15. října 2007 17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zachránce židovských dětí ulehl s horečkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse

PRAHA Nicholas Winton, který před válkou zachránil několik set židovských dětí z Československa, dostal horečku. O důvodu Britovy hospitalizace v pražské nemocnici informovalo britské velvyslanectví.

Horečku zapříčinila zřejmě nějaká infekce. Winton dostal ve Všeobecné fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí antibiotika a udělalo se mu lépe. Kvůli nemoci musel Winton přesunout svůj odlet domů.

Zatím není jasné, kdy bude Brit propuštěn, Wintonova rodina si totiž nepřeje, aby média byla o jeho zdravotním stavu informována. Režisér Matej Mináč, který s Wintonem spolupracoval na dokumentu Síla lidskosti, řekl, že Winton je v pořádku. V nemocnici je prý pouze na rekonvalescenci. "Ve svém věku potřebuje nabrat síly," dodal. Podle něj by mohl být Winton z nemocnice propuštěn možná dnes, možná do dvou tří dnů.

Brit přijel do Prahy minulou neděli, aby se zúčastnil konference Forum 2000. Winton před válkou zachránil 669 židovských dětí tím, že zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie.

Pro všechny děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci. Winton za své činy byl několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Letos ho čeští studenti navrhli na Nobelu cenu.

ČTK
  • 8Diskuse