29. listopadu 2008 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchranka: Není kde rodit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Záchranná služba si stěžuje, že její sanity jen těžko hledají v hlavním městě porodnici, která by přijala rodičku. Pražské porodnice už několik měsíců nezvládají příval rodiček. Situace se prý stále zhoršuje.

 Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové je obtížné předávání rodiček na porodnická oddělení pro záchranáře každodenní komplikací. „Tato neutěšená situace přetrvává delší dobu, v posledních měsících ale graduje,“ uvádí Ernestová.

Záchranka tvrdí, že pražské porodnice včera vyhlásily stop stav. Porodnice i ministerstvo zdravotnictví to však odmítly.

„V případě, že se jedná o rodičku v akutním stavu, klinika ji samozřejmě přijme,“ ubezpečuje Petra Pekařová, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice, pod kterou spadá porodnice u Apolináře.

U rodiček, které nejsou v akutním stavu, se podle Pekařové nemocnice snaží v prvé řadě najít rezervy na svých odděleních. Teprve pokud se to nepodaří, předá je jinam. „U rodiček, které nejsou v předporodní péči kliniky, je postupováno podle aktuálního stavu rodičky a okamžité kapacity,“ prohlásila Pekařová.

Podle ní porodnice u Apolináře však neomezuje plánované porody. Příběh jednadvacetileté Marie Svobodové (jméno jsme na její požádání pozměnili) ze včerejší noci ale naopak ukazuje, že i rodička, která je v této porodnici registrovaná, může být odeslaná na pracoviště mimo Prahu. Stačí, když do porodnice nepřijede až „na poslední chvíli“.

Také ostatní pražské porodnice uvádějí, že rodící ženu neodmítnou. „Rodíme jak o život, nikoho neodmítáme,“ řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková. Mluvčí záchranky uvedla, že pro pražské záchranáře je nepřijatelné vozit ženy do nemocnic ve Středočeském kraji, a to především „kvůli riziku ohrožení zdraví pacientky v případě náhlého překotného porodu a následných komplikací“. Pokud porodnice pro rodičku nemá místo, měla by ji podle Ernestové od záchranky přijmout a pak ji odeslat jinam vlastní sanitkou.

Ministerstvo zdravotnictví, pod které velké pražské porodnice spadají, proti prohlášení pražské záchranky protestuje. Od ředitelů nemocnic prý má jiné informace. „Informace o údajném stop stavu v pražských porodnicích, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví, je zcela nepravdivá,“ uvedl mluvčí úřadu Tomáš Cikrt. „Není pravda, že by nemocnice odmítaly tyto rodičky přijímat nebo se o ně nedokázaly postarat,“ dodal.

Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze se ale situace, kdy pražské porodnice vyhlásí stop stav, opakuje zhruba ob týden, a to vždy v pátek nebo o víkendu.
Pražské porodnice jsou přeplněné nejen kvůli tomu, že se v poslední době rodí více dětí než dřív.

Tíží je totiž obrovský zájem zdravých žen ze Středočeského kraje. Velké pražské porodnice jsou specializovanými centry, ve kterých poskytují špičkovou péči. Rodičky, které nemají komplikované těhotenství a jsou zcela zdravé, mohou rodit i v menších porodnicích. Ty velké pražské ale vyhledávají pro jejich dobrou pověst i vybavení.

Už před časem proto téměř všechny pražské porodnice zavedly registrace k porodu. Tu musí těhotná provést co nejdříve, pokud se chce do vybrané porodnice dostat.

  • 10Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!