova, která by snad mohla být čtenářům nesrozumitelná či jsou nepodstatná. Dnes je v titulcích čteme a nikdo už nepovažuje za nutné je obcházet, dalekosáhle vysvětlovat a opravňovat. Příklady za letošek? Fake news, burkini či sorry jako.

Hypotéka

Hypotéka (ilustrační foto)

Hypotéka se v letošním roce stala bezmála symbolem luxusu. Zpřísnila se pravidla pro spotřebitelské úvěry, naplno se projevila zamrzlá výstavba nových bytů, protože dostupné nemovitosti jednoduše došly, a zapracovala i Česká národní banka, která určila, že úvěr na bydlení může dosahovat maximálně 90 procent odhadní ceny nemovitosti. Zbytek musí mít zájemce o koupi našetřeno nebo opatřeno odjinud, a v praxi banky poskytují hypotéky spíš kolem 80 procent ceny. I starší byty vyšplhaly svou hodnotou až na trojnásobky toho, co stály na přelomu tisíciletí, a situace se promítla i do nájemního bydlení, kde náklady šplhaly také.

Máslo

Máslo (ilustrační foto)

Začátkem podzimu propukla kolem másla hysterie. Cena tukové kostky atakovala hranici kolem šedesáti i sedmdesáti korun, Češi nakládali zboží do košíků po desítkách a ukládali si ho do mrazáku, protože éterem běžela zpráva, že tradiční české Vánoce jsou v ohrožení. Skončily unijní mléčné kvóty, což v kombinaci s nově objevenou zálibou Číňanů právě v másle, vytvořilo momentální nedostatek tohoto tuku v evropských obchodech. Tím, že nejen Češi máslo skupovali do strategických zásob, potíž eskalovala. Téma vpadlo i do sněmovních voleb a stalo se jedním z bodů kampaně, volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek neváhal obvinit šéfa ANO Andreje Babiše, že ničitelem Vánoc je on, protože zdražení je jeho vina.

Bitcoin

Digitální měna Bitcoin – vizualizace.

To, co na počátku vypadalo jako libůstka pro fajnšmekrovské nerdy, se letos změnilo v tvrdou měnu. Hodnota digitálního platidla bořila jednu historickou hranici za druhou, už se přehoupla přes 14 tisíc dolarů za jeden. Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativní měna, jejíž růst nemohou ovlivňovat vlády ani centrální banky. Virtuální mince produkuje síť počítačů se speciálním softwarem, které spotřebují za rok tolik elektrické energie co celé Slovensko.

Sdílená ekonomika

Někteří autoři jdou ještě mnohem dál a tvrdí, že sdílená ekonomika je už dnes...

Rozvoj služeb, kdy jedni lidé, kteří mají zrovna volný byt nebo auto, nabízejí svůj majetek k užitku jiným, ukázal v uplynulém roce, kde má slabiny. V oblasti taxíkové dopravy se mohutně protestovalo proti Uberu, v Brně ho dokonce zakázali, aby ho pak soud zase povolil. Tradiční taxikáři si stěžují, že řidiči Uberu podnikají úplně stejně jako oni, ale nemusejí podléhat stejným pravidlům. V případě krátkodobých pronájmů, ať už přes Airbnb nebo podobnou službu, došlo na to, že centra velkých měst začínají ztrácet své kmenové obyvatele a v bytech se protáčejí solventní cizinci na dovolené. Majitelům se vyplatí vyčlenit svoje byty na tenhle byznys, a v důsledku chybí dostupné nájemní bydlení. Politici už začali řešit, jak oblast sdílené ekonomiky ošetřit zákonem, aby nekřivila trh.

Sorry jako

Andrej Babiš objímá Marka Prchala na tiskové konferenci ANO k výsledkům...

Začátkem ledna vypustil Andrej Babiš při neurvalé odpovědi novinářce České televize hlášku, která postupně prorostla do běžného slovníku a generovala řadu vtipů. Novinářka se ho ptala po detailním rozkrytí příjmů a okolnostech vydání korunových dluhopisů Agrofertu. „A proč bych vám já měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako,“ odpověděl Babiš. Hlášku začali používat Babišovi odpůrci při projevech ve sněmovně, hnutí ANO si ji natisklo na trička a někdo s obchodnických duchem zaregistroval stejnojmennou internetovou doménu.

Me Too

Kampaň Me Too.

