Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zachránil Krakov Koněv, nebo Frank?

Česko

Je to v Polsku asi nejzažitější komunistický blud. Krakov prý v lednu 1945 zachránila před zničením Rudá armáda.

KRAKOV/PRAHA Tu otázku si musí položit každý, kdo se někdy procházel ulicemi krakovského Starého Města. Jak je možné, že na rozdíl od jiných zničených polských měst přežil Krakov válku téměř bez úhony? V šedesátých a sedmdesátých letech se komunistické propagandě podařilo přesvědčit většinu Poláků o tom, že za boji téměř netknutý Krakov mohou děkovat genialitě sovětského maršála Ivana Koněva. Ten měl překvapivou ofenzivou zaskočit Němce, kteří díky tomu nedokázali vyhodit město do povětří, jak údajně plánovali. V roce 1976 byl s touto ideou v Polsku v koprodukci s Moskfilmem natočen film Zachránit město, který je dodnes jedním z nejpromítanějších polských válečných snímků.

Jak u příležitosti dnešního výročí obsazení města Rudou armádou 18. ledna 1945 napsal největší polský deník Gazeta Wyborcza, tento komunisty vytvořený mýtus je mezi Poláky dodnes živý. „Z nepochopitelných příčin vysíláním takových filmů klameme sami sebe,“ tvrdí publicista Andrzej Karocki.

S odvoláním na renomované polské historiky uvádí, že Krakov může děkovat za své nezničení do značné míry Němcům, především po válce popravenému nacistickému zločinci Hansu Frankovi, generálnímu guvernérovi okupovaného Polska. K Polákům a Židům měl Frank nenávistný vztah, ale do Krakova, kde měl na Wawelu sídlo, se zamiloval. „Krakov – toto staré německé město – nemůže být pro Němce nikdy zcela ztraceno,“ prohlásil na posledním zasedání svého kabinetu, den před obsazením města Sověty.

Stejní zločinci jako nacisté V rozporu s legendou šířenou po válce komunisty proto Němci, kteří se plánovali do Krakova vrátit, město nezaminovali a kromě mostů přes Vislu při ústupu nic neničili. Je pravda, že i Sověti se chovali při dobývání poměrně „šetrně“. To však neplatí o dnech po obsazení Krakova, které byly provázeny rabováním, znásilňováním, deportacemi na Sibiř a hromadnými popravami polských nekomunistických odbojářů ze Zemské armády. „Noví okupanti se v roce 1945 ukázali být stejnými zločinci jako hitlerovci,“ píše Gazeta Wyborcza.

V roce 1991 byl v Krakově demontován Koněvův pomník. V polském tisku se však dodnes pravidelně objevují výzvy, aby pomník „maršálovi, který zachránil Krakov“ byl ve městě obnoven.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...