Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Žalobci se ve svém časopise bijí o Čunka

Česko

Brněnský žalobce Jan Lata musel odejít z redakční rady časopisu státních zástupců.

V textech chtěl dát šanci druhé straně sporu.

PRAHA Střety o „justiční mafii“ naprosto otrávily vztahy mezi žalobci. Dokazuje to i nedávný případ, kdy byl z redakční rady profesního časopisu Státní zastupitelství vyhozen brněnský žalobce a vyslanec Unie státních zástupců Jan Lata.

Důvodem byly jeho hádky o publikování článků se Zdeňkem Koudelkou, předsedou redakční rady časopisu a zároveň náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Spor vyvrcholil poté, co Koudelka v dubnu uveřejnil editorial, ve kterém horoval za právo na svobodu projevu žalobců a zároveň se v něm zastal jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, který zastavil stíhání Jiřího Čunka. Když pak Koudelka odmítl do příštího čísla časopisu zařadit kritickou reakci na svoji obhajobu Salichova, Lata protestoval. Právě článek o svobodě projevu paradoxně přispěl k Latově vyhazovu.

Před týdnem Latu totiž Petr Borecký, ředitel společnosti Novatrix, která časopis vydává, z redakční rady odvolal. „Ta situace mi přijde naprosto absurdní, až snad tragikomická, pokud jsem odvolaný za to, že jsem se snažil domoci trošku transparentnějších pravidel pro publikování příspěvků,“ říká Lata. Nejvíce mu vadilo, že Koudelka „naprosto ignoroval skutečnost, že redakční rada je kolektivní orgán“.

Borecký Latovo odvolání vysvětluje jen jako součást širších změn v redakci. Kromě Laty se totiž podle Boreckého se musel z redakční rady poroučet i exponent druhé strany – „čunkovec“ Petr Coufal, brněnský krajský státní zástupce a jeden z původní sedmičky, která se soudila kvůli označení „justiční mafie“. „Všechno se to odvíjí od Čunka. To je dělicí řez. Od té doby existují mezi státními zástupci dva tábory. Ať si to vyřizují v novinách, na půdě státního zastupitelství nebo ministerstva spravedlnosti, ale ne v tomto časopise,“ vysvětluje Borecký. Koudelka, který spor ve svém editorialu obhajobou Salichova rozjel, je podle Boreckého duší časopisu, a dál proto zůstává šéfem redakční rady. Boreckého vysvětlení Latu překvapilo: „Důvod k odvolání doktora Coufala naprosto nevidím, hlavní spor probíhal mezi doktorem Koudelkou a mnou.“ O Latovo odvolání se zajímá i Unie státních zástupců – organizace zastupující stovky žalobců. Její šéfka Lenka Bradáčová ale tvrdí, že nejdřív musí získat informace.

Ištvan: Časopis není svobodný Kritikem Koudelkova editorialu nebyl nikdo jiný než odbojný olomoucký žalobce Ivo Ištvan. Ten od začátku nesouhlasil s rychlým zastavením Čunkova případu. V této souvislosti dokonce udělil Salichovovi výtku za formální chyby, kterých se měl dopustit v létě 2007, když oznamoval, že stíhání Čunka končí. Pak se karta obrátila a Ištvana odvolal na návrh Vesecké exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z čela Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Proti Koudelkovu rozhodnutí příspěvek nezveřejnit protestoval i sám Ištvan. Obrátil se na Boreckého a ten mu posléze napsal, že o článek nestojí, protože se mezitím objevil na webu. Na to Ištvan v mailu reagoval tím, že i Koudelka editorial zveřejnil nejdříve na svém blogu a prohlásil, že časopis není „otevřen svobodné výměně názorů“.

Aféra „justiční mafie“ vypukla v prosinci 2007. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová tehdy v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čunek označila Veseckou, Coufala, exministra spravedlnosti Pavla Němce a další čtyři lidi za „justiční mafii“. Postižená sedmička se obrátila na soud, ale soudce Vojtěch Cepl ml. dal loni v červnu za pravdu Benešové. Vrchní soud letos v únoru jeho rozhodnutí zvrátil.

***

Co si píší žalobci

Přestřelka

„Svoboda projevu se vztahuje na všechny... (včetně) okresního státního zástupce Arifa Salichova, jemuž byla v souvislosti s jeho veřejným vystoupením roku 2007 udělena výtka (Ivem Ištvanem).“ Editorial šéfa redakční rady Státního zastupitelství Zdeňka Koudelky. „Výtka (Arifu Salichovovi) sice udělena byla, ale nikoli proto, že by veřejně vystoupil a prezentoval své názory, ale proto, že odůvodňování jeho vlastního rozhodnutí obsahovalo nedostatky věcného i formálního rázu.“ Nevydaná reakce bývalého vrchního státního žalobce v Olomouci Iva Ištvana. „Uvážím-li však, že i editorial (Zdeňka Koudelky), na který jsem chtěl svým příspěvkem reagovat, zveřejnil autor asi měsíc před otištěním ve Státním zastupitelství na svém blogu... musím Vaše vysvětlení považovat za mírně řečeno nepřesvědčivé, nemám-li ho přímo označit za hloupé.“ Ištvanova odpověď vydavateli časopisu Státní zastupitelství, který nakonec jeho příspěvek odmítl se zdůvodněním, že se mezitím objevil na webu. „Přesto mě však odvolání mrzí, neboť mám obavu, že potvrzuje neblahý trend projevující se na státním zastupitelství, který nesnese veřejné vyjádření kritického názoru,“ komentoval žalobce Jan Lata své odvolání.

Autor: