16. prosince 2014 17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kněz Tvrdoň chtěl nejdříve nahé fotky, pak i pohlavní styk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse
U Okresního soudu v Havlíčkově Brodu začal 16. prosince soud s katolickým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Okresního soudu v Havlíčkově Brodu začal 16. prosince soud s katolickým... | foto: Petr Lemberk, MAFRA

HAVLÍČKŮV BROD Případem kněze obžalovaného ze znásilnění a zneužití pěti žen a dívek se v úterý začal zabývat okresní soud v Havlíčkově Brodě. Hned v úvodu rozhodl senát, že havlíčkobrodský duchovní Erik Tvrdoň zůstane ve vazbě, protože na svobodě by mohl ohrozit další ženy nebo se pokusit o útěk.

Tvrdoňův obhájce se odvolal, takže o vazbě definitivně rozhodne do tří dnů až krajský soud. Soud začal čtením obžaloby a výslechem kněze, který veškerou vinu popírá. Podle obžaloby spáchal celkem devět trestných činů na pěti ženách - dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což Tvrdoňovi hrozí až deset let vězení.

Žaloba kněze viní mimo jiné ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie. Podle státní zástupkyně Zdeňky Tománkové je zvlášť závažné, že obžalovaný pohlavně zneužil dívku mladší 15 let, a využil přitom svého postavení a její závislosti. Dívku údajně žádal o zasílání erotických fotografií a osahával ji.

Obžalovaný vinu popírá

S jinými ženami kněz podle žaloby vedl erotickou korespondenci textovými zprávami, při schůzkách je osahával a proti jejich vůli s nimi měl pohlavní styk. „Popírám, že by se něco z obžaloby stalo, neexistuje jediný důkaz,“ řekl Tvrdoň.

Soud s knězem Erikem Tvrdoněm v úterý 16. prosince v Havlíčkově Brodě
Duchovní Erik Tvrdoň je obžalován ze znásilnění a zneužití pěti žen a dívek
Žaloba kněze viní mimo jiné ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění,...
Soud začal čtením obžaloby a výslechem kněze, který veškerou vinu popírá.

Prověřování duchovního zahájilo oznámení od sedmatřicetileté ženy. Uvedla, že na ni muž od léta 2012 vyvíjel v havlíčkobrodském bytě psychický nátlak a koncem loňského roku ji čtyřikrát znásilnil. Havlíčkobrodští kriminalisté se případem zabývají od počátku loňského prosince. Podezřelého zadrželi letos v únoru v Praze před bytem, který muž příležitostně užíval. Hradecký diecézní biskup Jan Vokál už dříve postavil obviněného duchovního mimo službu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 26Diskuse