Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

‚Nemůžeme dále čekat.‘ Děti v zatopené jeskyni mají málo kyslíku. Potápěč, který ho přepravoval, zemřel

Svět

  8:01aktualizováno  15:59
BANGKOK - Při záchranných akcích v zatopené jeskyni, v níž je v Thajsku už 13 dní uvězněno 12 chlapců a jejich trenér, v pátek zemřel bývalý člen thajského námořnictva Saman Gunan. Česko posílá do Thajska dva hasiče, kteří mají zjistit, jak by Česká republika mohla při záchraně pomoci.

Varianty, jak dostat chlapce ze zatopené jeskyně

A - Odpumpovat dostatek vody z jeskynního komplexu, takže děti budou moct vyjít ven

B - Najít do jeskyně jiný vstup, nebo ho vytvořit

C - Počkat, než voda opadne, tedy přibližně do ríjna

D - Naučit chlapce používat potápěčské vybavení

Zdroj: The Independent

Podle thajských úřadů muž ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit. Informovala o tom agentura AP. „Jeho prací bylo přepravit kyslík. Na cestě zpátky ho neměl dost,“ řekl zástupce guvernéra Chiang Rai pro BBC. Samanovi Gunanovi bylo 38 let, byl vášnivým běžcem a cyklistou. Náklady na jeho pohřeb uhradí thajský král.

„Na cestě zpátky zemřel důstojník první třídy Saman Gunan, jeho kamarád se
mu pokusil dát první pomoc, ale bez reakce,” uvedl na tiskové konferenci kontraadmirál Arpakorn Yookongkaew. „Mohu zaručit, že nebudeme panikařit, nezastavíme naši misi, nedopustíme, aby se oběť našeho přítele stala plýtváním,“ dodal Yookongkaew.

Jeskynní systém

Na dotaz, jak se skupina dětí může bezpečně dostat ven, když se to zkušenému potápěči nepodařilo, kontraadmirál Arpakorn Yookongkaew prohlásil, že učiní více opatření. 

Kluci uvěznění v zatopené jeskyni se drží dobře, ukázala nová nahrávka.
Thajští policisté vyrážejí na záchranu fotbalového týmu.

Monzunové deště přijdou za dva dny. Thajští záchranáři závodí s časem, běží stovky čerpadel

BBC také informovala, že úroveň kyslíku v jeskyni klesla na 15 %, obvyklá úroveň činí 21 %. Thajský zdravotník uvedl pro CNN, že pod hranicí 15 % už hrozí hypoxie, tedy stav, který způsobuje výškovou nemoc. „Nemůžeme už dále čekat, až se zlepší podmínky. Máme omezený čas,“ dodal Yookongkaew s ohledem na ubývající kyslík v jeskyni. 

Úřady nyní pracují na tom, aby do jeskyně dostaly kabel, kterým by mohly do jeskyně dodávat vzduch.

Rizika, která a chlapce cestou čekají

  • Cesta z jeskyní trvá pět hodin i zkušeným potápěčům
  • Část cesty je pořád zaplavená, navíc proti proudu. V zakalené vodě není téměř nic vidět
  • Jedno z nejnebezpečnějších míst se nachází hned na začátku cesty. Jedná se o patnáctimetrovou strmou pasáž, ve které je třeba tlačit kyslíkovou bombu před sebou
  • Záchranáři se snaží chlapce dostat ven před tím, než začnou další deště. Čas na přípravu chlapců tak mají pravděpodobně jen do soboty
    Zdroj: The Independent

Záchranáři se skupinu, která se nachází asi čtyři kilometry od vchodu do zatopeného komplexu, snaží vyprostit už od pondělka. Za poslední dny se jim podařilo odčerpat 40 procent vody, a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven. O víkendu se ale očekávají prudké monzunové deště na celém severu země, které podle meteorologů potrvají až do příštího čtvrtka. Záchranáři tak zvažují i další možnosti, jak chlapce vyprostit.

Potápěči skupině dopravují nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou
výživu.

Na celé akci se podílí několik zemí. Mimo thajských záchranářů jsou na místě i lidé z Japonska, Spojených států amerických nebo Číny. Na místo poslala dva hasiče i Česká republika, mají za úkol zjistit, jak by mohlo při záchraně Česko pomoci.

Autoři: ,