Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zadržení Bárty souvisí s únikem odposlechů Janouška a Béma

Česko

  14:49aktualizováno  17:51
PRAHA - Zadržení exposlance Víta Bárty a šéfa analytiky protikorupční jednotky Jana Petržílka souvisí s únikem odposlechů lobbisty Romana Janouška a exprimátora Pavla Béma. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil ČTK věrohodný zdroj.

Vít Bárta s manželkou Kateřinou Klasnovou před soudem foto: ČTK

Záznamy osobních rozhovorů známého pražského lobbisty Romana Janouška například s někdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem zveřejnila loni na jaře Mladá fronta Dnes. Bezpečnostní informační služba (BIS) je se svolením soudu pořídila už v roce 2007, kdy pro BIS pracoval právě Petržílek, který byl ve čtvrtek zadržen spolu s šéfem Věcí veřejných Bártou.

V roce 2009 se pak tyto odposlechy měly dostat do rukou ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy ještě řídil Vít Bárta. Tvrdila to Mladá fronta Dnes, ABL však oponovala, že o žádných nahrávkách nic neví. (Více čtěte ZDE) Před parlamentními volbami v roce 2010, v nichž poprvé kandidovala jeho strana Věci veřejné, tak měl Bárta získat do rukou politicky výbušné či využitelné kompromitující materiály.  

Zatýkání po 4 letech? Podivné, míní Láska

Server Lidovky.cz hovořil s advokátem Václavem Láskou, který dříve pracoval pro bezpečnostní agenturu ABL, kterou tehdy vlastnil Vít Bárta.

Lidovky.cz  Sám jste svého času v ABL pracoval. Bylo kupování informací běžnou praxí?
Můžu se vyjádřit obecně, že v roce 2007, kdy jsem se v bezpečnostních službách pohyboval, bylo kupování všelijakých informací běžnou praxí. A to jak od policistů, tak od různých státních institucí. Záleželo na tom, jaký detektiv měl kde nastavené komunikační kanály. 

Lidovky.cz  Co si myslíte o zatím nepotvrzené informaci, že zatčení souvisí s odposlechy pana Janouška, které si měla ABL koupit?
Já jsem mohl reagovat na tu první spekulaci, která se objevila, že to souvisí s panem Lessym. To jsem se mohl vyjádřit, protože kauzu kolem pana Lessyho znám a vím, že tam pan Bárta vůbec žádným způsobem nefiguroval, ani v žádné vedlejší roli. Tak mi přišlo velmi nevěrohodné, že by to mělo souviset s kauzou Lessy. Jestli to souvisí s kauzou pana Janouška, to nedokáži říct, protože jeho kauzu neznám.

Lidovky.cz  Jak si vysvětlujete tu prodlevu mezi údajným vyzrazením odposlechů Petržílkem Bártovi v roce 2009 a čtvrtečním zatčením těchto dvou aktérů? 
Myslím si, že zatčení nebude souviset přímo s těmi starými odposlechy. Zatím to nikdo nepotvrdil a přijde mi trošku nevěrohodné, že by se zatýkalo po nějakých čtyřech letech. To si myslím, že jde o nějaký šum na trati a že ve skutečnosti půjde o něco jiného, co ale samozřejmě může souviset s kupováním odposlechů, informací či čehokoli jiného.

Nový svědek

Proč ale zatčení dvojice přišlo až nyní? Důležitou roli v tom zřejmě hraje utajovaný svědek, který se podle serveru iDnes.cz přihlásil policejní inspekci, která na případu pracuje. Tento svědek měl detektivům potvrdit, že Bártovi poskytl nahrávky právě Petržílek.

K TÉMATU:

Pokud je právě toto scénář, jak se ABL k odposlechům dostala, nepřinese kauza podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana přetřes u policie. "Kdyby pan Petržílek přinesl odposlechy z BIS na protikorupční a tam by se ty záznamy staly součástí jejich informačního systému, odkud by pak unikly, tak by se vina mohla vztahovat i na šéfa protikorupční policie. Ale jestli on to odnesl a prodal Bártovi nebo novinám, tak pak to s policií moc společného nemá. Pak by vina na vedení policie neležela," míní Bublan.

K úniku citlivých odposlechů Romana Janouška do médií došlo jen chvíli poté, kdy Petržílek přešel z BIS k protikorupční policii. Odešel na konci roku 2011 a v médiích se odposlechy objevily na jaře 2012. 

