Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kolem zříceného letadla nesmíte bojovat, nařídil Porošenko útočící armádě

Vladimír Putin

  10:13aktualizováno  13:37
KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil armádě zastavit bojové operace v okruhu 40 kilometrů od místa pádu trosek malajsijského letadla. Do nedělního večera našli záchranáři na místě tragédie již 251 těl a 86 jejich částí. Do oblasti dorazil také již druhý vlak s chladírenskými vagony, kam jsou ostatky ukládány, uvedla agentura Reuters.

Záchranáři našli do nedělního večera na místě pádu letadla malajsijských aerolinek na východní Ukrajině již 251 těl a 86 jejich částí. foto: Reuters

Vlakové soupravy, v nichž by měly být pozůstatky obětí převezeny na případné další ohledání, zatím stojí na nádraží ve městě Torez asi 30 kilometrů od místa dopadu letadla. Podle ukrajinských úřadů povstalci odjezd prvního vlaku s ostatky téměř 200 lidí blokují.

Od pádu malajsijského letadla s 298 lidmi na palubě uplynuly už čtyři dny a mezinárodní týmy vyšetřovatelů na místě stále nejsou. Množí se zároveň zprávy, podpořené nepotvrzenými odposlechy a videozáznamy, že separatisté manipulují důkazy, které by mohly ukazovat na jejich vinu.

Experti zkoumají trosky

Mezinárodní tým expertů dorazil na místo pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině a zahájil zkoumání trosek. Ve městě Torezu, kde stojí vlak s pozůstatky obětí katastrofy, kontrolují situaci členové mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Město Torez.

Město Torez.

Experti na místě pádu podle Kyjeva během dopoledne detailně prozkoumali a zdokumentovali centrální části trupu Boeingu 777, na jehož palubě minulý týden zahynulo 298 lidí. Poté se věnovali zkoumání pilotní kabiny. Analyzovali rovněž fotodokumentaci, kterou obdrželi elektronickou poštou. Navrhli, aby bylo provedeno další podrobné snímkování jednotlivých částí letadla.

Na místo tragédie se tým expertů dostavil z Charkova, kam ráno přiletěl speciálním nizozemským letounem. Tým složený ze sedmi odborníků a členů nizozemské humanitární mise má podle ukrajinských médií k dispozici i prezidentský letoun Petra Porošenka.

Mise OBSE u chladících vagónů s těly obětí z boeingu:

Podle sdělení ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka už na Ukrajinu dorazili i další experti ze zahraničí. Trosky a pozůstatky obětí má zkoumat celkem 31 lidí, z nich 23 Nizozemců, dva Němci, dva Američané a jeden Brit. Tři zástupce vyslalo australské velvyslanectví v Kyjevě.

Kyjev slíbil maximální spolupráci

Jaceňuk řekl, že Ukrajina je připravena maximálně napomoci převozu těl obětí z Torezu do Amsterodamu. Premiér nevyloučil, že veškeré vyšetřování katastrofy předá Ukrajina zahraničním expertům. Podrobná analýza pozůstatků se nejspíš podle Jaceňuka uskuteční až po převozu těl do Nizozemska.

Jeden z nizozemských členů mezinárodního týmu vyšetřovatelů dnes v Torezu řekl, že vlak s těly mrtvých by město měl opustit během dneška. "Vlak se pohne. Nevím kdy a kam, ale dostali jsme slib, že dnes vyjede," řekl novinářům.

Záchranáři našli do nedělního večera na místě pádu letadla malajsijských aerolinek na východní Ukrajině již 251 těl a 86 jejich částí. S odvoláním na ukrajinské úřady o tom informovala agentura Reuters. Na místo katastrofy také dorazil již druhý vlak s chladírenskými vagony, kam jsou ostatky ukládány.

Záchranáři odnášejí ostatky obětí pádu boeingu:

Putin viní Kyjev

Ruský prezident Vladimir Putin trvá na tom, že odpovědnost za tragédii nese ukrajinská vláda. V pondělí prohlásil, že k neštěstí by nedošlo, kdyby Kyjev nepokračoval ve vojenské operaci proti povstalcům, a že by tragédie neměla být zneužívána k politickým cílům.

PÁD LETU MH17

Květiny, svíčky, plyšáci...Lidé tvoří na místě pádu letadla improvizované...

"S jistotou lze říci, že kdyby 28. června nebyly na Ukrajině obnoveny bojové akce, k tomuto neštěstí by určitě nedošlo," prohlásil ruský prezident. "V souvislosti s tím nikdo nesmí, nemá právo využívat toto neštěstí k dosažení sobeckých politických cílů," dodal podle ruské agentury.

Putin o sestřeleném letadle:

Putin současně vyzval separatisty, aby umožnili přístup mezinárodních odborníků na místo neštěstí a zajistili bezpečnost pro jejich práci. Malajsijské letadlo, které bylo podle všeho sestřeleno raketou, dopadlo na území Doněcké oblasti kontrolované povstalci. Podle Spojených států byla raketa vypálena z pozic rebelů.

"Je nezbytné udělat vše k zajištění bezpečnosti práce mezinárodních expertů na místě tragédie," uvedl prezident. Zdůraznil, že je třeba zajistit "úplnou, absolutní bezpečnost" mezinárodní komise vytvořené pod záštitou Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Proruští separatisté stráží přístup k místu dopadu

Nizozemsko požaduje přístup k troskám

Prioritou nizozemské vlády je zajistit a identifikovat pozůstatky obětí katastrofy, z nichž velká většina byli Nizozemci, prohlásil nizozemský premiér Mark Rutte. Pohrozil rovněž odpovídajícími postihy, pokud separatisté neumožní plný přístup k troskám zříceného boeingu.

"Je jasné, že Rusko musí využít svého vlivu na separatisty, aby se situace v místě pádu letadla zlepšila," řekl premiér. "Pokud v příštích dnech přístup na místo dopadu bude dál nedostatečný, pak zůstávají všechny politické, hospodářské a finanční možnosti na stole, aby byly použity proti všem, kdo jsou za tento stav přímo či nepřímo odpovědní," prohlásil Rutte.

Příbuzní nizozemských obětí čtvrteční katastrofy se v Haagu setkali s nizozemským královským párem. Při setkání, jemuž byl přítomen i Rutte, dali pozůstalí podle agentury AP najevo rozhořčení nad způsobem, jakým se na východě Ukrajiny vinou separatistů nakládá s pozůstatky jejich blízkých.

Autoři: ,