Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zachránil stíhané manažery? Vyšetřovatel tunelování ŘSD jde k soudu

Česko

  5:00
PRAHA - Místo obviněných jde před soud vyšetřovatel. Korupční případ vrcholných manažerů Ředitelství silnic a dálnic skončil pod stolem, v říjnu však zamíří k soudu jeden z jeho vyšetřovatelů Rostislav Kotrč. Právě on totiž nejspíše způsobil, že kauza skončila fiaskem. Podle obžaloby totiž advokátům vyzradil identitu klíčové utajované svědkyně a přihodil legendu o tom, že vypovídala opilá.

Exředitel ŘSD Petr Laušman foto: Martin AdamecMAFRA

Byl to velký zátah na šéfy Ředitelství silnic a dálnic. Kriminalisté si o vánocích roku 2011 přišli pro generálního ředitele státního podniku Petra Laušmana či jeho náměstka Michala Halu. Obvinili je z machinace s pronájmy dálničních odpočívadel, kvůli nimž stát tratil 264 milionů korun.

Část peněz měla podle vyšetřovatelů skončit u Haly, Laušman si měl přijít na úplatek 15 milionů a byt. Mechanismus byl podle policie následující: manažeři nastrčeným firmám levně pronajali odpočívadla, společnosti na nich posléze postavily pumpy, které draze pronajaly.

Zda se příběh odehrál skutečně takto, se zřejmě již nikdo nedoví. Letos v červenci státní zástupkyně stíhání manažerů po třech a půl letech zastavila. Jediný, kdo tak může skončit potrestaný, je paradoxně jeden z detektivů, který kauzu vyšetřoval. Policista Rostislav Kotrč totiž zřejmě zavinil, že případ spadl pod stůl. Úmyslně měl prozradit identitu klíčové svědkyně, která kvůli obavám vypovídala pod změněným jménem. Obhajobě nadto poskytl ostré náboje, jimž policejní konstrukci sestřelila.

„Založil do originálu spisového materiálu úřední záznam sepsaný jeho kolegou, kde byl zachycen průběh jejich společného jednání se svědkyní P.K....z tohoto úředního záznamu bez jakýchkoliv pochybností vyplývalo, že právě ona je svědkem vystupujícím v tomto trestním řízení jako utajený svědek pod smyšleným jménem Markéta Syrová,“ stojí v obžalobě, s níž se seznámil server Lidovky.cz. Kotrč se od 7. října začne u soudu zpovídat i kvůli tomu, že informace ze spisu prozradil novinářům včetně redaktora serveru Lidovky.cz.

Detektiv byl nováčkem

Kotrč naskočil do rozsáhlé kauzy jako nováček u protikorupčního útvaru. Zkraje roku 2013 založil do spisu citlivou informaci od bývalé zaměstnankyně ŘSD, klíčové svědkyně, jejíž výpověď kauzu rozjela. Kotrčovi řekla, že ji jeho předchůdci opili a nutili vypovídat pod nátlakem.

„Úmyslně dne 29.4. 2013 předložil takový úřední záznam ještě spolu s dalšími jinými materiály obhájci obviněného Michala Haly v úmyslu umožnit obviněným prostřednictvím jejich obhájců neoprávněně se seznámit s utajovanou informací v podobě skutečné identity svědkyně,“ líčí obžaloba.

Co víc, advokátovi podle obžaloby detektiv prozradil okolnosti „opilého“ výslechu svědkyně „...tak aby obhájci informaci použili ke zpochybnění zákonnosti tohoto úkonu trestního řízení, kdy výpověď byla stěžejní pro vydání usnesení o zahájení trestního stíhání,“ píše v obžalobě státní zástupce Pavel Prygl.

Kotrč od začátku argumentuje, že se spletl kvůli nepořádku při malování kanceláře. Halův obhájce nicméně objevil výbušnou informaci v obsáhlém spisu, což se jeví jako příliš velká náhoda. „Ačkoliv spis byl tvořen více než čtyřiceti šanony, byly mu předloženy dva z nich, kde byly založeny protokoly o výslechu utajených svědků,“ popsala u výslechu tehdejší dozorující státní zástupkyně Jana Jahodová.

Konečně, při domovní prohlídce u bývalého detektiva inspekce objevila materiály obhájce k jiné trestní věci, přičemž ani jeden muž nedokázal vysvětlit, jakým způsobem se ke Kotrčovi dostaly. Stíhaný detektiv kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení, skončilo však odložením.

Kauza tunelování dálnic

  • kriminalisté koncem roku 2011 obvinili šéfy ŘSD Alfréda Brunclíka, Petra Laušmana nebo výkonného ředitele firmy Michala Halu, právníka Robert Wolf či podnikatele Jiřího Neužila
  • případ se týkal manipulací s pronájmy dálničních odpočívadel Antošovice a Málkovice
  • erár měli kvůli machinacím obrat o 264 milionů korun
  • výnosy z cinklých pronájmů měly mířit k Halovi, jenž se proslavil oslavou narozenin za 750 tisíc
  • Laušman měl podepisovat smlouvy, za což měl inkasovat 15 milionů a byt v Harrachově

Vyšetřování však nepotvrdilo ani informaci, že kriminalisté na svědkyni tlačili. Kotrč nicméně trvá na svém. „Utajená svědkyně již 1. 5. 2013 inspekci u výslechu potvrdila, že probíhal přesně tak, jak jsme s kolegou uvedli v úředním záznamu a tedy že na ní policisté použili nátlak a vypovídala pod vlivem alkoholu, který jí policisté podali. Tedy od počátku vyšetřování mé osoby inspekce věděla, že jsem uváděl pouze pravdu,“ brání se bývalý detektiv.

V jeho neprospěch však mluví řada výpovědí. Jednoznačně z nich vyplývá, že o utajené svědkyni věděl. Například jeho bývalý šéf Leopold Černý vypověděl, že když byl Kotrč s informací o jejím vyzrazení advokátům konfrontován v kanceláři vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, nedovedl událost věrohodně vysvětlit.

„Ještě na tomto jednání uváděl, že jde o únik a celou věc svaloval na někoho jiného, že úřední záznam dal advokátům někdo jiný. Když ale psal Kotrč následně vyjádření, uváděl, že úřední záznam dal do spisu sám a to omylem,“ tlumočí obžaloba Černého výpověď. Nadřízený detektiva navíc upozornil, že informaci o výpovědi klíčové svědkyně Kotrč nadřízeným neřekl.

Podezřele často si volali

Vyšetřovatelé také podrobně zmapovali Kotrčovu telefonickou komunikaci, přičemž byl podle nich v kontaktu s advokáty manažerů ŘSD v den, kdy se únik provalil, ale také v den, kdy je vyslýchala inspekce. Znalec navíc v policistově mobilu našel koncept trestního oznámení, jenž proti státní zástupkyni Jahodové sepsal jeden z advokátů.

Vyšetřování korupce u ŘSD provázelo několik personálních zvratů. Státní zástupkyně Jahodová případ po provalení aféry se svědkyní sebrala protikorupční centrále v Praze a předala ho do Českých Budějovic. Nakonec skončila i samotná Jahodová.

I když vyšetřovatelé rozkryli síť firem v daňových rájích, přes něž peníze z manipulací s odpočívadly měly proudit, nová státní zástupkyně Denise Sotáková stíhání manažerů zastavila. Oficiálně kvůli tomu, že se trestný čin nestal.

Autor: