Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tragédie ve Švýcarsku: Záchranáři na místě neštěstí plakali

Svět

  10:21aktualizováno  11:28
BERN/PRAHA - Velkou tragédií skončil lyžařský zájezd belgických dětí. Ve švýcarském tunelu jejich autobus havaroval. Zemřelo 28 lidí, z toho 22 dětí. Rodiče letí do Švýcarska vojenskými letouny, které pro ně uvolnila vláda. Podle některých informací jel řidič příliš rychle. V době havárie v tunelu nebylo žádné jiné vozidlo.

Autobus byl po nárazu zcela zdemolován. foto: Reuters

Belgické ministerstvo zahraničí pro přepravu rodičů vyčlenilo dva vojenské letouny. Na palubě strojů budou o rodiče pečovat psychologové. Úřady také otevřely telefonní linku pomoci pro rodiny dětí.

Policie, která havárii označila za "nebývalou", zahájila vyšetřování. V autobuse cestovalo celkem 52 lidí. Přední část vozu byla po nárazu zcela zničena, takže mnozí přeživší se bez pomoci záchranářů nedokázali z trosek sami vyprostit.

Šéf záchranářů v kantonu Valais Jean-Pierre Deslarzes označil zásah za psychicky mimořádně obtížný především kvůli tomu, že oběťmi byly děti.

Někteří záchranáři museli podle něj bojovat se slzami v očích.

"Je to nejčernější den v mé 35leté kariéře," řekl mluvčí belgického svazu autobusových dopravců.

ČTĚTE TAKÉ:

Předseda kantonální vlády Jacques Melly na tiskové konferenci hovořil o "nesmírné tragédii", která všemi hluboce otřásla. Zároveň vyjádřil soustrast rodinám a poděkoval záchranářům za obtížný zásah. Mezi prvními rodinám kondoloval také francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který také nabídl belgickým úřadům pomoc.

Švýcarský federální parlament na ranním zasedání uctil památku obětí nehody minutou ticha. Minutu ticha za oběti drželi také poslanci Evropského parlamentu na zasedání ve Štrasburku. Soustrast rodinám vyjádřila i belgická královská rodina.

Autobus havaroval u Sierre

Autobus havaroval u Sierre

Nejhorší dopravní nehody v tunelech

4. června 2005 Francie, Itálie:
Ve 13 km dlouhém alpském tunelu Fréjus, který spojuje Francii a Itálii, začala v sobotu 4. června 2005 z automobilu převážejícího pneumatiky unikat nafta. Kamion se vzňal. Dva lidé, oba Slováci, při tragédii zemřeli, udusili se nedaleko od východu z tunelu. Dvacet lidí bylo přiotráveno kouřem. Teplota v tunelu přesáhla 1000 stupňů Celsia.

24. října 2001 Švýcarsko:
Gotthard tunel (A 2 mezi Göschenen a Airolo) – vznikl požár, který zapříčinila kolize dvou nákladních aut. Při této katastrofě přišlo o život 11 lidí.

17. října 2001 Dánsko:
Guldborgsund tunel (mezi Kodaní a Rödby) narazilo v mlze nákladní auto do osobního a tím způsobilo řetězovou dopravní nehodu. 5 mrtvých, 9 těžce zraněných.

13. srpna 2001 Rakousko:
Poblíž Klagenfurtu italský autobus s 30 poutníky narazil do portálu Reigersdorfského tunelu. 24 vážně zraněných.

8. srpna 2001 Rakousko:
Tunel Amberg – kolize rakouského autobusu a rakouské dodávky. Došlo k hromadné havárii. 3 úmrtí, mnoho zraněných.

6. srpna 2001 Rakousko:
Gleinalm tunel (A 9 u Gratzu) – kolize dvou osobních automobilů, které začaly hořet. 5 mrtvých, 4 těžce zranění (včetně malých dětí).

11. listopadu 2000 Rakousko:
Kaprun – lyžařský areál – kabinová lanovka vedoucí tunelem. Požár způsobený zkratem ve vytápěcím systému zmařil 155 životů, včetně dětí a mladistvých.

24. března 1999 Francie, Itálie:
Belgické nákladní auto naložené moukou a margarínem začalo hořet v tunelu Mont Blanc. Oheň zavinil nedopalek cigarety. Oheň se šířil velmi rychle, jeho likvidace trvala 24 hodin. 39 lidí přišlo o život.

Zdroj: ÚAMK, Autoklub ČR

Autoři: ,