31. května 2010 18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začal Festival politické písně, návštěvníci zvolí 'papaláše roku'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Festiva politické písně v Sokolově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festiva politické písně v Sokolově | foto: ČTK

SOKOLOV Vernisáží hned tří výstav začal dnes v Sokolově druhý ročník Festivalu politické písně. Na náměstí Budovatelů představil monument z rašeliny a stromů Jiří Beránek a jeho studenti, na velkoplošné obrazovce zároveň běžela videoanimace Vertical a ve výlohách obchodů na náměstí představili své plakáty studenti středních škol z Karlových Varů.

Společná výstava nese název Náměstí Budovatelů podle stejnojmenného náměstí, na kterém se představuje. "Na náměstí se budoval, oslavoval i boural komunismus," řekl jeden z organizátorů festivalu Tomáš Kábrt.

Nejvýraznějším artefaktem je monument Obětiště. "Je složen ze stromů, které byly rozštípány blesky a poraženy vichrem vichřice Kyril. Rašelina symbolizující původ i konec člověka v hlíně je dovezená ze Slavkovského lesa. Na náměstí Budovatelů připomíná, že zde je ještě něco vyššího, co nás zpokorňuje na tomto náměstí," uvedl Kábrt.

Videoanimace Vertical běžící na informační obrazovce na náměstí je nekonečným proudem padajících těl. Jeho autorem je Jan Padyšák. Patří mezi umělce prezentující se ve vysočanské galerii Trafačka v Praze. Vertical byla již vystavena ve Veletržním paláci v Praze a na dalších místech.

Festiva politické písně v Sokolově

Expozice v Sokolově je ale podle Padyšáka jiná. "Je úplně jiná, protože je na veřejném místě, což se mi ještě nepodařilo dokázat. Když jsem toto zamýšlel, tak jsem si to představil právě na veřejném místě, což se mi právě podařilo," řekl Padyšák.

Plakáty, které jsou ve výlohách na náměstí, vznikly původně na akcích Střední průmyslové školy keramické, které studenti tvořili k výročí 17. listopadu. "Jejich cílem je vyjádřit se po svém k něčemu, co studenti nezažili." uvedl Kábrt. Plakáty podle něj korespondují s výlohami, "mezi ceníky vepřových krkovic překrývají pojmy rozum a konzum," dodal.

Festiva politické písně v Sokolově

Festival politické písně potrvá týden. Ačkoli navazuje na původní hudební festival z dob komunistické totality, už od loňského prvního ročníku je širokou platformou uměleckého a společenského obrazu současné politiky.

Kromě závěrečných dvou open air koncertů nabízí výstavy, besedy, filmy a přednášky. Součástí festivalu je i internetová anketa o papaláše roku, krajského "štětináče" nebo nejlepší remix politického projevu.

Původní Festival politické písně se v Sokolově konal od roku 1973. Postupně se rozrostl do několikadenní akce. Kromě amatérských skupin na něm účinkovali s angažovanými písněmi i populární profesionální interpreti, například Olympic, Katapult nebo Josef Laufer. Poslední ročník festivalu, který měl ve znaku kytaru zakončenou sevřenou pěstí, Sokolov hostil v roce 1988.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz