Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zakázek bez řádné soutěže ubylo. Není však důvod k optimismu, říká odborník

Evropa

  7:00
PRAHA - Slibovali transparentní veřejné zakázky. Přesto většina ministerstev i nadále vypisuje IT zakázky takzvaně v řízení bez uveřejnění. Tedy bez řádné soutěže. V absolutních číslech sice počet takových zakázek ubývá, avšak odborník na analýzu veřejných zakázek Jiří Skuhrovec před optimismem varuje.

Koaliční jednání. V popředí zprava: Andrej Babiš (ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Marian Jurečka (KDU-ČSL). foto: MAFRA - Petr Topič

Zakázky za více než 12 miliard a z toho 61 procent jich bylo zadáno ministerstvy a úřady formou řízení bez uveřejnění. To jsou čísla, na která Nejvyšší kontrolní úřad upozornil ve výroční zprávě za minulý rok. „Většina veřejných zakázek je zadávána mimo soutěžní prostředí, což umožňuje úřadům akceptovat ceny dodavatelů, aniž by je srovnaly s cenami obvyklými,“ upozornili kontroloři na úskalí takového systému.

I proto server Lidovky.cz tento týden zmapoval nezvyklé setkání. Na golfu a později u svatomartinské husy se potkali IT byznysmeni se státními úředníky, kteří mají na starosti informační technologie. Akci financovaly soukromé firmy. 

ČTĚTE VÍCE:

Podle Davida Ondráčky z Transparency International si jednoduše zaplatily za přístup a osobní kontakt s lidmi, kteří rozhodují o veřejných penězích. „A když si vezmete definici lobbingu, tak lobbista je placen za to, aby byl váš kamarád. A na akci, jako byla tato, se tento typ kamarádství utužuje,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Veřejné zakázky zadávané v řízení bez uveřejnění přitom jsou přitom nejnáchylnější ke klientelismu a korupci. Jak vyplývá z dat serveru Vsechnyzakazky.cz, situace se na první pohled oproti minulému roku zlepšila. Počet zakázek zadaných v řízení bez uveřejní totiž klesl o polovinu.

Jak vidí lobbistickou akci nad husou a na golfu čtenáři Lidovky.cz?

Anketa serveru Lidovky.cz: Je podle vás v pořádku, že se státní úředníci potkávají s byznysmeny na golfu a u husy?

Ano, i státní úředník má právo chodit na podobné akce: 194 hlasů

Ne, otevírají se tak dveře klientelismu ve státní správě: 1393 hlasů

Neumím posoudit: 24 hlasů

Zatímco letos jich dosud ministerstva prostým součtem vypsala 42, loni jich za stejné období bylo 85. Jak ale upozornil Jiří Skuhrovec, který stojí za projekty zIndex.cz a Vsechnyzakazky.cz, přílišný optimismus není na místě. Podle něj je totiž pravděpodobné, že klesl i celkový počet IT zakázek. „Typickým příkladem je ministerstvo financí, kam přišel nový ministr a vyhlásil stop stav, a teprve se to zas pomalu rozjíždí,“ upozornil Skuhrovec, který v rezortu nyní působí jako poradce. Přitom právě na financích je pokles zakázek bez uveřejnění nejvyšší - z 24 na 5.

„Druhá věc je, že doběhly operační programy na roky 2007-2013 a nové programovací období ještě není. A speciálně centrální správa půlku svých IT systémů nakupovala z eurofondů,“ uvedl odborník na analýzu veřejných zakázek.

Nejhorší z EU

Zároveň připomněl nedávnou zprávu sdružení zIndex, která ukázala, že v Česku se zadává nejvíce zakázek v řízení bez uveřejnění v celé Evropské unii. V roce 2013 se tak zadaly zakázky za 39 miliard, tedy 15 procent z celkového počtu, což je výrazně více než ve většině unijních zemí (viz graf).

Podíl jednacích řízení bez uveřejnění: Česko versus EU

Konkrétně u IT zakázek tkví podle Skuhrovce problém v tom, že zadavatel mnohdy nemá možnost nakupovat od někoho jiného. „Ať už kvůli licencím nebo jednoduše proto, že převzít vývoj softwaru po jiné firmě je často velmi komplikované,“ řekl Skuhrovec. Neznamená to však, že řešení pro IT projekty neexistuje. Jednou z možností je podle něj tvořit systémy takzvaně modulárně: „Tedy nedělat jeden obrovský systém jako třeba Státní pokladna, ale stavět více menších systémů, které si vzájemně mohou povídat a lze je vyměnit.“ Připustil, že pro zadavatele je taková cesta pracnější. „Na druhou stranu se vyhne té situaci, že se zamkne k jednomu dodavateli na věčné časy,“ dodal Skuhrovec.  

Nárůst na zemědělství

Z absolutního srovnání počtu zakázek zadaných bez uveřejnění vychází nejhůře ministerstvo zemědělství, kde stoupl ze dvou na šest. Je mezi nimi například i smlouva s firmou Telefónica za 29 milionů, která má zajistit technickou úpravu systému registrů.

Přitom ze slov ministra Mariana Jurečky je zřejmé, že počet zakázek bez uveřejnění stoupl, ačkoli celkový objem peněz investovaný do IT zakázek klesl. „To, že jen za letošní rok jsme snížili objem peněz vyplacený externím dodavatelům za IT služby o 200 milionů korun oproti roku 2013, je dostatečným důkazem toho, že jsme nestranní a nikdo nás neovlivní,“ uvedl Jurečka. Jeho náměstek Zdeněk Adamec byl mimochodem jedním z účastníků IT akce „golf a husa“, ministr se ho jednoznačně zastal.

Naopak výrazný pokles je patrný na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde oproti šesti zakázkám bez uveřejnění v roce 2013 letos takto nevypsali ani jednu. „Jednací řízení bez uveřejnění je a bude ministerstvem užíváno jen v případech, kdy není s ohledem na zákonné termíny a realizační časy postupovat jinak,“ zdůraznil mluvčí Petr Habáň. A zároveň připomněl, že na jaře podala ministryně dvě trestní oznámení - kvůli škodám za miliardu v oblasti IT technologií.

Autor: