8. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Zorya zákulisí: O růstu krystalů a jak moc je výsledek náhodou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Instalace lustru Eliáš v Mikulově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace lustru Eliáš v Mikulově. | foto: Václav Jirásek

Nejdříve ohromili odbornou i laickou veřejnost kolekcí šperků Virus, teď Daniel Pošta a Zdeněk Vacek neboli Zorya nechali krystaly porůst lustr. Dali mu název Eliáš a představili ho na festivalu v Mikulově. Určitě jde o jeden z vrcholů designové sezóny, ne-li o vrchol samotný. Zajímá vás, jak takový lustr vzniká?

Zdeněk Vacek při instalaci lustru Eliáš.

V říjnu minulého roku představili designéři kolekci Virus, za kterou získali hlavní ocenění Czech Grand Designu 2011, od začátku experimentů s kamencem si však proces krystalizace chtěli vyzkoušet na větších objektech. Lustr navrhli pro galerii Křehký a vznikl ve spolupráci s firmou Preciosa.

Začalo se výrobou dvanácti ramenného křišťálového lustru včetně zavedení elektroinstalace a žárovek. Následně bylo svítidlo na několik dní ponořeno do roztoku kamence a díky změnám teploty a koncentrace začaly lustr volně obrůstat krystaly. Následovalo několikadenní sušení, které povrch zpevnilo a Eliáš byl na světě.

Nuda? Ani náhodou, člověk nikdy neví, jak výsledek dopadne

Ačkoliv by se zmíněný postup mohl zdát jako nudná a předem jasná záležitost, opak je pravdou. "Při celém procesu růstu krystalů je vzrušující fakt, že se do určité míry nedá jeho průběh ovlivnit. Nikdy nevíme, jak výsledek přesně dopadne," vysvětlili designéři pro Lidovky.cz. "Hraje v tom roli spousta faktorů a nepředvídatelných okolností. Při výrobě lustru ovlivnila výslednou zlatavou barvu rez, která náhodou zbyla v nádrži, kde se ohřívala voda na krystalickou lázeň. Do posledního momentu jsme si nebyli jistí, jakou barvu nakonec bude lustr mít. O to větší bylo naše nadšení z jemně růžového odstínu, když lustr kompletně vyschnul, " dodávají.


Instalace lustru Eliáš v Mikulově.

Designéři lustr nazvali Eiáš. "Při cestách do továrny jsme propadli kouzlu Kamenického Šenova s třetihorními čedičovými varhanami i sudetské tradici a zašlé slávě původní továrny Eliase Palmeho. Lustr jsme proto pojmenovali Eliáš.“ vysvětlují autoři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta.

Unikátní solitér můžete v Mikulově obdivovat do srpna, pak zamíří do pražské galerie Křehký.

Gentlemani českého designu, aneb dárek pro Ester

Malá Ester s dárkem od Zorya


Malé Ester se tak líbil lustr Eliáš na Mikulovském zámku, že jí Daniel se Zdeňkem "museli" poslat malý dárek. Od její maminky pak dostali tento vzkaz: "Ester dnes byla na poště, chtěla si svůj balíček vyzvednout osobně. Vzala si na to bílo-růžové šaty a růžovou čelenku. Ester rozbalila Eliáše a řekla, že z takové krásy nemůže ani obědvat a musí si ji užívat."  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!