Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zadržení 'živlů'? Měl jsem pocit, že to policisty otravuje, vzpomíná Hradílek

Lidé

  15:45
V lednu 1989 byl jedním ze tří mluvčích Charty 77. Ale o tom, co se dělo v pondělí 15. ledna 1989 na Václavském náměstí, se Tomáš Hradílek dozvěděl jen z rádia. Než se na demonstraci dostal, zatkla jej Státní bezpečnost. Dnes žije v Lipníku nad Bečvou.

Tomáš Hradílek foto: Lidové noviny

Jak to v onu neděli 15. ledna vlastně probíhalo?
Odpoledne jsme se sešli, bylo nás asi 20, v bytě nad Národním muzeem, asi u Vlasty Chramostové, ale nejsem si úplně jistý. Připravovali jsme se, že se vydáme na Václavské náměstí. Státní bezpečnost nás v tom bytě ale zadžela. To bylo někdy mezi 2. a  3. odpoledne. Byli jsme pak do pozdních nočníc hodin drženi na stanici. Já jsem tam byl například s profesorem Hájkem.

Pamatuji si takový detail, že Petr Placák se snažil těm "esenbáckým" hochům utéci. Byl to takový krásný zážitek, jak běžel po ulici s rozevlátým pláštěm, ale nakonec ho stejně zadrželi.

ČTĚTE TAKÉ:

Ten den jste dojel do Prahy z Lipníku nad Bečvou?
Ten den jsem už v Praze byl. Přes týden jsem pracoval v Lipníku, ale v pátek, pokud mi to Státní bezpečnost dovolila, jsem jel do Prahy.

A jak to probíhalo na stanici?
Naše skupina byla rozdělena asi na tři části, každá byla jinde. Vůbec nás nevyslýchali. Jenom nás zadrželi a pak pustili. Nebyli jsme ani v cele, nechovali se k nám agresivně ani vulgárně. Brali to velmi rutinně. Dokonce jsem měl pocit, že je otravuje, že něco takového musí dělat.

Stihnul jsem ještě ten den vlak o půlnoci zpátky do Lipníka, abych mohl jít ráno do práce.

Jaká tam vládla atmosféra?
S kolegy jsme si přátelsky povídali. Samozřejmě nás mrzelo, že nám plán nevyšel a ani jsme se na ten Václavák nedostali. Ale vzpomínám si, že profesor Hájek na stanici dokonce hýřil dobrou náladou. Všechno probíhalo v dobrém duchu, bez velkých obav.

Takže jste neměli strach?
Ne. My už jsme byli po všech těch letech vytrénovaní. Samozřejmě jsme ale byli připraveni na horší varianty, že nás můžou i trestně stíhat. V minulých letech jsem byl zadržen v průměru jednou za dva měsíce. A v 89 jsem byl také trestně stíhán a pak odsouzen k 13ti měsícům s podmíněným odkladem na 2 roky. Ale už to, že jsem byl odsouzen podmíněně ukazuje, že začali být v udávání trestů opatrnější. V té době se začala společnost pomalu, ale jistě měnit. To se nedá se začátkem 80. let vůbec porovnávat. Já jsem byl signatářem Charty od roku 1977 a celé jsem to ty léta prožíval a bylo vidět, že v letech 1986-87 už ledy začaly tát. Atmosféra se krůček za krůčkem uvolňovala.

Víte, jak to na Václavském náměstí v tu neděli probíhalo?
Já jsem si všechno poslechl až doma ze zahraničního vysílání. Hlavní demonstrace se konaly od pondělí. Těch už jsem se účastnit nemohl, protože jsem musel chodit do práce. Jinak bych riskoval, že o práci přijdu a já měl tři malé děti a to jsem si prostě nemohl dovolit.

Jak na to období teď zpětně vzpomínáte?
Nebylo to lehké období, ale jsem  rád, že jsem se do toho zapojil. Mně bude už 70 let a s odstupem času se na to dívám tak, že se za to nemusíme stydět. Palachův týden byl impuls na začátku roku, který logicky vyústil v 17. listopad 1989.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...