Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zákaz prodeje alkoholu po desáté večer v centru Prahy? Prý kvůli opilé mládeži z ciziny

Česko

  11:17
PRAHA - Praha 1 chce zákaz prodeje alkoholických nápojů v obchodech po desáté hodině večerní. Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) bude po magistrátu žádat vydání nové vyhlášky. Zákaz pití alkoholu na veřejnosti, který už v metropoli platí, podle něj totiž nestačí. Jiné radnice v metropoli jeho návrh ale nepodporují a samy by jej odmítly.
Ženy a alkohol (ilustrační foto)

Ženy a alkohol (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Rádi bychom dosáhli zákazu volného prodeje alkoholu v lahvích ve večerkách na území pražské památkové rezervace po 22:00,“ uvedl starosta před novináři během minulého týdne. „Důvodem je obrovský nárůst popíjení zejména mladistvých ze zahraničí, kteří s levným alkoholem v lahvi bezprostředně koupeným v uličkách centra jsou noční můrou těch, kteří tam bydlí,“ doplnil pro ČTK s tím, že by se zákaz nevztahoval na restaurace a hotely.

Zákaz pití na veřejnosti prý nestačí

Na většině území Prahy 1 sice platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti, podle starosty ale městská policie ve večerních hodinách nedokáže přestupkům zamezit. S tím ovšem strážníci nesouhlasí. Podle ředitele městské policie Eduarda Šustera patří řešení situací spojených se zákazem pití alkoholu k prioritám.

A nesouhlasí ani pražský magistrát. Jeho mluvčí Vít Hofman k návrhu v krátkosti uvedl, že „proti narušování veřejného pořádku lze využít i jiných mechanismů“.

Lomecký přesto trvá na svém a přeje si omezení v podobě zákazu prodeje alkoholických nápojů po 22. hodině. Server Lidovky.cz oslovil další městské části metropole s dotazem, jestli by jeho návrh samy podpořily a jestli je trápí podobná situace s nadměrnou konzumací alkoholu.

Z ankety ale vyplývá, že Praha 1 zůstává s tímto postojem osamocena. K jejímu nápadu se nepřipojují ani takové městské části, které bývají též hojně navštěvovány turisty. „Je to takový všeobecný problém, ale není to něco, co bychom plánovali projednávat,“ uvedla mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová. „O podobném kroku na našem území neuvažujeme,“ uvedl zas mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš.

Praha 10, zahrnující historické obce Vršovice, Strašnice, Malešice, Záběhlice či Vinohrady, také nepodporuje Lomeckého návrh. Sama se ale s podobným jevem prý tolik nesetkává.

„U nás v Praze 10 je jiná situace. Obchodů, které mají otevřeno i po desáté večerní, je naprosté minimum a na ty, které mají, si nikdo nestěžuje. Obecně je v Praze 10 nižší koncentrace obchodů s alkoholem než v Praze 1. Nám v tomto ohledu dostačuje vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejných místech,“ uvedl starosta městské části Vladimír Novák.

Zakázaná místa

  • Kromě 837 míst, kde je vyhláškou zakázáno pít na veřejnosti alkohol, se v Praze nesmí popíjet ani na nástupních ostrůvcích či samostatných nástupištích veřejné dopravy. (všechna místa jsou dohledatelná například ZDE)
  • Za porušení vyhlášky může strážník na místě udělit blokovou pokutu, a to aždo výše tisíc korun.
  • Obdobná situace je také ukouření na zakázaných místech.

Zástupci šesté městské části se obávají, že by takové opatření nemuselo mít pozitivní účinek.

„Struktura zástavby i populace v převážně rezidenční čtvrti, jakou je Praha 6, se diametrálně odlišuje od situace v historickém srdci Prahy 1. Návrhem kolegy Lomeckého jsme principiálně ochotni se na jednání rady zabývat, je ovšem otázkou, zda by takový krok v naší městské části skutečně přispěl k pozitivní změně,“ uvedl místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík, odpovědný za ekonomickou oblast, s tím, že ani Praha 6 nepociťuje dlouhodobý problém v podobě podnapilých zahraničních turistů.

Rozhodnutí by byl ale ochoten přehodnotit. „Pro kvalifikované rozhodnutí by proto bylo nejprve třeba vypracovat komplexní studii dopadu omezení prodeje alkoholu v obdobném rozsahu v místním kontextu,“ uvedl místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík, odpovědný za ekonomickou oblast,“ dodal k tématu.

Zato Praha 8 se staví jasně proti. „Jsem přesvědčen, že bychom zákaz prodeje alkoholických nápojů po 22.hodině jistě nepodpořili. Situaci má řešit Městská policie v čele s panem ředitel Šusterem,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Podle slov ředitele pražské městské policie je odstraňování takového jevu dokonce jedna z priorit. „Strážníci se této problematice velmi intenzivně věnují,“ uvedl Šuster. Za prvních sedm měsíců letošního roku jen v Praze 1 řešili 996 takových přestupků. „Z tohoto počtu jsme pouze 89 přestupků řešili domluvou, 432 projednali v blokovém řízení a 475 oznamovali správnímu orgánu,“ doplnil. Celkem za rok 2015 eviduje městská policie 1346 přestupků spojených s konzumací alkoholu.

Ani taková čísla nepřiměla například čtvrtou městskou část, která zahrnuje Nusle, Michli, Podolí, Braník, Hodkovičky či Krč, o podobném návrhu vůbec přemýšlet. „Takový problém jsme v Praze 4 neřešili. Rada městské části se tím nezabývala,“ řekl mluvčí Prahy 5 Jiří Bigas. Jak na situaci nahlíží Praha 2 nebo 3, se nepodařilo zjistit. Na dotazy redakce městské části neodpověděly.

Ani další města vyhlášku neplánují

Server Lidovky.cz oslovil také některá z velkých měst s dotazem, jestli by přijaly podobnou vyhlášku. Ani tam se Lomnického návrh nesetkal s pochopením. I proto, že nadměrná konzumace alkoholu nepatří mezi problémy tamních radnic.

V Plzni však Lomeckého navrhované vyhlášce vyčítají, že by mohlo docházet k diskriminačnímu jednání. „Domníváme se, že z právního hlediska omezení prodeje alkoholických nápojů pouze u vybraných prodejců může být považováno za diskriminační,“ uvedla mluvčí plzeňské radnice Eva Barborková. Podobnou vyhlášku neplánuje schválit ani brněnský magistrát. Ostravská radnice na dotaz do uzávěrky tohoto textu nereagovala.

Autor: