17. října 2007 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zahubí nás odpad?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 7. 9.: Recyklace je modla. Nevěřme jí!

Skutečně jsem nevěřil, že ekonom a politolog M. Loužek může něco podobného napsat. Pochopitelně, že náklady na recyklaci mohou být někdy nemalé a je nutno brát v úvahu i rentabilitu, ale hledisko ekologické musí být pro nás vždy prvořadé, jelikož ekologie je věda pochopitelně ekonomii nadřazená. Zahubíme-li přece naši planetu nynějším výrobním šílenstvím, pak skončí i ekonomie se všemi těmi ortodoxními vyznavači liberalizace všemohoucího trhu.
Přemýšlel pan Loužek vůbec někdy o tom, kam se asi podějí všechna ta auta přecpávající dnes naše ulice? A všechny ty dnes tak horlivě nakupované, ale často zbytečné předměty? Chceme snad být vrakovištěm? Andrej Sacharov kdysi napsal: Nemusí být ani atomová válka – Sovětský svaz zahubí svým odpadem Ameriku a naopak.
Nebo si pan Loužek skutečně myslí, že veškeré energetické a surovinové zdroje se jednou nevyčerpají? Vskutku jsem nabyl dojem, že celý jeho článek byl napsán v duchu těch, kteří označují všechny lidi zamýšlející se nad budoucností naší planety za zelené teroristy.
Další z jeho mylných představ je tvrzení, že čím více lidí bude na naší planetě, tím více bude hlav, které se s narůstajícími problémy dokáží vypořádat. Každý v biologii jen trochu vzdělaný středoškolák ví, že každý živočišný druh, tedy i člověk, se může rozmnožovat, jen pokud má pro to vyhovující regionální, zejména potravinové podmínky. Živě si dokáži představit, jak miliony dětí umírající hlady v Africe a jinde pomáhají řešit problémy budoucí existence lidstva a naší planety.
MUDr. Petr Košek, Varnsdorf
Najdete na Lidovky.cz