Krádež z BIS

Odnést z BIS utajované informace přitom podle Petra Soukenky, bývalého příslušníka BIS, který nyní působí v Nadačním fondu proti korupci, není tak složité. "Jestliže selže jedinec, tak se tomu zabránit nedá. Napříklady odposlechy někdo takzvaně vytěžuje. A ten někdo je samozřejmě musí mít na nějakém médiu. A když tento člověk to médium odnese, tak tomu nelze  žádnými opatřeními zabránit," uvedl pro Lidovky.cz Soukenka.

Odposlechy v čase

  • 2007, leden až červenec - Policie odposlouchává kmotra pražského byznysu Romana Janouška.
  • 2009 - Nahrávky podle MfD získala bezpečností agentura Víta Bárty ABL.
  • 2010, duben - Věci veřejné v čele s Vítem Bártou a Radkem Johnem odstartovaly kampaň před volbami do sněmovny.
  • 2011, konec roku - Jan Petržílek odchází z BIS k protikorupční policii.
  • 2012, březen - MfD zveřejňuje odposlechy Romana Janouška a tvrdí, že je už dříve získala Bártova ABL. Sněmovna žádá vyšetření úniku informací z BIS.
  • 2013, leden - Ani po 10 měsících BIS únik odposlechů neobjasnila. Uvedla ale, že jsou odposlechy stále součástí živého případu.
  • 2013, listopad - Policie zadržela Víta Bártu a Jana Petržílka, údajně právě v souvislosti s odposlechy Janouška. Podle iDnes.cz se objevil nový svědek.

Verze, že zadržení Bárty a Petržílky souvisí s vynesením odposlechů, podle něj může být pravdivá. "Trošičku tomu nasvědčuje to, že je vše v režimu utajovaných informací, což je specifický režim, který se standardně u policie nepoužívá," dodal Soukenka.

Uniklé odposlechy potvrdily, že mezi Janouškem a Bémem panoval velmi úzký kontakt a že známý lobbista plnil na pražském magistrátu roli "stínového primátora", s nímž se Bém radil o veřejných zakázkách či obsazení významných postů. Nahrávky prosluly i tím, že se v nich aktéři oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".

Bárta byl spolu s Petržílkem zadržen policejní inspekcí ve čtvrtek večer. Důvod jejich zatčení však nechce komentovat ani policie, ani státní zastupitelství, které případ dozoruje. Jejich vysvětlení je prosté: nelze případ komentovat s ohledem na ochranu utajovaných skutečností.

Nebo je v tom Lessy?

Některá média původně spekulovala, že zadržení Bárty souvisí s kauzou bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, o jehož jmenování do funkce Bárta usiloval.

Lessy, kterého prosadil do funkce tehdejší ministr vnitra za VV Radek John, řekl, že jej policie zatím v souvislosti s touto kauzou nekontaktovala. "Opravdu netuším, jak to se mnou může souviset, takže to nemůžu nijak komentovat," řekl serveru Lidovky.cz. Když se Lessy ujímal funkce, spekulovalo se, že na jeho nominaci v zákulisí tlačil nejvíc právě Bárta.

Kvůli sporům o výměnu tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů za Lessyho se málem rozpadla i tehdejší vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Od policie byl Lessy propuštěn loňského koncem srpna téměř ihned poté, co jej obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Pražský městský soud ale před několika dny Lessyho stíhání zastavil pro nezákonnost.

Bárta se v předčasných volbách ucházel o zvolení do dolní komory na kandidátce hnutí Úsvit. Poslancem se nestal. Šéf Úsvitu Tomio Okamura dnes pro Lidovky.cz sdělil, že netuší, o co se v kauze jedná, a Bárta byl jen jedním z mnoha na kandidátkách hnutí. Předsednictvo Věcí veřejných pak oznámilo, že má pouze zprávy z médií a až do doby zveřejnění dalších informací ze strany státního zastupitelství se nebude k případu vyjadřovat.

Jeden soud už má Bárta za sebou. Úspěšně

Bárta už před soudem stanul v jiné kauze. Obžaloba tvrdila, že dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil.

Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soud původně uznal Bártu i Škárku vinnými, odvolací senát ale rozsudek zrušil.

Autoři: ,