Začalo to jako odhalení sexuálního loudilství hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina a vyvinulo se v celosvětový fenomén. Kampaň Me Too vznikla, aby osmělila oběti sexuálního obtěžování, že mohou promluvit a ukázat na toho, kdo jim ublížil. Spustila se lavina, každý den se objevovaly další a další herečky i herci, kteří se řadili pod vlajku Me Too. Kritici odmítali kampaň jako davovou hysterii a svého druhu pokrytectví, protože herečky a herci vědomě snášeli nevhodné chování výměnou za vysněnou roli. Časopis Time vyhlásil aktéry kampaně Osobnostmi roku.

Zabrušovat

Miloslav Rozner během vystoupení v České televizi.

Vyjadřovací schopnosti experta SPD na kulturu a poslance Miloslava Roznera se staly hitem internetu. Zvládl v tom i gradovat napětí. Nejdříve ještě před volbami coby jihočeská jednička zaujal při debatě v České televizi. Nebyl schopen souvisle mluvit, pokud nečetl ze svých vytištěných materiálů. Zamotal se do popisování, jak na venkově a v malých městech mizí kulturní akce – když se ho moderátor dotázal, zda jich naopak nepřibývá, odvětil: „„Určitě, možná s vámi tak úplně nesouhlasím.“ Později se omlouval, že ho přemohla nervozita, a už se mu to nestane. Jenomže stalo, a právě tehdy vypustil do světa svůj specifický novotvar. To když se ho redaktor MF Dnes tázal, jaká je povolební strategie SPD. „Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná,“ shrnul Rozner taktiku okamurovců.

Burkini

Ilustrační foto: Žena v Burkinách u bazénu.

Za starých časů Čechy při koupání pobuřovali naháči, během léta se ale trend rapidně změnil. Návštěvníky čestlického aqvaparku pobouřilo, že s nimi v bazénu pobývaly dvě muslimky v burkinách, což jsou celotělové plavky ponechávající neodhalenou toliko tvář, chodidla a dlaně. Vedení koupaliště se za netradičně oděné plavkyně postavilo s tím, že jediné hledisko, které je při vstupu do vody zajímá, je hygienické, a to burkini neporušují, protože jsou to vlastně jenom jinak střižené plavky. Na politickém kolbišti se ale téma uchytilo. Prezident Miloš Zeman vyjádřil názor, že takový oděv do českého koupacího koloritu nepatří, a například starosta Litoměřic vydal edikt, jímž přikázal, aby ženy chodili plavat jen v klasických jednodílných koupačkách nebo bikinách.

Fake news

Uznání Jeruzaléma podle Trumpa znamená začátek nového přístupu k řešení...

Donald Trump tento termín nevymyslel, ale jako by se stalo. Jednoznačně ho zpopularizoval a opanoval jeho význam. Udělal to tak důsledně, že výrazu zajistil zvolení slovem letošního roku podle Collinsova výkladového slovníku. Dříve to bylo označení pro pseudožurnalistiku úmyslně šířící pokroucené nebo vylhané informace, Trump však spojení posunul jinak a učinil z něj kyj, kterým tluče po hlavě tradiční média, jsou-li proti němu nepříjemně kritická. Co se nehodí, to je falešná zpráva. Dvousloví se ujalo i v Česku, protože od ledna začal při ministerstvu vnitra pracovat speciální tým, který měl na starosti odhalování dezinformací a boj s nimi. Hlavní pozornosti se týmu dostalo v souvislosti tím, že je hradní mluvčí Jiří Ovčáček označil za kádrováky.

Účelovka a kampaň

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny.

Předseda hnutí ANO byl mezi původci příznačných vyjádření letos obzvláště čilý. Jak se blížily sněmovní volby, vztahy mezi ním a ČSSD se vyhrocovaly, až vyústily v takřka nepřetržitou sérii vzájemných obvinění. Babiš na ta, která směřovala na jeho osobu, zpravidla reagoval tím, že je to právě účelovka a kampaň proti němu. Ať už to byly korunové dluhopisy, nesrovnalosti v majetkovém přiznání nebo kauza Čapí hnízdo. Slovo účelovka už má své heslo na wikipedii a oficiálně povýšilo na neologismus. Obou výrazů se pak chopil brněnský komik Adam Vrbas neboli falešný Babiš, který specifickému slovníku jmenovaného premiéra věnoval řadu videí.

