Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Začíná růst hlad po kancelářích

Česko

Letos se v Česku postavilo rekordně málo kanceláří, výstavba nových center opět ožívá

PRAHA Hlad po kancelářích pomalu probouzí odložené projekty, které kvůli krizi na čas skončily v šuplících developerů.

Poradenské firmy tvrdí, že již brzy bude na trhu zoufalý nedostatek v nabídkách kancelářských prostor. „To přiměje developery spustit pozastavené projekty a rozplánovat nové,“ domnívá se Jonathan Hallett, šéf poradenské společnosti Cushman & Wakefield pro Česko a Slovensko.

Trh s kancelářskými nemovitostmi v minulých letech neměl s dostatkem volných prostor potíže. Každoročně bylo dokončeno v průměru 150 až 250 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, poptávka je okolo 200 tisíc metrů za rok, takže nabídka s poptávkou byly v rovnováze. Letos však byl dokončen jediný větší administrativní projekt, konkrétně budova Filadelfie v BB Centru v Praze 4 s přibližně 28 tisíci metrů čtverečních kanceláří.

Podle analýzy Prague Research Fora, které sdružuje několik poradenských nemovitostních firem, se do konce roku v metropoli počítá s dostavbou ještě zhruba 24 tisíc metrů nových ploch. „To je dramatický propad,“ říká Hallett a dodává, že problém se týká hlavně Prahy, kde je situováno 90 procent kancelářského trhu.

„Letošní rok je na tom kancelářský trh z hlediska nabídky nejhůře,“ souhlasí analytik společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Poptávka se propadla také, i když ne tak markantně. V meziročním srovnání došlo ve druhém čtvrtletí k poklesu o zhruba 12 procent. „V předchozích letech si 90 procent poptávajících nájemců přestěhovalo kanceláře. Dnes se to změnilo. V roce 2010 očekáváme, že 50 nebo 60 procent nájemníků zůstane tam, kde jsou,“ řekl Hallett pro LN. Poptávka po nových prostorách se scvrkla na polovinu, společnosti raději prodlužují stávající nájemní smlouvy. Data Prague Research Fora to potvrzují - v letošním druhém čtvrtletí byl podíl prodloužení nájemních smluv a podpronájmů na celkové poptávce 40 procent, v prvním čtvrtletí 60 procent.

Hlavním důvodem, proč se firmy dříve stěhovaly, byla jejich expanze, a tím potřeba větších a modernějších kanceláří. Nyní trh vypadá jinak. „Nemají už takovou potřebu expandovat, nebo se dokonce chtějí zmenšovat,“ tvrdí Hallett s tím, že pro firmy je obecně také mnohem jednodušší a finančně méně náročné zůstat tam, kde jsou, než se stěhovat. Tedy pokud již jsou v moderních úsporných prostorách. Některým firmám se nicméně stěhování vyplatí. Například Komerční banka chce neobchodní útvary své centrály sestěhovat z několika budov roztroušených po Praze pod jednu střechu, což ušetří náklady. „Představenstvo banky se rozhodlo pro projekt společnosti Finep v pražských Stodůlkách,“ potvrdila mluvčí banky Marie Petrovová.

Mnoha společnostem také končí nájemní smlouvy, u velkých firem už je zájem o stěhování do lepších prostor patrný. Podle Halletta se proto velké společnosti začínají více zajímat o předpronájmy budoucích staveb.

V příštím roce se podle Novotného chystá zahájení stavby hned několika velkých administrativních projektů. Real Estate Karlin Group by měla začít stavět svůj dlouho plánovaný projekt Libeňské doky, Finep se pustí do další fáze kancelářského komplexu City West a Immorent má v plánu zahájit stavbu další části Futurama Business Parku. Aktuálně probíhají práce na budovách City Deco a City Element, jejichž developerem je ECM.

Příští rok bude také dokončeno víc projektů než letos. „Hotov má být například Mainpoint Karlín developera PSJ Invest nebo projekt Keystone od Real Estate Karlin Group,“ sdělil LN Novotný.

Dokončená kancelářská plocha se v roce 2011 očekává zhruba 70 tisíc metrů čtverečních. „Objem nové plochy je v Praze oproti západním městům stále docela malý. Takže bude přirozený vývoj, že plochy porostou,“ uzavírá Hallett.

***

DOKONČENé KANCELářE (tisíce metrů čtverečních)

2005 148

2006 189

2007 172

2008 320

2009 164

2010* 52

2011* 70

*předpoklad

Pramen: CB Richard Ellis

a King Sturge

Autor: