Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Záhadu Boeingu 777 se na internetu snaží odhalit miliony lidí

Asie

  14:44
WASHINGTON - Už tři miliony lidí se na internetu zapojily do úsilí najít pomocí satelitních snímků pohřešované letadlo společnosti Malaysia Airlines. Snímky zobrazující území o rozloze 24 000 kilometrů čtverečních poskytla americká společnost DigitalGlobe. Informovala o tom v úterý agentura AFP.

Čínští studenti ve městě Jang-čou zapalují svíčky za zmizelé pasažéry letu MH370. foto: ČTK

Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo v noci na 8. března na trase z malajsijské metropole Kuala Lumpuru do Pekingu. Společnost DigitalGlobe zahájila svůj projekt na stránkách tomnod.com 11. března, když vyzvala veřejnost, aby začala prohledávat snímky s vysokým rozlišením z pěti jejích satelitů, a pokusila se tak pomoci při hledání. Odezva byla tak velká, že minulý týden způsobila přetížení počítačů.

Dobrovolníci pátrající na internetu od té doby v debatách poukázali na řadu míst, kde nalezli předmět ve tvaru letadla. "Má to tvar letadla, ale pochybuji. Podobný tvar je na mapovém výseku 112075, taky blízko řeky... nejspíš jsou to potopené stromy," napsal uživatel pod jménem Rasande Tyskar Youness Mikou. "Je to trochu malé, ale tvarem to určitě letadlo připomíná," odpověděla mu diskutérka s přezdívkou Alice von Malice. Další pátrající zmiňují oblasti, kde podle jejich zdání plují na moři sedadla stroje, trosky, velké olejové skvrny či dokonce "socha Ježíše".

Firma pomocí svých programů vybírá nejslibnější stopy, na něž je uživatelé upozorňují. Zvlášť velkou pozornost věnuje oblastem, které jako možné místo nálezu podezřelých předmětů označí víc lidí.

"Analytici firmy prověří označená místa a vyberou zhruba deset nejvýznačnějších. Informace pak předají zákazníkům a úřadům," uvedla společnost DigitalGlobe. "Společnost je v přímém kontaktu s americkou vládou," dodala.

Projekt ale podle odborníků asi nepovede k nalezení letadla, může však vyloučit oblasti, kde letadlo není. "Není pravděpodobné, že by se díky tomuto úsilí povedlo najít ztracené letadlo, ale může to pomoci identifikovat oblasti, kde letadlo není. Iniciativa tak ušetří důležitý čas profesionálním analytikům, kteří zkoumají snímky, a pátracím týmům," uvedla americká expertka Lea Shanleyová.

VÍCE ZDE:

Společnost DigitalGlobe v pondělí oznámila, že denně přidává nové snímky, včetně nové zóny pátrání v Indickém oceánu. Na zhruba 257 milionech zhlédnutých snímků dobrovolníci označili 2,9 milionu potenciálně zajímavých oblastí.

Malajsie v centru pozornosti

Před záhadným zmizením jednoho ze svých letadel nebyla Malajsie zemí, která by dominovala zpravodajským titulkům po celém světě. Někteří její sousedé v jihovýchodní Asii, jako je Indonésie nebo Filipíny, v posledních letech utrpěli ničivé přírodní katastrofy a jsou víc než zvyklí na mediální třeštění, které velké krize provází. Ale Malajsii se převážně dařilo držet mimo mezinárodní pozornost prakticky celou dobu od získání nezávislosti na Británii před více než půl stoletím.

"Je to jedna z těch zemí, kde díky zeměpisné poloze nejsou zemětřesení," řekl poradce pro jihovýchodní Asii Ernest Bower ze Střediska pro strategické a mezinárodní studie (CSIS). "Nemá tsunami, podobné katastrofy ji neprověřily." Zmizení letadla společnosti Malaysia Airlines letu číslo 370 vrhlo vládu do oslňujícího světla celosvětové pozornosti. A z tohoto zkoumání nevyšla s nejlepšími známkami, poznamenává zpravodajský server CNN. "V zátěžovém testu selhala," komentoval Bower úspěšnost koordinace malajsijské vlády s různými agenturami a dalšími zeměmi.

Další státy, jichž se zmizení letadla týká, přišly s kritikou a stížnostmi - především Čína a Vietnam. A ostrou kritiku připojili i příbuzní zmizelých cestujících. Malajsijští činitelé prý vytvářeli zmatky vydáváním protichůdných prohlášení ke klíčovým aspektům vyšetřování.

Většina lidí na palubě letadla byli Číňané a Peking dává čím dál tím hlasitěji najevo nespokojenost s pátráním. Zvláště poté, co Malajsie o víkendu oznámila, že důkazy ukazují na úmyslné odklonění letadla na západ nad Indický oceán od poslední potvrzené lokace nad Jihočínským mořem.

"Tato nová informace znamená, že intenzivní pátrání v Jihočínském moři celý minulý týden bylo zbytečné a nemohlo přinést výsledky," uvedla v komentáři státní tisková agentura Nová Čína. "A co hůř, nejlepší čas pro záchranu možných přeživších byl proplýtván. Je třeba se ptát, proč Malajsie nedokázala poskytnout tak klíčovou informaci co nejdříve, aby zabránila zbytečnému hledání, jehož se účastnily desítky zemí." Malajsijští oficiální činitelé svůj postup hájí s tím, že nastalá situace je bezprecedentní. "Toto není normální vyšetřování," řekl minulý týden malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein. Někteří analytici ale uvádějí, že tyto přešlapy jsou typické pro vládní elitu, která je čím dál tím uzavřenější.

"I když teoreticky zemi vede demokratická vláda zvolená ve volbách, v praxi stojí už od získání nezávislosti v čele Malajsie tatáž vládní koalice, která je známá nedostatkem transparentnosti a nezájmem až otevřeným nepřátelstvím vůči tisku a občanům, kteří kladou nepříjemné otázky," napsal v článku pro Bloomberg Businessweek odborník na jihovýchodní Asii Joshua Kurlantzick.

Vládní koalice Národní fronta a její předchůdce jsou u moci více než pět desetiletí. Premiér Najib Razak, což je syn a synovec bývalých premiérů, zastává úřad od roku 2009. Premiér byl během prvního týdne pátrání po letadle překvapivě málo vidět. Před média předstoupil až o víkendu, aby sdělil, že podle předpokladů vlády bylo letadlo úmyslně odkloněno z kurzu. Odmítl ale odpovídat na otázky novinářů.

Křehká vláda

Malajsie je muslimský stát s muslimskou většinou obyvatel. Zároveň je to multietnická země s mnoha různými názory včetně těch, které mají různé etnické a náboženské skupiny, dodávají experti.

I proto už v poslední době není mocenské postavení vládní koalice tak pevné, jak bývalo. V loňských volbách nedostala víc než polovinu hlasů, což byl její nejhorší výsledek vůbec. Většinu v parlamentu udržela, ale částečně jen díky okrskovým hlasovacím pravidlům zvýhodňujícím její kandidáty. Vláda je čím dál tím křehčí a obliba komunitních sítí podkopává vliv státních sdělovacích prostředků.

Za těchto okolností by se nespokojenost s tím, jak zvládla - nebo spíš nezvládla - pátrání po pohřešovaném letadle mohlo stát pro malajsijskou vládu okamžikem pravdy, míní analytici. Je možné, že pak už Malajsie nebude stejná, protože tato krize vytáhne a zvětší napětí v malajsijské společnosti mezi vládou a mnoha lidmi, nad nimiž panuje

.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...