Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Žalobci řeší úniky ze spisů elitních policistů. Zadrženo bylo 20 lidí, včetně zetě Schillerové

Česko

  12:32aktualizováno  16:46
OLOMOUC - Rozsáhlou kauzou úniků z policejních spisů se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s národní protidrogovou centrálou. Potvrdil to žalobce Petr Šereda. Podle informací LN z brněnského finančního světa bylo ve čtvrtek ráno zadrženo kolem 20 lidí.

David Rusňák, majoritní vlastník skupiny DRFG. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mezi zadrženými jsou podnikatelé a bývalí i současní policisté. Jedním z příběhů mělo být vynášení informací z živých spisů, které se týkaly investiční skupiny DRFG. Její majitel David Rusňák je mezi vyslýchanými osobami. Podle informací LN se detektivové zajímají i o byznysmena Samana El Talabaniho. Mezi stíhanými je podle ČT i Radim Jüttner - šéf skupiny Kajot (nyní Net and games.

Podle informací LN se vyšetřovatelé o podezření z úniku informací ze spisů dozvěděli ještě v době, kdy existoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vedený Robertem Šlachtou. Mezi podezřelými se tehdy objevili i dva policisté z protikorupční policie.

Bývalý detektiv Ratajský

Mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková řekla, že policisté v těchto dnech pracují na jedné z operací. „Blíže se k tomu vyjadřovat nemůžu. Právo na poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ dodala Kudláčková.

Mezi obviněnými je podle ČT například bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, kterého v roce 2009 Šlachta ze svého útvaru vyhodil, nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství.

Rusňák je zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tuto nominaci odmítl. Sobotka nyní uvedl, že má o kauze informace jen z médií. Babiš odmítl spojování Rusňákova případu s nominací Schillerové. “To nemá nic společného. Ne každý můžeme za svoji rodinu nebo za svoje děti, takže já tam nevidím žádnou souvislost,“ řekl. „Paní Schillerová měla jasné předpoklady dělat tu funkci a nemá to nic společného s případem pana Rusňáka, který pro nás je nepříjemné překvapení, a my se od toho distancujeme, co dělal,“ doplnil předseda ANO.

Mluvčí DRFG Jan Sedláček řekl, že Rusňák vypovídá na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá.

V roce 2014 věnoval Rusňák hnutí ANO 1,5 milionů korun jako sponzorský dar. Babiš nařídil jihomoravské organizaci ANO, aby sponzorský dar vrátila a dala návrh na jeho vyloučení z hnutí. Podle krajské předsedkyně ANO Taťány Malé by však mohl být problém peníze vracet, protože od daru už uplynulo hodně času.

„Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Já jsem okamžitě nařídil krajské organizaci, protože to je jejich sponzor, krajské organizaci Jihomoravského kraje, aby okamžitě ten dar vrátili a aby dali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí,“ řekl Babiš.

Policisty opět šetří protidrogová centrála

Kriminalitu v řadách policistů by měla vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Konečné slovo má ale státní zastupitelství a Vrchní žalobci vedeni Ivo Ištvanem však k této instituci již delší dobu nemají mnoho důvěry a vyšetřování kauzy tehdy přidělilo Šlachtově protimafiánskému útvaru.

Po kauze Beretta tak šlo o další případ, kdy Šlachtovi detektivové zasahovali v protikorupční policii. Loni v květnu ÚOOZ obvinil v kauze Beretta vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba. Poté, co loni v létě došlo ke sloučení protimafiánské a protikorupční jednotky v rámci policejní reorganizace, nebylo možné, aby na případu pracovala nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mezi podezřelými je totiž několik aktivních policistů působících v této centrále. Případ tudíž dostala na starost Národní protidrogová centrála. A ta šetří i současné úniky.

DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy korun a objem aktiv překročil čtyři miliardy korun.

Ratajský působil v ÚOOZ do srpna 2009. V současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.

Autoři: ,