11. dubna 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zadarmostán

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Univerzita (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Karlova univerzita zvažuje zavést jakési pseudoškolné, tedy zápisné do každého následujícího ročníku. Nebylo by to mnoho, uvažuje se o částkách od tří do šesti a půl tisíce korun. Než aby univerzita čekala na politiky, kteří se nepopulárního, ale více méně nevyhnutelného kroku bojí – začala sama. Je dost dobře možné, že se Karlovu učení podaří iniciativu dotáhnout do konce, částka je volena rozumně, nikoho od studia neodradí.

Většina rozumných lidí považuje zavedení školného pouze za otázku času, dokonce i Jiří Paroubek si to za nějakou dobu „dovede představit“. Může tedy univerzitám ve vylepšování jejich rozpočtů něco zabránit? Samozřejmě, rozdávací automat ČSSD.

Je snad pro někoho nepředstavitelné, že by se před volbami na vysokoškolské studenty obrátila naše nejsilnější levicová strana s heslem Vzdělání je zadarmo? Mohli by studentům slibovat, že za ně zápisné uhradí vláda, kraje nebo jakákoli instituce, kterou chtějí socialisté ovládnout. Vůbec přece nejde o to, jestli univerzity fungují, jestli budovy nepadají studentům na hlavu, jestli je dost peněz na nákup knih a pomůcek. Důležité je přece koupit si voliče.

Na zdravotních poplatcích si sociální demokraté ověřili, že volič úplatky neodmítá, a vstoupili na populistickou stezku. Již před několika měsíci se socialisté nechali slyšet, že boj proti školnému bude jejich předvolebním tahákem. To se o sobě univerzitní profesoři a funkcionáři dovědí věci! To uslyšíme žvástů o vzdělání zadarmo.

Že je tahle politika jen nezadržitelným regresem, nikomu v ČSSD zatím nedošlo. Kvůli placení poplatků nezbylo krajům na opravu silnic, kvůli školnému nezbude zas na něco jiného. A věčně zvyšovat daně nelze. Ač si to možná v Lidovém domě nepřipouštějí, chovají se k voličům jako Pavlov ke svým psům – slíbíme cosi zdarma, dostaneme za to hlasy. Aby je nakonec voliči nepokousali.
  • 13Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky