9. dubna 2014 14:49, aktualizováno 10. 4 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhadný nalezenec v Oslu je Čech. Podrobí se testu DNA, oznámila policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
"Je to jako nejhorší noční můra," říká nalezenec o tom, čím si prochází. Svůj aktuální vzhled nechce zveřejnit, stále se bojí o svůj život. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Je to jako nejhorší noční můra," říká nalezenec o tom, čím si prochází. Svůj aktuální vzhled nechce zveřejnit, stále se bojí o svůj život. | foto: Nrk.noReprofoto

OSLO Cizinec nalezený loni v norské metropoli Oslu, který ovládá několik jazyků, ale trpí ztrátou paměti, je 36letý občan ČR, uvedla mluvčí českého policejního prezidia Eva Stulíková. Muže podle ní bezpečně poznalo několik členů jeho rodiny. Zprávy, že se v ČR našla jeho rodina, přijal muž s opatrnou radostí, bojí se ale lidí, kteří ho napadli, a změnil vzhled.

"Policie pracovala s několika poznatky, které se jí podařilo získat na základě fotografie uveřejněné v médiích. Ty je dovedly ke konkrétní osobě. Muž není ani nebyl v této souvislosti v České republice pohřešován. Okolnosti jeho pobytu v Norsku jsou zatím nejasné," uvedla mluvčí. Své informace česká policie předala norským kolegům, kteří po identitě nalezeného muže pátrají.

'Doufám, že je to pravda'

"Samozřejmě doufám, že informace (o nalezení mé rodiny) je pravdivá a že ti lidé jsou skutečně moji rodiče. S jistotou ale zatím nic nevíme. Je to pouze jeden z tipů, který norské policii přišel," prohlásil muž, který rozumí pěti jazykům včetně češtiny a říká si "John Smith".

"Česká policie ty lidi doma navštívila a oni tvrdí, že mě poznávají. To je všechno. Doufám, že jsem jejich syn. Přestože ale prohlašují, že jsou moji rodiče, není jisté, že je to pravda," dodal.

Vyšetřovatel Öyvind Torgersen ve středu pozdě večer norským médiím sdělil, že české policii se podařilo identifikovat záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali v ČR jeho příbuzní.

"Byli jsme večer informováni prostřednictvím Interpolu, že česká policie muže identifikovala," řekl AFP Oeyvind Torgersen z policie v Oslo. "Česká policie zašla za jeho rodiči (...). Známe jeho totožnost," dodal s tím, že více v tuto chvíli říci nemůže.

Server Tyden.cz s odvoláním na reportáž na stanici Barrandov uvedl, že "John Smith" se ve skutečnosti jmenuje Michal P. "Úřady už v té věci jednají, syna jsme několik let neviděli," řekl televizi mužův otec Vladislav P.

Testy DNA

Norští policisté uvedli, že chtějí v ověřování totožnosti muže dále pokračovat, mimo jiné pomocí testů vzorků DNA odebraných nalezenci a jeho předpokládaným rodičům. "Po odebrání vzorků DNA postačí na srovnání pouhý jeden den," uvedla Ragne Farmenová, expertka z laboratoře v norském městě Stavanger.

Během dnešního dne hodlá norská policie uspořádat tiskovou konferenci, před níž se setká s "Johnem Smithem" a jeho advokátkou Cathrine Gröndahlovou.

Gröndahlová je přesvědčená, že v případě potvrzení mužovy identity se snáze podaří zjistit, co se jejímu klientovi stalo. "Dokud nevěděl, kdo je, nemohli policisté zjistit, co se mu přihodilo. Nemohli vystopovat jeho mobilní telefon ani mluvit s lidmi z jeho okolí. Teď to bude možné," podotkla.

Norská policie se v úterý obrátila na veřejnost po dlouhých měsících marného pátrání po identitě muže, který byl nalezen v norské metropoli Oslu 14. prosince ve sněhové závěji. Byl bez dokladů a na těle měl četná poranění. Muži ve věku mezi 20 a 30 lety se říkalo John Smith. Zná pět jazyků včetně češtiny. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více.

Česky rozumí nejlépe

Norská policie při svém pátrání už dříve získala několik zajímavých stop, z nichž některé prý pocházely z České republiky. Sám nalezenec, který si nepamatuje své jméno ani nic jiného ze své minulosti, televizi NRK řekl, že by mohl být Čech. Právě česky rozumí podle svých slov nejlépe.

Policie spolupracuje s českou ambasádou v Oslu

Norská policie kontaktovala českou ambasádu v Oslu se žádostí o pomoc, řekl ČTK český velvyslanec Milan Dufek.

"S dotyčným mužem jsme se zatím nesetkali, policie nám to zatím neumožnila, přestože jsme ji uvědomili, že jsme připraveni s ním hovořit. Policisté nás kontaktovali s fotografií a dotazem, zda ho na ambasádě nemáme v evidenci jako Čecha žijícího v Norsku, identifikovat se jej však bohužel nepodařilo. Poté nás oslovili znovu a poprosili nás o kontakt na český tisk, aby mohli zahájit mediální kampaň, která by napomohla určení jeho totožnosti," vysvětlila serveru Lidovky.cz česká konzulka Jitka Jirásková.

"Jsem zoufalý"

Muž žije v Norsku již čtyři měsíce, stále si prý ale na nic ze svého předchozího života nevzpomíná. "Nikoho tady neznám, jsem zoufalý, bojím se a nepřeji si nic jiného než se dostat z této situace," sdělil telefonicky norské televizi.

Sám se domnívá, že by mohl pocházet z Česka, protože právě češtině rozumí nejlépe. "Rozumím také polsky, slovensky a rusky. Ale přemýšlím a sním v angličtině," dodal muž.

Muž, který měří 187 centimetrů, má modré oči a světlé vlasy, byl nalezen na ulici dehydrovaný, hladový a s řeznými poraněními na těle. Některá ze zranění prý naznačují, že muž mohl mít delší dobu svázané ruce. Norská policie vyšetřuje, zda se dotyčný nestal obětí trestného činu.

"Bezpochyby jsem byl oloupen. Určitě jsem byl sexuálně napaden... a potom mě pohodili na ulici v Oslu," řekl "John Smith" agentuře AFP. "Možná jsem byl příliš naivní. Možná jsem ty lidi nechal, aby se ke mně přiblížili a bavili se se mnou," dodal.

Ležel s tváří zabořenou do sněhu

Podle policie ho na ulici našel 14. prosince jeden chodec. Muž byl zesláblý a špatně oblečený na to, aby s tváří zabořenou do sněhu mohl čelit zimě. "Měl jsem už modrý obličej. Kdyby mě nikdo nenašel, byl bych druhý den ráno mrtvý, a možná už mnohem dřív," řekl k tomu muž bez totožnosti.

Norské úřady se na českou policii obrátily už krátce po nalezení muže v prosinci. Ve veřejně dostupné databázi osob, po kterých pátrá česká policie, se žádná fotografie neshodovala s obrázkem muže zveřejněným v Norsku.

Případy ztráty paměti:

Výběr případů v minulosti, kdy se objevil neznámý člověk s údajnou ztrátou paměti:

  • 1828 - V Norimberku se v zuboženém stavu objevil šestnáctiletý mladík Kašpar Hauser, o kterém vyšlo najevo, že celé dětství strávil zavřený v temném sklepení bez kontaktu s okolním světem. Zcela neschopný komunikace ani samostatného pohybu se stal předmětem zkoumání i výchovy společnosti. Podle jeho případu natočil známý německý režisér Werner Herzog v roce 1974 film Každý pro sebe a bůh proti všem. Otázku, kdo doopravdy Kašpar Hauser byl, se nepodařilo jednoznačně zodpovědět ani moderní genetice, někteří věří hypotéze, že Hauser byl synem zesnulého bádenského velkovévody. Podle spisovatele Radomila Hradila, autora knihy Jmenuji se, nakolik je mi známo, Kašpar Hauser, se zdá být "identita Kašpara Hausera jako bádenského prince nade vši pochybnost".
  • 1998 - Na parkovišti v kanadském Montrealu byl objeven nahý muž, který nevěděl, kde se nachází ani kdo je. Po ošetření si údajně uvědomil, že se jmenuje James Brighton a že je gay. Podle jeho případu byl v roce 2005 natočen kanadský film The Amnesia: James Brighton Enigma.
  • 7. dubna 2005 - Na pláži v britském Kentu se objevil v promočeném společenském obleku s kravatou neznámý dvacetiletý mladík, který komunikoval pouze prostřednictvím kreslení a hry na klavír, díky čemuž si vysloužil přezdívku "Pianista". Mladík strávil v Británii více než čtyři měsíce v psychiatrické léčebně, jednu chvíli se zdálo, že může jít o mladého českého hudebníka Tomáše Strnada. "Česká stopa" ale padla poté, co se muž tohoto jména přihlásil v Praze. Koncem srpna 2005 pak muž prozradil, že se jmenuje Andreas Grassl a je jediným synem bavorského farmáře žijícího nedaleko českých hranic. Přiznal, že ztratil zaměstnání v Paříži a přijel se do Británie zabít. Podle lékařů údajně trpěl posttraumatickou stresovou poruchou.
  • 5. září 2011 - Sedmnáctiletý, údajný "lesní chlapec Ray" se se stanem, spacím pytlem a batohem na zádech přihlásil na berlínské radnici. Špatně anglicky a německy mluvící hoch tvrdil, že žil pět let s otcem v přírodě a že nic neví o své minulosti. Policie poté pracovala s variantou, že mohl přebývat i v Česku. Jeho totožnost se berlínské policii podařilo určit až po deseti měsících v červnu 2012 díky tomu, že fotografii mladíka odvysílala nizozemská televize. Poznala ho jedna divačka a následně identifikovala i jeho nevlastní matka. Jednalo se o Nizozemce Robina van Helsuma z města Hengelo, který měl dvouletého syna a pocházel z rozvrácené rodiny. Vše si vymyslel a útěkem do Německa se chtěl podle tisku pokusit zbavit svých závazků doma a začít znovu.
  • 14. prosince 2013 - V Oslu v závěji byl nalezen muž ve věku mezi 20 a 30 lety, který neměl žádné doklady, na těle měl četná poranění a říkal si John Smith. Podle policie hovořil anglicky s "východoevropským přízvukem" a rozuměl také česky, slovensky, polsky a rusky. Norská policie se po dlouhých měsících marného pátrání po identitě muže, který měří 187 centimetrů, má modré oči a světlé vlasy, obrátila 8. dubna na veřejnost. Česká policie ve středu uvedla, že se velmi pravděpodobně jedná o 36letého občana ČR, muže podle ní bezpečně poznalo několik členů jeho rodiny.
Lidovky.cz, ČTK
  • 12Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz