Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zachraňoval životy v Američany vybombardované nemocnici. Ptejte se českého Lékaře bez hranic

Český chirurg Tomáš Šebek má za sebou čtyři zahraniční mise v barvách Lékařů...

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Pacienti upálení na lůžkách, rozervaná těla zdravotníků, lidé postřílení na útěku před plameny. Bilance leteckého úderu na nemocnici Lékařů bez hranic (MSF) v afghánském Kundúzu je katastrofální: nejméně 30 mrtvých, ale především likvidace v regionu neocenitelného zařízení, které zachránilo životy tisíců a mohlo v tom pokračovat - kdyby jej Američané v noci na 3. října neproměnili v sutiny. Kolegy a přátele tu noc ztratil i chirurg pražské Nemocnice na Františku Tomáš Šebek, který v Kundúzu pod záštitou MSF měsíce pracoval. Jak hodnotí nálet na apolitickou a neutrální nemocnici, již mělo chránit mezinárodní humanitární právo? A co ho přimělo odjet právě do Afghánistánu, který je právem hodnocen jako druhá vůbec nejnebezpečnější země světa? Respektovaný lékař bude na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídat ve čtvrtek 12. listopadu v 11:00.

položených otázek: 58 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.11.2015 16:12) Daniel L
Jak se díváte na současnou "obývákovou" vlnu odporu proti muslimům a Islámu obecně v Čechách?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 9:08)
Dobrý den, Danieli. Děkuji za tuto otázku. Jsem dalek složitých filozofických úvah, které na toto téma najdete na stránkách tisku každý den. Tvrdím jen, že by si každý Čech měl uvědomit tu obrovskou kliku, že se narodil právě v České republice. To není zásluha, to je náhoda. Také to mohlo být v Kundúzu. Věřím, že pak by v tom "obýváku" viděl věci trochu jinou optikou. Tedy pokud by vůbec v nějakém obýváku seděl ... Štěstí nám nedává právo soudit ty, kteří štěstí nemají. Dává nám povinnost se problémy neštastných seriózně zabývat, jakkoliv složitá otázka to je. To je princip solidarity, ve kterou i přes "obýváky" věřím. Když se totiž občas těch lidí ptám zcela soukromě, z očí do očí nebývají tak militantní. Bývají naopak otevřeni diskuzi a musím s hrdostí říci, že by v tom "obýváku" muslima v nouzi třeba i ubytovali. Díky za to!
OTÁZKA (11.11.2015 16:02) Pavel Gruber
Víte, že peníze na vaše poslání, jsou louděny na starších lidech nad 50 let, jejichž databázi dala VZP k dispozici "dobrovolníkům" na Žižkově ? Lékaři bez hranic, Pavlína Kozelková Seifertova 555/47, 13000 Praha – Žižkov, Česká republika
Tomáš Šebek: (12.11.2015 9:04)
Drahý Pavle, Lékaři bez hranic peníze neloudí. Lékaře bez hranic podporují výhradně soukromé osoby a subjekty, jejich příspěvky jsou zcela dobrovolné a my za ně velmi děkujeme! Umožňuje nám to působit tam, kde je kvalitní lékařská péče nedostupná. Jsme organizace poskytující velmi profesionální zdravotnickou péči v zemích třetího světa srovnatelnou s tím, co znáte ze zemí světa západního. Pokud přispíváte, i Vám osobně velmi děkuji za podporu lidem, kteří třeba nemají takovou kliku jako Vy. O databázi VZP nic nevím, jsem v této organizaci lékařem. Ale buďte si jistý, že i my respektujeme českou legislativu a ochranu osobních údajů. A kolegyně Pavlína je úžasná, protože namísto toho, aby se starala o sebe, stará se spolu s dalšími především o to, aby byly Vaše peníze uplatněny co nejlépe. Jak transparentně to můžete najít v našich výročních zprávách, které najdete na http://www.lekari-bez-hranic.cz. Pěkný den.
OTÁZKA (11.11.2015 15:32) Rumcajs
Dobrý den, mohl bych vědět něco více o Vaších prvotních zážitcích z Afghánistánu? Tedy jaké byly Vaše první dny/týdny v zemi, kulturní odlišnosti apod.? A jak se na tuto zemi díváte teď? Druhá otázka: jaký je postoj obyvatel vůči Lékařům bez hranic? Zažili jste nějaké problémy či nepříjemné situace? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:57)
Dobrý den, Rumcajsi. První den jsem se hrozně bál. A postupně jsem zjistil, že mediální obraz zěmě, tak jak jsem ji znal z domova, je zcela odlišný od skutečnosti. Potkal jsem tam lidi, kteří řeší stejné problémy, jako řešíme my. Navíc jsou daleko více pohostinní, přátelští a mají extrémní smysl pro rodinu a komunitu. Dnes se na Afghánistán dívám s respektem a obdivem k hrdým lidem, kteří tam žijí v podmínkách, které si tady doma těžko umíme představit. To samé si myslím o haiťanech, kde jsem byl po zemětřesení. A budu si to pravděpodobně myslet o všech dalších zemích třetího světa, které na svých misích navštívím. Lidé na celém světě jsou stejní, zajímá je klid na práci, rodina, sex, přátelé, ... Místní obyvatelé Lékaře bez hranic maximálně respektují. S vyloženě nepříjemnými situacemi jsem se setkal vyjímečně. V každé společnosti včetně té naší najdete černé ovce. Ty ale nereprezentují main stream. Mějte se prima!
OTÁZKA (11.11.2015 15:23) Hlávka
Tak jak je to s těmi talibánci? Původně jste tvrdili, že tam žádní nebyli. A ejhle teď se tam nějací našli. A že nebyli ozbrojení? Pokud si vzpomínán na vojenská cvičení, tak tam náčelník štábu taky neměl kulomet. Možná máte modrou knížku, ale ani to neomlouvá Vaši naivitu, že se ve válce doktoři nestřílí. Stejnou představu mají i novináři, že se na ně nebude střílet. Není snad Afganistán v občanské válce?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:53)
Dobrý den, Hlávko. Nikdy jsme nic takového netvrdili. Tvrdíme a nadále na tom trváme, že v nemocnici v době útoku nebyli žádní ozbrojení lidé, že se z nemocnice nestřílelo a i v jejím okolí byl v daný okamžik klid. Vše se dočtete ve zprávě, kterou jsme právě publikovali na http://www.lekari-bez-hranic.cz. Zřejmě jste voják anebo máte minimálně vojenskou zkušenost. Pak jistě víte, co i Vám v případě válečného konfliktu zajišťuje Ženevská konvence. Já jsem doktor a nadále doufám, že se po zdravotnících a všech ostatních v konfliktu nezúčastněných včetně novinářů střílet nebude. To nám má minimálně v právní rovině zajistit zmíněná konvence. Pokud byste se jako voják měl dostat do situace, že budete zraněný a třeba i v nemocnici nepřítele, pak Vám přeji, aby se o vás postaral stejně jako o vlastního. Nebude vás vinit z toho, že jako zraněný voják reprezentujete nepřátelskou stranu. Míru zdar!
OTÁZKA (11.11.2015 15:22) Lukas Bosak
Dobry den, velice si vazim toho co delate a nesmirne ji obdivuji. Behem vasi praci jste musel na vlastni oci videt velmi nehezke veci. Jak se s tim vyrovnavate, mate nejake negativni myslenky a nebo dokonce ocekavate ze budete mit nejake trvalejsi problem psychivkeho razu? Jak by jste motivoval vice lidi k tomu aby delali neco jako vy? S respektem zdravim z daleke Australie.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:46)
Dobrý den, Lukáši z Austrálie. Díky předávám i kolegům a děkuji za něj. Nemám negativní myšlenky. Jsem od přírody vybaven pozitivním myšlením, pokud mohu takto honosně nazvat moji jednu nervovou buňku :) Možná právě tím jsem chráněn proti případným psychickým problémům, protože nemám kapacitu si některé věci připouštět. Dočtete se to i v mé knize "Mise Afghánistán - Český lékař v zemi lovců draků". Dejte vědět, zda je k sehnání i v Austrálii :) Je ale pravda, že znám celou řadu kolegů, kteří byli negativními zážitky velmi ovlivněni. Těm přeji brzkou úzdravu a sobě nadále štěstí, aby mě nic takového nepotkalo. Miluji svoji práci. To bych vzkázal všem pracujícím. To je základní motivace. A pokud kohokoliv práce nebaví, ať ji neprodleně změní a dělá právě to, co ho zajímá. Vždy se něco najde. Jen tak bude společnosti prospěšný. Mějte se fajn.