Šuman

Twitter (ilustrační foto)

Anonymní twitterový účet Julius Šuman se poprvé přihlásil o slovo na začátku května. Tehdy zveřejnil tajně pořízenou nahrávku, na níž se Andrej Babiš velmi nevybíravě vyjadřoval o sociálně-demokratických ministrech. Neznámí činitelé, kteří si za pseudonym zvolili jméno důstojníka StB, který měl s Babišem v roce 1982 podepsat vázací akt, postupně dávkovali další nahrávky a dokumenty, z nichž Babiš vycházel nelichotivě a podezřele. Největší rozruch vyvolal záznam, na němž s bývalým redaktorem MF Dnes debatuje o nasazení článků, jimiž by šlo ublížit politické konkurenci, tak, aby vyšly těsně před volbami. Několik novinářů pátralo po tom, kdo se za skupinou skrývá, ale k odhalení identity nedošlo. Asi dva týdny před volbami prohlásil redaktor Respektu Jaroslav Spurný, že ví, kdo za účtem stojí, že jde o konspirativní a nedůvěryhodné osoby a že v článku jejich totožnost odhalí. Časopis text odložil s tím, že nechce zasahovat do kampaně. Po volbách článek také nevyšel, stejně jako už s ničím dalším nepřišla skupina Šuman.

Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo.

Žádná zážitková farma v Česku se nemůže vykázat takovým věhlasem. Stojí v epicentru událostí, v jejichž důsledku má republika prvního trestně stíhaného premiéra. Začátkem roku zalarmovalo veřejnost anonymní trestní oznámení, podle něhož Andrej Babiš vědomě zorganizoval žádost o padesátimilionovou dotaci z EU na projekt farmy Čapí hnízdo, i když věděl, že jde o podvod, neboť na subvence měly nárok pouze malé a střední firmy. Zabýval se tím český auditní orgán, který shledal, že indicie jsou, ale rozhodnout si má bruselský úřad proti podvodům. Ten to zatím neudělal, nicméně konala policie, která si ještě před volbami požádala ve sněmovně o vydání Babiše i prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Uspěla, ale proces podstupuje znovu, protože zvolením se oběma pánům obnovila poslanecká imunita. Babiš nařčení odmítá s tím, že jsou účelové a vykonstruované lidmi, kteří se ho snaží odstavit od politiky.

Antibabiš

Miroslav Kalousek funkci neobhajuje, uchází se o ni zatím pouze Jiří Pospíšil.

Vzhledem k tomu, jak činný a výrazný byl Andrej Babiš, není se co divit, že se k němu vytvořila silová protiváha. Svou osobností a jménem dal název programu několika politických stran, které kandidovaly do sněmovny s tím, že nejsou jako on a nespojí se s ním. Výraz antibabiš prosákl do partajních debat a běžného slovníku, například sociální demokraté si na svých setkáních několikrát zopakovali, že antibabiš jejich voliče odrazuje, ale přeci v rétorice vytrvali, až prvně ve své historii utrpěli jednociferný volební zisk. Hlavním představitelem antibabišovského tábora je TOP 09.

SLOVA, KTERÁ BODOVALA V MINULÝCH LETECH

2006 - ŠIBALOVÉ Slovem roku se stali šibalové, výraz, kterým tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek chtěl maskovat korupci pronikající do jeho strany.

2007 - BLOB - O návrh nové budovy Národní knihovny od zesnulého architekta Jana Kaplického vedli politici i veřejnost dlouhé spory. A tak LN vybraly za slovo roku blob.

2008 - POPLATKY - Vyhrál termín poplatky. Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách.

2009 - RYCHLOSTUDENT - Vybrán byl pojem rychlostudent odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Kauza otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Někteří studenti získali právnický titul už po několika měsících.

2010 - FOTOVOLTAIKA - Boom solární elektřiny, který vyústil v zaplavení země tmavými panely, byl výstižný pro loňský rok. Zvítězilo tedy slovo fotovoltaika.

2011 - ODKLONIT - Slovo použil tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), když vysvětloval, co udělal s penězi, když se rozváděl s manželkou. Ještě ten den ve funkci skončil.

2012 - ZLOJED - V médiích se termín, jímž miliardář Karel Janeček označuje prospěcháře, kteří "vysávají státní kasu bez ohledu na následky pro společnost“, začal poprvé objevovat zkraje dubna. Tehdy ještě v původní zkrácené verzi zjed, která měla odkazovat na "jed i nenažranost dotyčných“, jež spatřuje zejména mezi českými politiky. Postupem času se ujala delší varianta slova – zlojed.

2013 - VIRÓZA - Tímto slovem vysvětlil prezident Miloš Zeman své potácení při vyzvedávání korunovačních klenotů z Korunní komory v chrámu svatého Víta.

2014 - PUSSY - výraz, který použil Miloš Zeman v Českém rozhlase, když chtěl urazit ruskou skupinu Pussy Riot.

2015 - UPRCHLÍK - slovo, které se pojí s migrační krizí.

2016 - PRAŽSKÁ KAVÁRNA - Tento výraz asi nejlépe reprezentuje rozkol mezi voličskou základnou Miloše Zemana a jeho liberálními kritiky.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč