22. prosince 2008 10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zajdímu může pomoct, že Bushe netrefil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 92Diskuse
Irácký novinář Muntadar Zajdí na nedatovaném snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácký novinář Muntadar Zajdí na nedatovaném snímku. | foto: ČTK

BAGDÁD Irácký novinář Muntadar Zajdí, zatčený za hození bot po americkém prezidentovi Georgi Bushovi, stane před soudem 31. prosince. Obžalován bude z útoku na hlavu cizího státu během oficiální návštěvy a hrozí mu trest pět až 15 let vězení, řekl vyšetřující soudce Zija Kinaní.

"Vyšetřování je skončeno a spis byl předán iráckému hlavnímu trestnímu soudu. Proces začne ve středu 31. prosince. Bude se konat před tímto soudem za přítomnosti médií," upřesnil Kinaní.
Devětadvacetiletý novinář Zajdí se proslavil incidentem, při němž 14. prosince na tiskové konferenci George Bushe s iráckým premiérem Núrím Málikím v Bagdádu hodil po americkém prezidentovi pár bot. Svůj čin, jímž chtěl prý vyjádřit nenávist vůči americké okupaci Iráku, doprovodil urážlivým výkřikem.

Bush prokázal dobrý postřeh a ani jeden ze střevíců ho nezasáhl. "Tato skutečnost by před soudem mohla Zajdímu prospět," řekl Kinaní.

Zajdí žaluje členy premiérovy ochranky
"Fakt, že svůj cíl nezasáhl, by mohl účinně zapůsobit ve prospěch obžalovaného, stejně jako to, že měl dosud čistý trestní rejstřík," upozornil soudce. Tribunál by totiž v takovém případě mohl kvalifikovat Zajdího čin jako "pokus o útok" s trestní sazbou od jednoho do pěti let vězení.

Zajdí stane před hlavním trestním soudem, do jehož pravomoci spadají teroristické činy. Novinářův advokát podle agentury AFP požádal o předání spisu svého mandanta běžnému soudu, vyšetřovací soudce to ale odmítl.

V neděli zažaloval Zajdí členy ochranky premiéra Málikího, kteří ho prý po zadržení zbili. Podle svého advokáta má novinář na těle i v obličeji krevní podlitiny, krvácí z levého ucha a chybí mu zub.

Zajdí si svým činem získal mnoho příznivců především v arabském světě. Lidé ho označují za hrdinu a demonstrují za jeho propuštění. Jeho rodina a přátelé se na protest proti novinářově zadržení utábořili v pátek v jednom z bagdádských parků, kde chtějí zůstat až do Zajdího propuštění. V neděli prý směl poprvé vidět Zajdího jeden z jeho bratrů.

Lidovky.cz
  • 92Diskuse