OTÁZKA (11.11.2015 15:12) Václav Kotora
Dobrý den. Máte můj obdiv za náročnou práci, kterou děláte tam kam se jiní neodvažují. Jak řešíte místní zvyklosti, není například problém abyste ošetřil ženu, když jste muž? Jak se MSF stará o bezpečnost kdyz máte nemocnice i v Sýrii kde působí skupiny, které neberou ohled vůbec na nic?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:41)
Dobrý den, Václave. Děkuji za Vaše poděkování, patří všem a hlavně Vám! V jakékoliv zemi, ve které jako Lékaři bez hranic působíme, musíme respektovat místní zvyky. Stejné je to i pro Afghánistán. V nemocnici v Kundúzu, která byla zaměřená na nejtěžší myslitelná traumata (zástřely, výbuchy, těžké dopravní nehody, dětské úrazy, aj.) nás místní lidé vnímali tak, že ke své práci jednoduše potřebujeme souhlas s ošetřováním opačného pohlaví. A tak jednoduše muži respektovali vyšetření mými kolegyněmi a naopak ženy více či méně respektovali, že je budu vyšetřovat jako muž. Vyjímečně jsem se setkal s odmítnutím péče ze strany ženy proto, že jsem muž. Velmi často jsem ale musel ženy vyšetřovat tak, že jsem měl svoji ruku pod peřinou, kterou žena odmítala odtáhnout. Bezpečnost máme zajištěnou především tak, že jsme striktně neutrální, což všichni vědí. Tam, kde mají ostatní neprůstřelné vesty, my máme trička s logem Lékařů bez hranic. Bohužel proti bombardování nás neochrání ani neprůstřelná vesta ... Nadále věřím, že skupin, které nerespektují mezinárodní humanitární právo, je jako šafránu. Hezký den.
OTÁZKA (11.11.2015 15:00) AR
Chtěl bych poděkovat vám osobně i všem MSF za to, že nasazují své životy k záchraně životů ostatních tam, kam bych se nikdy neodvážil. Nebýt lidí jako vy, svět by byl zase o něco méně humánní. Očekáváte, že po tragédii v Kundúzu se něco podstatného změní? Může se vůbec něco změnit, když tahle tragédie nebyla zdaleka první a asi ani poslední?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:35)
Dobrý den, AR. Mnohokrát děkuji a je správné, že to poděkování míří všem mým kolegům z Lékařů bez hranic. Pevně věříme, že se po vyšetření celé události opravdu něco změní, protože vlastně apelujeme na dodržování staré dohody, která je dána ženevskou konvencí. V tento moment jsme publikovali vlastní zprávu o tragédii v Kundúz, najdete ji na internetové stránce http://www.lekari-bez-hranic.cz. My už nechceme, aby se zdravotníci a jejich pacienti v nestabilním společenském kontextu obávali o své vlastní životy. Naopak chceme, aby válka stále měla svá pravidla. Děkuji za Vaše díky, posílám dále kolegům. Hezký den.
OTÁZKA (11.11.2015 14:43) Jan Esterka
Když chtěli pomáhat, měli pomáhat doma a ne zachraňovat ty čmoudy!
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:31)
Dobrý den, Jane. Valná většina zdravotníků, kteří při té tragédii zahynuli, byli Afghánci. Lidé, kteří výměnou za vlastní život ošetřovali své spoluobčany. Věřím, že Vy byste to pro své spoluobčany také udělal, protože jste zjevně hrdina, soudě dle Vašeho písemného projevu. Já osobně bych Vás ošetřil nejen za války a je mi úplně jedno, jakou barvu kůže máte Vy a zda se ještě minimálně svým projevem držíte v legislativním rámci. Mějte prima den.
OTÁZKA (11.11.2015 14:16) Karel Křivan
Víte, že vaši pacienti - talibánci popravovali desetileté holky za to, že chtěly chodit do školy ? Protože korán zakazuje popravu panny, tak je před popravou hromadně znásilňovali. A takové svinstvo jste ošetřoval ? Jak rozeznáte talibánce od civilisty, když před vstupem do nemocnice odložil zbraň ?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:26)
Dobrý den, Karle, ještě jednou. Vy jste opravdu velice zvědavý a to je dobře! Myslím si, že pokládat otázky a žádat odpovědi je daleko lepší, než ignorace a následné vlastní spekulativní konstrukce, které mohou rezultovat z neznalosti problému. Já příkladně neznám Korán natolik, abych tento morální kodex hodnotil. Stejně tak neznám Bibli anebo Talmud. Člověk je jedna věc, víra a její výklad věc druhá. Já znám člověka a umím ho ošetřit. To je moje práce. A stejně tak je to práce všech ostatních zdravotníků, protože každý pacient k nám příchozivší očekává, že ho budeme léčit a nikoliv vinit z jeho vyznání, armádní příslušnosti anebo z toho, že podvádí manželku. Od toho jsou jiné profese. Jako zástupce mezinárodní humanitární organizace v Afghánistánu ale i v nemocnici v Praze především ošetřuji pacienta. Nutno ještě dodat, že i v Afghánistánu ošetřujeme především civilní obyvatelstvo, které trpí válečnou agresí, aby byl ten obrázek spektra našich pacientů úplný. Jen tak dál, ptejte se, to je správná cesta k poznání! Pokud byste se chtěl dále informovat, pak doporučuji například http://www.lekari-bez-hranic.cz. Navíc nás můžete finančně podpořit anebo dokonce napříště vyjet s námi na misi, abyste si obrázek o naší práci udělal sám. Ještě jednou hezký den.
OTÁZKA (11.11.2015 14:11) Karel Křivan
Zachraňoval jste také životy talibánských vrahů ? Necítíte se zodpovědný za vraždy, které spáchali vámi zachránění talibánci ?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:14)
Dobrý den, Karle. Nejen já ale i tisíce dalších zdravotníků po celém světě občas léčí své pacienty ve velmi ztížených podmínkách dané místním kontextem. Dělají svoji práci, léčí své pacienty. Nemám v popisu práce řešit politické či jiné uspořádání světa, ale udělat maximum pro svého pacienta, pokud se mi dostane do péče. Podle humanitárního práva i z hlediska morálního kodexu mě nikdo nemůže vinit z toho, pokud jsem skutečně Táliba mezi stovkami civilistů ošetřil. Řekněme, že v tom spatřuji princip humanity ... Vypadá to ale, že jsou mezi námi borci Vašeho formátu, kteří si připouští daleko větší míru odpovědnosti. Za to jsem moc rád a přeji hodně štěstí na Vaší misi za lepší svět. Pěkný den!
OTÁZKA (11.11.2015 14:50) Martin J.
Dobrý den, Stále si neumím vysvětlit, proč došlo k tomuto útoku. Šlo o tragický omyl (záměna cíle?), afgánské vládě nevoní práce MSF a záměrně navedli Američany na nemocnici, využívali Talibánci nemocnici a její personál jako živý štít (MSF toto popírá) nebo US Army bezdůvodně zničila civilní nemocnici (co by tím ze strategického pohledu získali?). Plně chápu, že je těžké vyjadřovat se k tragédii, která vás osobně zasáhla, ale přes to … co bylo dle vašeho názoru tou pravou příčinou útoku a dalo se tomu nějak předejít? Hodně štěstí v práci pro MSF Děkuji JM
Tomáš Šebek: (12.11.2015 8:03)
Dobrý den, Martine. My si nemyslíme, že se jednalo o omyl. Vlasně nic nemůže ospravedlnit útok na nemocnici, ať už ji provozuje kdokoliv a ošetřuje jakékoliv pacienty. Abychom dosáhli nestranného vyšetření celé údalosti, podařilo se nám aktivizovat nezávislou humanitární vyšetřovací komisi. Ještě čekáme na její spolupráci s americkou administrativou. Za Lékaře bez hranic vyšla v uplynulých dnech naše interní zpráva, která ukazuje tuto tragédii našima očima. Najdete ji mimo jiné i na internetových stránkách http://www.lekari-bez-hranic.cz. Věříme, že nakonec vznikne zpráva zmíněné komise a pokud nic jiného, bude to jasný signál do budoucna, že i válka má svá pravidla. Mým kolegům v Kundúzu už to život nevrátí, ale možná to pomůže ochránit všechny ostatní, kteří ošetřují pacienty bez ohledu na jejich vyznání, státní příslušnost či sympatie k té či oné straně. Pacient zůstane vždy hlavně pacientem a zdravotník se nebude obávat postihu, pokud dělá svoji práci - ošetřuje pacienty. Díky za dotaz a přání hodně štěstí práce pro Lékaře bez hranic. Ať se daří i Vám!
OTÁZKA (11.11.2015 14:32) Vašek
Dobrý den, s čím máte v Afghánistánu největší problém? Můžete se kupříkladu pohybovat volně po ulicích?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 7:57)
Dobrý den, Vašku. Neměl jsem na obou misích v Afghánistánu v roce 2013 a 2015 problém s ničím. Naopak jsem obdivoval místní lidi, jak mohou žít již léta v prostředí občanské války. V porovnání s tím mi svoboda vlastního pohybu přišla malicherná a nevadilo mi to už jen z toho důvodu, že jsme byli vpodstatě neustále v nemocnici s našimi pacienty. Hezký den a díky za otázku.
OTÁZKA (11.11.2015 14:25) Jerry
V ceskych nemocnicich je nedostatek zdravotniho personalu. Trpi tim kvalita osetreni ceskych pacientu. Proc radeji nepomahate vlastnim lidem? Mimochodem tito lide spolufinancovali ze svych dani vase studium.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 7:54)
Dobrý den, Jerry. Kvalita českého zdravotnictví je mnohdy na vyšší úrovni než v jiných zemích západního světa. Věřte mi, krátce jsem pracoval i tam. Pokud budete mít jakýkoliv chirurgický problém, přijďte za mnou do Nemocnice Na Františku v Praze, kde pracuji v režimu 1,0 úvazku. Kromě dovolené a náhradního volna za služby, které trávím na misích s Lékaři bez hranic, mě tam vždy najdete. Za 13 let práce pro občany České republiky cítím, že už to budu mít s těmi daněmi nějak vyřešené ... Mějte prima den!