26. března 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nechte mě a zachraňte mou ženu, prosil uvězněný Američan po sesuvu půdy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Znamení zkázy. Oranžový kříž označuje dům zničený sesuvem půdy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znamení zkázy. Oranžový kříž označuje dům zničený sesuvem půdy. | foto: ČTK

Počet obětí masivního sesuvu půdy v americké státě Washington se už vyšplhal na 24 mrtvých a úřady se obávají, že bilance není ani zdaleka konečná. Poničená krajina je obrazem absolutní zkázy, shodují se místní. Některým z nich sebrala katastrofa jejich nejbližší. Gary McPherson ztratil v zavaleném domě svou ženu.

Linda a Gary McPhersonovi seděli v sobotu dopoledne v pohodlných křeslech ve svém obývacím pokoji ve městečku Oso. Tak jako každý den si užívali zaslouženého důchodu. Zničehonic se, těsně před jedenáctou hodinou dopoledne, začal jejich dům bez varovaní třást. Pak ho smetla obrovská stěna bláta a vody, píše server Nytimes.com.

Silný proud oba manžele rozdělil. Když o několik desítek sekund později smršť skončila, jejich dům byl o dobrý půl kilometr mimo jeho původní základy. Gary byl po pás uvězněn v blátě a troskách. Nemohl se dostat ven.

S vypětím všech sil dosáhl na část trosek svého domu a pokusil se osvobodit. Přátelé, kteří se sesuvu dokázali vyhnout, Garyho objevili o pár minut později. Okamžitě se mu snažili pomoct. Když ho vykopávali, on své zachránce prosil, aby ho nechali být a raději našli jeho ženu. Ta už však byla mrtvá.

Robin Youngbloodová měla štěstí. "Slyšeli jsme ten strašný zvuk, řev, jaký jsme nikdy předtím neslyšeli a jaký už nikdy slyšet nechci. Přes údolí (…) jsem viděla obří stěnu bláta. Musela postupovat snad sto mil za hodinu. Ani jsme nestačili říct 'můj bože' a zasáhla nás," vypověděla Youngbloodová. Její dům proud unášel několik stovek metrů. Nakonec se dokázala sama vyhrabat z trosek a začala volat o pomoc. Když ji záchranáři odváželi na palubě vrtulníku, poprvé viděla katastrofu v celém rozsahu. "Vůbec nic nezbylo," prohlásila.

Pátrání po malé holčičce zřejmě skončí smutně

Julie Petersenová přišla při sesuvu o svou sestru Christinu. V pondělí se do zdevastovaného městečka vrátila, aby pátrala po osudu čtyřměsíční vnučky své sestry, která se o ni v tragický den starala. "Vypadá to tady jako na skládce," svěřila se Petersenová a dodala, že měla problém najít pozemek, na kterém stál sestřin dům. Pak se pokusila odhadnout, kam ho mohl proud bahna odnést. Po dlouhém pátrání nakonec spolu s několika dalšími lidmi nalezla dětskou postýlku, ve které mělo malé dítě spát. Opodál ležela dečka. Dítě se však zatím nenašlo. Naděje, že přežilo, je podle záchranářů mizivá.

Počet obětí mohutného víkendového sesuvu půdy v americkém státě Washington se mezitím zvýšil na 24. Sesuv, který v sobotu nastal asi 90 kilometrů severně od Seattlu na ploše zhruba 2,6 kilometru čtverečních, vyvolaly zřejmě nedávné silné deště. V zasažené oblasti, na jejímž místě stála bývalá rybářská vesnice, zablokoval místní silnici i řeku, takže způsobil také záplavy, kvůli nimž se lidé museli evakuovat do vyšších poloh.

Po sesuvu půdy v USA nyní odklízejí trosky:

Oldřich Mánert, msl
  • 2Diskuse
Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníček