Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Zakažte francouzskou vlajku, symbol genocidy.‘ Britský student jde proti všem

Blízký východ

  8:00
LONDÝN - Student Ntokozo Qwabe před nějakou dobou vyzval k tomu, aby byla na vysokých školách zakázaná francouzská vlajka. Přirovnal ji k nacistické svastice. Nyní tento odpůrce kolonialismu a rasismu útočí na britský tisk s tím, že přiživuje diskriminaci. V kritice nevynechal ani Oxfordskou univerzitu, jež prý ve studentech vytváří zkreslený pohled na svět.

Francouzskou vlajku považují někteří za symbol genocidy. foto: Shutterstock

Neústupný student práva na Oxfordské univerzitě i přes prozatimní neúspěch pokračuje, napsal server Independent. 28. prosince zveřejnil na svém facebookovém profilu tisíc znaků dlouhý příspěvek. „Francouzská vlajka je symbolem násilí, teroru a genocidy pro ty, kteří zažívali kriminální činy francouzského kolonialismu a imperialismu,“ napsal Ntokozo Qwabe původem z Jihoafrické republiky.

„Je potřeba se zbavit vyběleného přesvědčení, že genocida způsobená ve jménu kolonialismu a imperialismu je méně závažná.“

Qwabe přitom naráží na svůj post, jejž napsal jen dva dny po teroristických útocích v Paříži letos v listopadu. Událost komentoval slovy, že se odmítá připojit k vlně soucitu, při které uživatelé Facebooku přebarvili své profilové fotografie barvami francouzské trikolory.

10 nejhorších dnů v Česku i ve světě. Rok 2015 byl ve znamení terorismu

V původním příspěvku napsal: „Z téhle šaškárny, kdy si obrázky měníte na imperiální vlajky #prayers for Paris mě můžete vynechat. Nestojím na straně Francie. Ne, dokud kvůli svým imperiálním zájmům pokračuje v terorizování a bombardování Afriky a Blízkého Východu.“

Svými výroky se dostal na titulní strany britských deníků a zájem médií také patřičně komentuje v posledním komentáři na Facebooku. Tvrdí, že na něj média útočí, protože jsou posedlí ve vykreslování lidí jiné barvy kůže jako hrozby. Přiživují tak všeobecné rasistické názory.

Tím však Qwabeho kritizující činnost nekončí. Je spoluzakladatelem hnutí Rhodes Must Fall (Rhodes musí padnout) v Oxfordu, které vede kampaň za odstranění „rasistické“ sochy z 19. století. Ta vyobrazuje kolonialistu Cecila Rhodese.

Cecil Rhodes navštěvoval v Oxfordu fakultu Oriel a po své smrti v roce 1902 jí odkázal své peníze. Univerzita reaguje tím, že jeho odkaz je spojený se stipendii, která škola nabízí. Ovšem jeho hodnoty a pohled na svět jsou absolutně opačné od těch, jež zastává škola.

‚Bereme si zpět drobky‘

Socha zatím stojí na svém místě a dochází k debatám o tom, co by se mělo změnit, i ve vztahu univerzity k menšinám.

Dále kritizuje Oxfordskou univerzitu za to, že je nastavena rasisticky. Učení je dle jeho slov nastaveno eurocentricky a popírá zločiny kolonialismu. Studenti tak získávají zkreslený pohled na svět.

Qwabe se stal středem zájmu zejména po tom, co vyšlo najevo, že sám přijal stipendium Cecila Rhodese, aby mohl na univerzitě studovat. Vysloužil si tak nálepku pokrytce. On to však odmítá. „Nikdy nemůžeme být pokrytci za to, že si bereme drobky z toho, co během kolonií nakradl Rhodes a jeho kumpáni,“ uzavírá student.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.