18. listopadu 2008 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žáci hrozili bombami ve školách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Anonymní telefonát hrozil bombou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anonymní telefonát hrozil bombou |

PLZEŇ Policisté v Plzni dopadli několik školáků, kteří oznámili uložení bomby. Je mezi nimi čtrnáctiletý chlapec, dva patnáctiletí školáci z Plzně a šestnáctiletý mladík ze severního Plzeňska. Policisté už zahájili trestní stíhání některých z nich, za šíření poplašné zprávy jim hrozí až tříletý trest.

Počet telefonátů, které hrozily výbuchem bomby v různých školských zařízeních, se za posledních několik týdnů v Plzni prudce zvýšil. Jen od 6. října do uplynulé soboty policisté zaznamenali 25 podobných skutků a z různých škol v Plzni evakuovali tisíce dětí, učitelů a dalších pracovníků.

"Usnesení o zahájení trestního stíhání z provinění šíření poplašné zprávy zaslal komisař patnáctiletému Plzeňanovi. Ten se 22. října domluvil se čtrnáctiletým kamarádem, že zatelefonují z budky do základní školy na Borech a oznámí bombu," uvedl Ibehej.

Domluvenou větu: "ve škole je bomba" mladší z chlapců zavolal na sekretariát školy. Policie evakuovala 460 žáků z 25 tříd, 39 zaměstnanců. Areál musel prohlédnout specializovaný pes na vyhledávání výbušnin. "Hned druhý den si dvojice celou věc zopakovala. Tentokrát volal patnáctiletý mladík. Použil mobil, který předtím našel v šatně v kapse odloženého oděvu," doplnil mluvčí.

Pokud bude starší z dvojice uznán vinným, hrozí mu i trest odnětí svobody. "Zákon stanoví trest až na tři roky, v případě tohoto nezletilce se však snižuje na polovinu," dodal mluvčí. Jeho čtrnáctiletý kamarád není kvůli věku trestně odpovědný, jeho případem se bude zabývat soud pro mládež. Uložit může výchovné opatření.

Opatření téměř za pět milionů
Další telefonát má podle policie na svědomí šestnáctiletý mladík ze severního Plzeňska. Dne 22. října telefonoval na tísňovou linku 112 a nahlásil bombu ve střední škole na Klatovské třídě. Kriminalisté z okresu Plzeň-sever ho stíhají pro šíření poplašné zprávy. I jemu hrozí vězení.

Posledního se zatím dopadených školáků zadržela policie v pátek. "Patnáctiletý mladík okolo 09:00 zatelefonoval z budky na Palackého náměstí na tísňovou linku. Bombu nahlásil na jedné plzeňské střední škole," dodal Ibehej. Mladík netušil, že ho při tom sleduje policista. Ten dostal zprávu, že z budky byla výhrůžka telefonována a školáka zadržel. Mladík se přiznal k dalším dvěma "bombovým" telefonátům. I on je stíhán pro provinění šíření poplašné zprávy.

Podle dobře informovaného zdroje ČTK stály opatření kvůli falešným bombovým útokům v Plzni za poslední měsíc zhruba pět milionů korun. Telefonáty zatěžují nejen policisty, ale také hasiče, kteří musejí na akci vyjet v plném nasazení. Podle policie telefonující riskují, že oni nebo jejich rodiče budou muset nahradit způsobenou škodu.

Lidovky.cz
  • 6Diskuse
Najdete na Lidovky.cz