Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Záchranáře zahnal požár, z trosek se stále ozývají hlasy

Svět

  19:11aktualizováno  23:19
DHÁKA - Stále pátrají po přeživších, ale mají dva nepřátele. Čas a požár, který v sutinách zřícené osmipatrové budovy v Bangladéši vypukl. Neštěstí si dosud vyžádalo více než 360 obětí, na 900 lidí se pohřešuje. Policie rovněž zadržela majitele domu.

Záchranáři vyprošťují zraněnou ženu foto: Reuters

"Je tam plno mrtvých, ale naší prioritou je najít ty, kteří stále ještě žijí. Je tam několik přeživších. Slyšíme jejich slabý křik a slyšíme, jak mluví mezi sebou," popsal šéf operací hasičského sboru Mahbubur Rahman. Pomoc ale po pěti dnech od pádu budovy čím dále více komplikuje únava záchranářů i přeživších, kteří ztrácejí sílu volat o pomoc.

Záchranáři se sutinami bojují s holýma rukama, vrtačkami a lopatami. Obávají se totiž, že těžká technika by způsobila další kolaps trosek. "Pilíře a trámy jsou největší problém. Stává se, že najdeme přeživší, ale nemůžeme se k nim kvůli trámům dostat," vylíčil.

"Musíme použít těžkou techniku"

Zpravodaj Anbarasan Ethirajan z místa tragédie popsal, že některým záchranářům se dělá navíc špatně z rozkládajících se těl. A policie a armáda se chystá použít těžkou techniku během několika hodin. Záchranářům a přeživším tak moc času nezbývá.

Děsivá událost se stala v Bangladéši před čtyřmi dny.

ČTĚTE DÁLE:

"V tuto chvíli nemáme jinou šanci, než použít těžkou techniku. Holé ruce a malá technika prostě nestačí," řekl armádní generál Chowdhury Hasan Suhrawardy, jeden z koordinátorů záchranných akcí.

Do škvír házejí vodu a jídlo

Ještě před tím se ale záchranáři pokusí vyprostit skupinu devíti přeživších, které v troskách objevili. Kromě toho záchranáři také házejí skrze škvíry v troskách vodu a jídlo. Od kolapsu osmipatrové budovy s textilními dílnami v Dháce už totiž uplynulo pět dní.

Záchranáři odnášejí zraněnou ženu

Bangladéšský záchranář prohledává trosky.

Dosud se podařilo zachránit kolem 2 500 lidí. Jen o víkendu se povedlo vyprostit kolem tří desítek přeživších. Největší průmyslová katastrofa v dějinách Bangladéše si zatím vyžádala 363 životů, jejich počet ale s největší pravděpodobností poroste, jelikož na 900 lidí se dle agentury Retuers stále pohřešuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Odpoledne v troskách zřícené budovy vypukl požár. Nejméně tři záchranáři se zranili a některé záchranné práce bylo nutné přerušit. Podle úředníků požár způsobily jiskry, které vznikly, když se záchranáři snažili pomocí ocelové tyče dostat k jednomu z přeživších. Hasiči se teď snaží dostat oheň pod kontrolu a záchranáři se stáhli z té části, kde oheň vypukl. Stále se však snaží najít případné přeživší v jiných částech zřícené budovy.

Zatkli majitele budovy. Mířil do Indie

Policie zatkla v souvislosti s neštěstím už dříve pět lidí - tři šéfy textilních dílen a dva stavební inženýry. Provozovatelé dílen údajně nerespektovali nařízení a pustili na tři tisíce zaměstnanců (vesměs žen) do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi. Agentura Reuters v této souvislosti upozornila na fakt, že budova byla postavena na nestabilní a promáčené půdě a bez řádného povolení.

V neděli pak byl u bangladéšsko-indické hranice zatčen i majitel zřícené budovy. Je podezřelý, že stavěl z nekvalitního materiálu.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!