15. února 2010 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zakladatel pražské ODS chce po Praze 1 tři miliony a omluvu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dům v ulici U Lužického Semináře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům v ulici U Lužického Semináře | foto: Google

PRAHA Michael Gregor, majitel bytu v domě v pražské ulici U Lužického semináře, se ohradil proti tvrzení Prahy 1, že blokuje další privatizaci v tomto domě. Pokud by radnice chtěla byty nabídnout k privatizaci, mohla tak podle Gregora učinit už v červnu 2007. O prodeji bytu Gregorovým a dalšímu zájemci rozhodla městská část o dva roky dříve.

Nejen kvůli vyjádřením Prahy 1 požaduje Gregor po radnici omluvu a náhradu újmy ve výši tři miliony korun. Na případ této privatizace v lednu upozornilo Sdružení nájemníků ČR. Tvrdilo, že privatizace trvá více než 10 let a radnice zatím prodala byty jen dvěma lidem blízkým ODS. Gregor, který stranu v Praze 1 zakládal, ale od roku 2008 není jejím členem, tvrdí, že není díky svému bývalému působení nijak zvýhodňován.


"Nebyl jsem loajálním členem ODS na Praze 1, kde jsem si dovolil říkat odlišné názory a negarantoval jsem tedy ono dobře namazané kolečko v hlasovacím stroji ODS Prahy 1," uvedl. Gregor tvrdí, že radnice lže, když popisuje, jak současná situace v domě vznikla.

První městská část uvedla, že Gregorovi využili situace, kdy se dům přestavoval. Zrekonstruovali svůj byt a nechali si zasklít lodžii. Nedodrželi ale podmínku památkářů, kteří požadovali zasklení lodžií v celém domě. Přesto byly stavební úpravy zkolaudovány.

Městská část pak údajně chtěla situaci napravit a lodžie v ostatních bytech zasklít. Při žádosti o stavební povolení ale prý narazila na nesouhlas
Gregora a dalšího vlastníka půdního bytu, manželé Gregorovi podle Prahy 1 měli nereálné finanční požadavky. To vše ale Gregor popírá.

Ohrazuje se také proti tomu, že by dlužil městu za nájemné v době, kdy mu radnice při rekonstrukci poskytla náhradní bydlení. Radnice, která je vlastníkem ostatních bytů, podle Gregora naopak dluží přes 40 tisíc korun za příspěvky do fondu oprav.


"Praha 1 nás v létě 2007 bez důvodu a bez jakékoli právní relevance obvinila a podala na nás trestní oznámení pro neoprávněné užívání cizí věci," konstatoval
Gregor. Podle něj Praha 1 dlouhodobě poškozuje jejich práva, a proto i s manželkou zvažují podání trestního oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů poškozování cizích práv, pomluvy, zneužití pravomoci úřední osoby a křivého obvinění.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz